Петък, 10 Януари 2025

Банковата криза предизвика бягство към евро

Банковата криза предизвика бягство към евро
Публикация   28 Юли, 2014   /     capital   /     359

Тенденцията беше за кратко, казват представители на сектора

Финансовите сътресения през юни, които засегнаха третата и четвъртата най-големи банки в България – Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ), са накарали част от хората и бизнеса да превалутират своите спестявания от левове в чужда валута, основно в евро. "Бягството" може да се види ясно от паричната статистика на БНБ за юни, но според представители на банковите среди причината е единствено моментният уплах на хората, който вече е преминал.

           Какво паказват числата

  Данните на централната банка показват, че при квазипарите (разликата между широките пари М3 и тесните М1, които обхващат основно депозитите) левовите наличности са намалели с 1.4 млрд. лв. през юни, а тези в чужда валута – с левовата равностойност на 310 млн. В същото време обаче по разплащателните сметки на банките (които влизат в М1) е постъпила европейска валута с левова равностойност 503 млн. лв. и 342 млн. в левове.

  Тълкуването на тези числа е, че когато вложителите са разваляли депозитите си и са превеждали парите си по разплащателни сметки в други банки, голяма част от тях са предпочели да ги превалутират в евро. Тъй като кризата се случваше в самия край на юни, това обяснява ръста по разплащатените сметки, като вероятно след това голяма част от тях отново ще се превърнат в депозити и статистиката за юли вероятно ще отчете ръст на евровите депозити над средния за последните 12 месеца, както и над ръста на левовите депозити. По принцип евроизацията показва спад на доверие в местната валута. Същевременно обаче, докато това се случва в рамките на банките и няма тегления в евро, това не оказва сериозен натиск върху валутните резерви и не се отразява на стабилността на борда.

             Банкери: Левът е предпочитан заради лихвата

  Засега не може да се смята, че изборът на хората и занапред ще остане върху еврото. От банковите среди коментираха за "Капитал", че превалутирането на депозити от левове в евро, наблюдавано в пиковите дни през юни около събитията с КТБ и ПИБ, е било по-скоро слабо. Имало е "известно мърдане" към евро, но не е било масово. По принцип валутата по сметките на компаниите и фирмите зависи от структурата на самия бизнес, контрагентите и валутата, с която се разплащат тези дружества.

  Според банкерите при домакинствата през пиковите дни се е наблюдавало по-скоро теглене на средства и съхранението им в сейфове, както и раздробяване на влоговете на по-малки суми с цел "влизане" в границите на гаранцията по закон от 196 000 лв. Те са на мнение, че към момента не би могло да се каже, че се има превалутиране на депозити и сметки, като се наблюдава успокоение сред вложителите.

  Левът ще остане предпочитаната валута за депозиране и заради по-високата лихва, която получават депозантите. Статистиката на БНБ показва, че през юни средната лихва по депозитите за домакинствата в левове е била 3.36%, а в евро – 2.89%. При депозитите на бизнеса обаче тенденцията е друга – лихва от 1.99% за еврови влогове и 1.67% за левове.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha