За първи път от началото на кризата се повишават продажбите на дребно, като този факт се определя за естествен стимул за инфлация
Оборотите на индустриалните компании през март са достигнали най-високите си нива за последните шест години. Това обаче се дължи главно на по-високите цени на суровините и на произведената продукция, а не толкова на ръст в продадените обеми, които са под нивата си отпреди кризата. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
Според експерти това може да означава още по-голямо повишение на потребителската инфлация в близките месеци, която през март е 5.6 на сто на годишна база. Обяснението е, че търговци и производители няма да могат още дълго да задържат крайните цени за сметка на маржовете си.
В същото време за първи път от началото на кризата се повишават продажбите на дребно както на годишна, така и на месечна база, което анализатори определиха като положителен сигнал, но и естествен стимул за инфлация. "Търговските вериги вече не могат да поддържат ниски цени, при положение че производствените продължават да се повишават", коментира Цветослав Цачев, главен анализатор в "Елана трейдинг". "Ако доскоро това се постигаше със свиване на маржовете, вече и тази възможност е изчерпана", смята той и прогнозира, че през тази година инфлацията може да достигне стойности между 6 и 8%.
Петър Чобанов, макроикономист от Института за нов икономически напредък, коментира, че ако производствените цени продължават да се покачват, не е изключено да видим и двуцифрена инфлация в края на годината.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай