След голямото теглене на депозити от Корпоративна търговска банка и Първа инвестиционна банка през юни клиентите явно не са насочили спестяванията си към бурканите. Това става ясно от публикуваните от БНБ финансови и надзорни отчети за банковата система през второто тримесечие на тази година. Така въпреки разразилата се в началото на лятото истерия около две от големите банки у нас от април до края на юни всъщност привлечените от банките средства са се увеличили общо с над 496 милиона лева до 75 милиарда лева.
В седмицата от 13 до 20 юни от КТБ са били изтеглени над 907 милиона лева, които към 13 юни са се равнявали на близо 13% от всички привлечени средства на банката. Само на 27 юни пък от ПИБ са били изтеглени 788 милиона лева - 10.49 на сто от всички привлечени средства. КТБ бе поставена под специален надзор от БНБ на 20 юни, след като изпадна в ликвидна криза. Седмица по-късно ситуацията бе на път да се повтори с ПИБ, но тя преодоля кризата с ликвидността си с помощта на БНБ и на държавата. Тогава спешно бяха емитирани ДЦК за 1.3 милиарда лева, записани от други банки.
Според данните на централната банка за 3-те месеца между април и края на юни най-много са привлечените средства в Уникредит Булбанк - над 500 милиона лева. Почти 262 милиона от тях са на граждани и домакинства. Така към края на юни привлечените средства в банката са над 10.82 милиарда лева, или с 4.85% повече, отколкото 3 месеца по-рано. За три месеца с 4.68% са се увеличили привлечените средства в Юробанк България. Към края на юни там има 5.17 милиарда лева. Това значи, че за тримесечието в банката са се влели над 231 милиона лева. С 8.9%, или 158 милиона лева, се увеличават средствата в Алианц банк България. Така към края на юни привлечените средства в банката вече са 1.928 милиарда лева. С 2.8%, или със 153 милиона лева, до 5.64 милиарда лева се увеличават средствата и в Обединена българска банка. Процентно голямо увеличение има и при привлечените средства в Сосиете Женерал Експресбанк - 4.48%. Там са се влели нови над 140 милиона лева и към края на юни банката държи депозити за 3.27 милиарда лева.
Според данните на БНБ привлечените средства на ПИБ също са се увеличили леко - с 1.29%, или с малко над 103 милиона лева. Става ясно обаче, че парите на гражданите и домакинствата са намалели за трите месеца с над 343.6 милиона лева. В същото време от "институции, различни от кредитните", в банката са се влели 408.6 милиона лева. В тази графа влизат както фирми, така и държавни структури, но БНБ не показва по-детайлна разбивка. Междувременно КТБ, която преди кризата бе четвъртата по големина банка у нас, бе извадена от надзорната статистика на БНБ за второто тримесечие.
СТАБИЛНОСТ
Според данните на централната банка трусовете през юни не са предизвикали проблем в системата. Ликвидността на банките е останала висока, а капиталовите буфери са се запазили въпреки банковата паника. Към 30 юни 2014 г. общата адекватност на капитала на банките е била 21.17%, а адекватността на капитала от първи ред - 19.32%. В края на март двата показателя са били съответно 20.42 на сто и 18.18 на сто. "Ако на 20 юни 2014 г. размерът на ликвидните активи на 27-те банки бе 18.39 милиарда лева, към 30 юни той достигна 19.85 милиарда лева. Сходна тенденция бе регистрирана и при паричните средства и салда при БНБ. На 20 юни те възлизаха на 7.31 милиарда лева, а на 30 юни достигнаха 8.35 милиарда лева", обясняват от БНБ. Влияние за това увеличение е оказала извънредната облигационна емисия, пласирана в края на юни. Тя бе изкупена от банките и е попаднала сред най-ликвидните активи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай