Петък, 10 Януари 2025

БНБ и правителството отговориха на критиките на Брюксел за реакцията за КТБ

БНБ и правителството отговориха на критиките на Брюксел за реакцията за КТБ
Публикация   12 Авг, 2014   /     akcent.bg   /     320

В писмото се казва, че българските закони не позволяват бързо изплащане на депозитите

БНБ и Министерството на финансите обясниха на Европейската комисия, че българското законодателство не дава възможност бързо да се изплатят гарантираните депозити в затворените КТБ и "Виктория" (новото име на "Креди агрикол България"), а освен това няма и достатъчно пари за това във Фонда за гарантиране на влоговете.

  Писмото, подписано от гуверньора на централната банка Иван Искров и служебния министър Румен Порожанов, е адресирано до генералния директор на "Вътрешен пазар и услуги" Джонатан Фаул и е в отговор на неговото писмо от 1 август, което беше пратено до подуправителя на БНБ Калин Христов и до финансовия министър в оставка Петър Чобанов.

  В него Фаул настояваше изплащането да започне "в следващите дни", като заявяваше, че в противен случай засегнатите могат да си търсят правата срещу България по съдебен път, а също и се намекваше, че Брюксел може да стартира наказателна процедура.

  Писмо хроника

  По-голямата част от отговора е хроника на предприетите досега действия, като изрично се подчертава, че лансираният на 11 юли план КТБ да бъде разделена на добра и лоша банка и така да се осигури отварянето й още на 20 юли е било съгласувано с генерална дирекция "Конкуренция" на ЕК. Планът, който е приличен на този за Banco Espirito Santo в Португалия, обаче не е реализиран заради липса на политическа подкрепа.

  Освен това българските институции обясняват, че българското законодателство не дава възможност Фондът за гарантиране на влоговете да започне изплащане, преди банката да бъде обявена в несъстоятелност и да й се отнеме лицензът, и ако това противоречи на европейското законодателство, ЕК трябва да предприеме мерки.

  Предложението на Фаул за частично изплащане също не е уредено и не може да стане без законови промени, а в момента страната няма действащ парламент. Според БНБ и МФ в момента банката е под специален надзор именно с цел да бъде преценено състоянието й и ако се изплащат депозити в това време, тя може да остане без голяма част от вложителите си, което "ще направи оздравяването й безпредметно и невъзможно".

   Още аргументи

  Като друг аргумент да се забави процедурата от БНБ изтъкват недостатъчните средства във фонда. В него има 2.1 млрд. лв. и дори да се ползва опцията да се вземат авансово вноските от банките за следващата година, те ще осигурят още около 290 млн. лв., но ще изядат голяма част от печалбата им за годината.

  Същевременно според писмото 3.684 млрд. лв. са гарантираните депозити в КТБ и още 55.1 млн. във "Виктория". Това означава, че разликата ще трябва да се покрие с държавен дълг, за което има политическо съгласие, но и то може да бъде реализирано след изборите.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha