Петък, 10 Януари 2025

Мартин Йорданов представи пред русенския бизнес позитивното мислене на Голдрат

Мартин Йорданов представи пред русенския бизнес позитивното мислене на Голдрат
Публикация   25 Юли, 2014   /     akcent.bg   /     421

Община Русе търси проблемите на бизнеса на Кръгла маса

 

Многобройни предложения, идеи, концепции и оживени дебати генерира кръглата маса по проблемите на бизнеса, която се проведе в зала „Европа“ на Доходно здание. На събитието присъстваха над 150 представители на институции, организации, малки и средни предприятия и големи фирми, а инициатор бе Община Русе. Форумът имаше за цел да направи първа крачка в създаването на платформа за структурен диалог между институциите и частния сектор, която да подобри диалога и взаимодействието между бизнес и администрация и да създаде ефективен модел за активно и конструктивно сътрудничество.

В експозето си пред присъстващите кметът на Община Русе Пламен Стоилов подчерта, че икономическото възраждане на града и създаване на благоприятна среда за развитие на бизнеса е основен приоритет в управлението на местната власт. Заместник-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански говори за Стратегията за инвестиционен и сити маркетинг, която ще доведе до разпознаваемостта и промотирането на Русе в България и Европа. Ролята на бизнеса в популяризирането на града е от съществено значение, подчерта д-р Карапчански. „Ние като инициатори на това събитие и както структура, която се занимава с проектите за следващия програмен период, бихме желали бизнесът да бъде активната страна от планирането на дейностите, които ще се реализират в Общината в периода 2014 – 2020 г. Проектите трябва да бъдат разработени съгласно потребностите, очакванията и интересите на фирмите“, допълни още заместник-кметът.

В рамките на дискусията стана ясно, че за проблемите, които съпътстват и възпрепятстват нормалното развитие на бизнеса, е наложителна намесата на държавната администрация. Представителите на малки и по-големи фирми – участници във форума, настояваха за пресичане на сивата икономика и за промени в Закона за обществените поръчки, които да направят местните фирми по-конкурентноспособни на свободния пазар. Сред основните проблеми, които бизнесът очерта, са пазарите, липсата на качествени специалисти, липсата на мотивация у хората, кандидатстващи за определена позиция, необходимостта от развиване на предприемаческия дух у младежите, както и създаване на възможност за мобилност на работната ръка. Участниците в кръглата маса настояха за отпадане на таксите за преминаване на Дунав мост за жителите на Русе, Гюргево и Букурещ, което ще помогне за по-мащабното разгръщане на производствата и комуникация в региона. Част от хората на бизнеса подчертаха необходимостта от по-лесна и достъпна транспортна връзка между регионите Русе и Гюргево, провеждането на навременни курсове за квалификация и преквалификация на безработните в русенско, както и по-интензивно разгръщане на обучението по румънски език.

Собственикът на „ТОП МЕН“ Мартин Йорданов представи пред своите колеги философията на позитивното мислене при реализацията на бизнес идеи на Елиаху М. Голдрат. Директорът на „Бюро по труда“  - Русе Баки Солак очерта тенденциите в търсенето и предлагането на трудовия пазар в Община Русе, а доц. Александър Петков и проф. Иван Евстатиев от Русенския университет говориха за актуализирането на учебните планове в съответствие с изискванията на бизнеса и проблемите при реализацията на трудовия пазар на завършващите висше образование.

Участниците в кръглата маса предложиха форуми от подобен род да станат регулярни, за да могат да решават практическите потребности на участниците, дискусиите да могат да се водят целогодишно в специално създаден форум в интернет, където да се обменят конструктивни идеи и добри практики, както и да бъдат организирани тематични срещи по сфери на дейност на фирмите. Община Русе се ангажира да продължи инициирането на подобен диалог, като второто такова събитие се очаква да се случи още през есента.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha