Петък, 1 Ноември 2024

Проф. Хр. Белоев: Доброто заплащането е мотивацията хората да живеят и работят в Русе

Проф. Хр. Белоев: Доброто заплащането е мотивацията хората да живеят и работят в Русе
Публикация   20 Авг, 2014   /     Интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     875

В БСП Русе има наченки на консолидация, смята водачът на листата на социалистите

-    Водач на листата на БСП  русенец, не се е случвало отдавна?

   Да, така е, и ако трябва да бъдем точни, в последните 20 години това се случва за първи път.Досега са били Сергей Станишев, Ивайло Калфин, Меглена Плугчиева, Янаки Стоилов, все хора от Висшия партиен съвет.

     Считам, че водач на листата да бъде местен е много по-добре от избор на който и да било представител на друга партийна организация извън Русе. Хората по-лесно може да припознаят кандидат, който е един от тях, който да познава реалните проблеми и да има обратна връзка.

  Друг е въпросът как тези проблеми се поставят и до какви нива стигат за решение. Досега разчитахме, че тези, които идват от София имат повече влияние и възможност да решават проблемите. Но не рядко се поставяха въпроси и проблеми, но не биваха решавани. Считам, че с повече активност, настойчивост и много работа могат да се решат редица проблеми.

 

-    Законотворски опит вече имате от местния парламент, в него сте вече кой мандат?

          Общински съветник съм втори мандат. Общинският съвет има своята специфика   

        и се различава от националния парламент. Именно там се правят закони, а тук нещата са по-различни.

     В момента държавата има нужда от добри закони, които да гарантират възможности за развитие във всички сфери, и най-вече на бизнеса. Както и сигурност.

    В момента почти няма област на социално- икономическото развитие, където да няма сериозни проблеми. Към всичко това трябва да добавим и задълбочаващата политическата криза…

 

-  Нека да погледнем към собствената колибка… към БСП. Отделянето на АБВ, отделянето на Татяна Дончева с Движение 21, смяната на Станишев… всичко това ще доведе ли до нещо ново в самата БСП?

  Промените са повече от наложителни и когато има лица като Татяна Дончева и като Георги Кадиев да настояват за тях, и АБВ- това се случва, след като тези хора не получиха чуваемост в партията, възможност за развитие на идеите, които имат. Силно се надявам процесите, които текат в БСП, да доведат до промяна.

    Моментът, в който поемам отговорността да бъда водач на партийната листа за Русе, е свързан и очакването тази промяна да настъпи. И очакване, и надежда, че тази промяна ще я има.

   Трябва законите да бъдат подчинени на възможността да се прави нормален бизнес, за привличане на инвестиции, което да доведе до разкриване на нови работни места. Оттам и доходите ще се увеличат, семействата ще живеят по-спокойно, демографската криза ще започне да се решава.

 

-  Един интересен въпрос- за комуникацията като партиен активист, като ректор, като русенец. До каква степен и как трябва да се общува с представители от другите партии, с инакомислещите. Имам предвид упреци, които се отправят по Ваш адрес за контакти с ГЕРБ, за приятелство с АБВ? Какъв е вашият отговор?

   Ако аз съм само партиен член, който единствено има строго партийни ангажименти, вероятно би правило впечатление, и то не добро. Но когато човек е ангажиран и с други дейности, в случая както аз съм ректор на университета…

    Едно е човек да изповядва определени идеи, друго е да контактува единствено и само със съмишленици. В случая университетът не предполага, той задължава да се решават въпроси на ВУЗ-а съобразно ситуацията. В тази връзка се налага и поддържам връзка с абсолютно всички, не само с АБВ или с ГЕРБ.

     Смятам, че депутатите от Русенски избирателен район трябва заедно в различните партии да работят и да решават проблемите на своите избиратели, защото те са едни. Такъв пример е декларацията за подкрепа за завършване на Спортната зала, подписана от всичките 8 депутати от 19- МИР.

   Но в много други случаи се говори за решаване на даден проблем, и остава само едно говорене. Например с пътя Русе – Бяла. Дори според мен не трябва да говорим за Русе- Бяла или Русе- В. Търново. Това трябва да е една магистрала, която да отива до Южна България, да пресича магистралата София- Варна и логистиката с основните градове на страната да стане много по- добра.

     Организирахме една среща по този въпрос и от 8 депутата участваха само трима. Това говори за липса на съпричастност….

 

-   Добре, но нека изчистим въпроса с кои контакти и с кого са правилни и кои- неправилни, човек може ли да се ограничава върху каквито и да е признаци в избора си с кого да се среща?

  Винаги съм бил много открит с хората. Никога не съм уважавал и не съм толерирал задкулисието. Затова открито мога да кажа, че моите приятели не са само от БСП. Имам приятели и от БСП, и такива, които никъде не членуват, и от ГЕРБ, и от ДПС, и от ВМРО… Тези отношения са нещо съвсем различно, взаимоотношенията между хората, приятелството, се изгражда не върху партийни принципи. Аз определено не робувам на подобни виждания. Въобще не се притеснявам с кого ще седна… даже и с Румен Николаев може и се виждам където и да бъде….Все на някой това няма да се хареса и аз какво трябва да правя?

    Нямам никакви притеснения, че поддържам контакти с много хора, и то извън БСП.

 

 - А то и в партийната ви организация като че ли отношенията не са много приятелски?

    За съжаление това е точно така. В момента се намираме в една много странна ситуация. Още в самото начало на разговора казах, че има нужда от промяна. И ще направя всичко според възможностите си тази промяна да се случи…

 

 - В БСП- Русе като че ли проблемите на симпатизантите и на партийните членове остават нечути заради занимаването с персоналните боричкания на актива!?

- Това е така, за съжаление не само в Русе. Странни неща се случват в БСП- Русе. Странни, защото не би трябвало да се случват такива неща в една партия. Но борбата за определено лидерство и за определени места не трябва да изглежда и да се води по този начин.

    Това се случва не отсега. Това е отдавна. Преди няколко години в медиите беше публикуван материал за лагерите в БСП и там бяха много добре описани. На мен лично ми се иска това да не е повече така. Но към момента няма промяна на ситуацията. Само групичките преди бяха повече, сега са намалели.

     От това може да се направи извод, че има някакви наченки за консолидация и обединение. Вероятно върху това трябва да се стъпи. Само по този път организацията и партията може да излезе от това състояние.

 

-  Не може ли и не е ли време да се даде наистина път на по-младите- един Пенчо Милков си направи отвод от предложението да бъде кандидат за депутат. Друго име- Антон Данаилов…

    И двамата са общински съветници. Пенчо Милков е млад юрист, който се развива успешно. Тази година той защити докторска дисертация в РУ в правния факултет. И двамата добре се представят…

 

  - Не става въпрос само за двамата. Става въпрос за промяна на статуквото именно по този начин, с издигане на млади, нови лица в ръководните органи?

    В младежката организация на БСП има доста млади хора, но тя трябва още да се разшири. Просто е необходимо един проблем да бъде разглеждан и анализиран всеобхватно, като се види и пред погледа на младите. Харесвам и използвам поговорката, че трябва да се съчетава опита на старите с енергията и дръзновението на младите, за да се получи нещо по-добро.

 

- До кога ще правят реформи, които поне в образованието в последните 20 години не дават определено положителни резултати?

    Това е един много сериозен въпрос и по този въпрос смятам, че съм достатъчно компетентен. Образователната система, която беше до 1990 г. беше стабилна и се учеше доста сериозно. Но за какво става въпрос- тогава 3-4 души кандидатстваха за едно място и то в най-нежеланите специалности. А за другите значително повече.

    А сега какво става? Компютъризацията и други нови технологии промениха доста нещата, както и самото образование. Но проблемът идва от една страна от демографската криза- много намаляха децата. В средните училища в Русе например как сега се запълват местата? Намаляват паралелки, дори се закриват училища. А училищата получават средства на база приети ученици, както и във ВУЗ-овете всъщност.

    След като в средните училища изпитват сериозни затруднения за приема, то какво да говорим за ВУЗ-овете. За проблемите по приема вече сме говорили не веднъж.  Няма конкуренция, което се отразява естествено и върху качеството на образование.

    Но когато говорим за образование, то трябва това да става още от предучилищна възраст, плавно и постоянно. А какво става- не помня вече от кога се говори за Закон за Средното образование, какъвто и досега не е приет. Редица важни въпроси стоят нерешени като това колко и какви учебници да има и т.н.

    Не е решен въпросът с чуждоезиковото обучение. В университета чужд език говорят само онези, които са завършили езикови гимназии. А това създава сериозен проблем при определяне на участници по програмата Еразъм за обучение в други университети.

      Трябва да има нов Закон висшето образование… И за него само се говори.

   Закон за развитие на академичния състав- през последните 3 години доцентите и професорите се нароиха много, а критериите са силно занижени. И тук е необходима незабавна промяна. Уж всичко беше ясно и готово- една година мина, в която нищо не се направи.

      … Поставихте няколко пъти въпросът за броя на университетите. Това че има двойно повече места отколкото потенциални студенти, означава, че нещо не е нормално, има дефект и дисбаланс в системата. Министерството на образованието определя държавната поръчка на база предложенията на ВУЗ-овете. А трябва да е обратното.

    Но за да се случи, държавата трябва да определи приоритетите си. В момента има 51- висши училища, като в 32 от тях се учи икономика, а в 9- право. Половината от студентите в България учат икономически специалности и право, а трябват инженери.

 

  - А дори и да не е особено актуално за Русенския университет, до голяма степен качеството на образованието не е на ниво като цяло. Това е констатация и на бизнеса.

   Проблемът и тук е в липсата на конкуренция. Когато има свободни места в определени инженерни специалности и дойде кандидатът, се приема на база оценката от матурата. Макар и с нисък бял, при липса да други, по-добри кандидати, този студент с ниски резултати от средното училище няма как да има високи резултати. И накрая и такъв специалист става.

    Не е тайна, че в РУ най- трудно е в Машинния факултет. Тук се дипломират 35-40 процента. Другите прекъсват и изостават. Така че държим зад дипломата да има и знания.

 

-  Като водач на партийна листа. Как ще коментирате обществено- политическия живот в града? Като че ли липсват дебати по основни теми, Русе все повече заприличва на селцето на дядо Йоцо, как е според Вас?

-  Да се коментира и да се говори за нещо, трябва да има и възможност да решаване, например КТБ. Това е проблем с национално значение, но институциите са в София. Тук колкото и каквото да се дискутира, решенията се вземат в столицата.

 

  - Добре тогава, друг пример, който касае основно Русе- средната заплата продължава да е с около 150 лв. по-ниска от тази за страната. Това не е ли проблем, с който трябва да се занимаят местните политици?

  - Да, това е русенски проблем. Въпросът за средната работна заплата има отношение към задържането на хората в града. Затова наистина трябва и всички институции, и партии, да търсят и да намерят механизмите нещата да се променят.

   Има и други въпроси на местно ниво, които могат и трябва да бъдат решавани от политиците…

   

- … Има сгради като тази на стария АГ-комплекс, които стоят празни и си рушат, има общински имоти като сградата на Стоматологията, които вместо да носят пари на Общината, но носят облаги на определени хора? Няма ги политиците…

      Така е, има и други примери. Но определено равнището на заплащане е тема, която трябва   да не слиза от дневния ред на местните власти и на партиите.

      Ето и пример- РУ има отношения с повечето фирми в региона. При една среща с една фирма искаха завършващи инженери. Ние им предложихме и те ги назначиха на работа. На втората среща от фирмата се оплакаха, че половината са избягали… А няма как един инженер да получава 500-600 лева, естествено отива на друго място. Лошото е, че определящото за собственика е да плаща малко, а не да инвестира в добри кадри…

     Затова наистина заплащането е най-добрата мотивация хората да живеят и работят в Русе.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още