Пламен Стоилов: Лично се ангажирам Общината да не е длъжник към бизнеса в Русе

Пламен Стоилов: Лично се ангажирам Общината да не е длъжник към бизнеса в Русе
Публикация   01 Авг, 2014   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     819

Площадката на ТМ в ликвидация да стане Индустриална зона с държавна подкрепа

Пламен Стоилов: Дунавската стратегия не е мираж

 

-            Г-н Стоилов, да започнем от последното интервю, от "болката" на „Акцент. бг” и на много русенци -  Крайбрежната зона и обръщането на града с лице към Дунава. Засега Дунавската стратегия ще се окаже като демокрацията, като комунизма- неща, за които много говорим, но не сме виждали. Докога ще чакаме нещата да ни се случват, не е ли време да предприемем нещо, да се заделят средства от нашия бюджет и да направим това, което можем сами?

-            Това е болка не само на „Акцент.бг”, но и на всички граждани. В продължение на 30 години този проблем продължава да съществува. На практика в тази зона няма инвестиции. С прехвърлянето на собствеността на Община Русе, което стана през 2009 г., с предаването на пристанището, всъщност вече имаме възможност да се планира и инвестира в тая зона. Това, което до момента е направено, е че по „Техническа помощ”  се извършва проектиране, на базата на което ще бъдат определяни инвестициите, които ще бъдат заложени. И те ще бъдат търсени в следващия програмен период.

Да, твърде много се забави Дунавската стратегия, но определено тя не е мираж или нещо, което е необозримо в бъдещето. Това, което е категорично и ясно, че тя ще се реализира в следващия програмен период. Освен това ще има поне две програми в нея, които ще финансират дунавските региони. Това ще даде възможност на дунавските общини да кандидатстват с конкретни проекти за европейски средства. За нас е важно успешно да приключим проекта за техническата помощ. В него има 30 проекта, които касаят възлови места за Русе, част от тях е и крайбрежната зона.

Още за тази година сме планирали да бъде асфалтиран пътя, който пресича прелеза при „Топлата вода” и подхожда западно. Ще се опитаме при възможност да възстановим успоредния път, който в момента единствено работи - между сградите и между ЖП линията. За съжаление той е в много лошо състояние. Целта ни е да направим достъпът по-добър. Още нещо, което направихме, е че взехме собствеността над Гребната база. Това е рушаща се сграда, която беше на „Спортни имоти” и никой не я стопанисваше целесъобразно. Готови сме при наличие на инвестиция и интерес, под определена форма да я предоставим, за да може да бъде облагородена.

- Общината предлага за продан Гребната база?
- При заявен интерес ще търсим вариант за публично-частно партньорство, отдаване под наем, продажба… Вариант, в който тя да бъде стопанисвана и да бъде приведена в приличен вид, а не да е сборище на клошари и наркомани.

Големият проблем  в момента е безразборното движение на автомобили в разрез със закона. Имаме решение и предполагам, че в най-скоро време то ще бъде реализирано с ограничаване на достъпа. Предвиждаме да бъде въведен режим за достъп със затваряне на прелеза и ще се допуска движение само от страна на прелеза откъм „Топлата вода“ и то само до зоната на пасарелката. Но за да го направим това, първо трябва да възстановим пътя. 

Що се отнася до зоната, която е източно от канална помпена станция, пак при прелеза на „Топлата вода”, не сме се отказали от намеренията си да придобием собствеността върху имота на бившата Гимназия по жп транспорт, който ни бе отказан от областния управител, без да има мотивирано обяснение заедно с имота, който е на автополигона. Началото на тази година имаме отказ за двата имота, което е странно, защото едното място е потенциална зона на смъртта. Там се провеждат незаконни гонки, има и нерегламентирано сметище, а областният управител не е в състояние със средствата и възможностите, които има, да го поддържа.  В същото време ние имаме заявен инвестиционен интерес, имаме готов инвеститор, който е готов да изгради автописта с картинг и същевременно да благоустрои автополигона и да го предостави на съответните фирми за ползване. Т.е. можем да решим един от проблемните участъци в непосредствена близост до града.

- Нека да се върнем и на едно важно събитие от миналата седмица - срещата с бизнеса. Прекрасна идея… но…  В тази посока наскоро на площадката на „Тежко машиностроене” бяха закупени вътрешнозаводските пътища от 3 фирми, поради дългогодишен отказ на Община Русе да събира сметта и да ги поддържа. Фирмите са готови да ги предоставят безвъзмедно на Община Русе. Общината има ли готовност да ги приеме и да ги погледне равнопоставено на фирмите, които са в Индустриалния парк - собственост на Общината?
- Тук искам да сме пределно наясно - в случая всяко едно наше решение ще се мотивира изцяло с интересите на Общината и на гражданите. Проблемът с „Тежко машиностроене” е заложен още с безогледната приватизация на това предприятие. Само искам да припомня, че все още има действащ синдик там. Т.е. те все още са в процедура, която не е приключила ликвидацията. Безогледното разпродаване на терените и концентрирането на фирми, не беше съобразявано нито с това кой как ще поддържа транспортната инфраструктура, а по-големият проблем е кой как ще решава проблема с водопроводите, канализацията и отпадните води. Желанието в момента е тези нерешени проблеми - поддръжката на транспортната инфраструктура  в района и канализацията, да станат проблем на Русе.

Не считам, че това трябва да се финансира от Общината, провели сме неколкократни срещи с ръководствата на водещите компании, които са инвестирали на площадката и това, което аз съм заявил като позиция, че те имат нашата пълна подкрепа, но няма как ние да започнем да решаваме техни проблеми.

Например,  ако  приемем дарението на техните пътища, за инвестиции в тях, ще са ни необходими милиони. Бюджетът на Русе не е в състояние да ги покрие.

Освен това стои на дневен ред проблемът с канализацията и пречиствателната станция. Ние не можем да не говорим и за него, защото те са пряко свързани. Припомням, че една голяма част от тия пътища са в изключително лошо състояние, не е ясно какво има под тях и каква е подземната инфраструктура, затова няма как ние да тръгнем на такъв вариант.

Аз лично съм в постоянен диалог с водещите фирми в зоната. Моята позиция и това, което те всъщност правят е, че там трябва да се върви към търсене на статут на икономическа (индустриална зона) и да се търси подкрепата на държавата за инвестиране в инфраструктурата на зоната. Смятам, че ние тръгнахме в тази посока, но с правителството на ГЕРБ, не можахме да го реализираме. За мен решението на  въпроса е, да се търси статут на индустриална зона, за да могат да кандидатстват за целеви средства за решаване на проблемите.

Това, с което аз съм се ангажирал на последната среща с представители на водещи фирми, когато обсъждахме проблема с каналните и промишлени отпадъчни води е, да търсим този статут на Икономическа зона и целево финансиране за решаване на двата основни проблема - транспортна инфраструктура и канализация и отпадни води.

Отчитам факта, че срещата с бизнеса беше много полезна, защото  дойдоха представители на фирми, които имат доста проблеми, които никога не са поставяли пред Общината до този момент. Следващата седмица дори имам уговорка с една такава фирма да отида на място, да видя какви са проблемите. Тя се намира в Западна промишлена зона и това, което стои като ангажимент на Общината, ще бъде изпълнено.

Използвам случая чрез Вас да отправя призив към бизнеса – нека да търси кмета и Общината, когато смята, има неизпълнение на ангажименти. И ние ще ги изпълним в най-кратки срокове.

- Убеден съм, че следите проблема със съмненията за екологични замърсявания на въздуха от „Монтюпе”. Да, това е проблем на РИОСВ. Но като кмет на Русе, следите ли дейността на инспекцията и доколко този проблем трябва да бъде решен на 100%?
- По никакъв начин няма да толерираме екологично замърсяване, било то на въздух, вода или др. В тази връзка мога да кажа, че има много перфектна комуникация със структурите на Регионалната инспекция по околна среда и води, за което аз им благодаря. Нашето разбиране е за активно прилагане на принципа за помощ и контрол, т.е. помощ за решаване на бързите проблеми и контрол за изпълнение на ангажиментите.

Конкретизирам - най-лесно е да затвориш едно предприятие. За нас е важно да вникнем в същината на проблема и  да помогнем да бъде решен. РИОСВ работи с нас и наистина има случаи, при които с контрол проблемите се решават.

 

Още от кмета Пламен Стоилов за инвестициите в Русе, за пътя-убиец Русе – Бяла – Велико Търново, обществените поръчки и паркирането - очаквайте през уикенда

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още