„Около 200 служители на финансова къща "Фина", КТБ и други компании са били ангажирани като формални собственици на над 120 дружества с кредити за над 3.5 млрд. лв., които са на мажоритарния собственик на банката Цветан Василев. Това твърдят в обръщение до главния прокурор и квесторите на КТБ осем души, заемащи управленски постове в ключови дружества, кредитирани от банката. Нотариално завереният документ б еше публикуван от близкия до медийната група на депутата Делян Пеевски blitz.bg, като един от подписалите го потвърди автентичността му пред "Капитал".
Според обръщението всеки от тях наред със служебните си задължения, срещу което е получавал трудово възнаграждение, е трябвало и безвъзмездно да изпълнява функциите на собственик и/или управител на "дружества, кредитирани от банката за реализирането на различни бизнес начинания на Цветан Василев". Сред тях има дружества с активи и работещ бизнес, както и такива без директни кредити или залози към КТБ.
"КТБ осигуряваше парите по тези кредити, като сумите се използваха по разпореждане на Цветан Василев, включително и в брой от касите на тези дружества", твърдят авторите на обръщението. "Всеки кредит от банката е одобряван лично от Василев, като лицата, представляващи дружествата кредитополучатели, подписваха предоставените им от банката договори, без да имат представа за целите и разходването на кредитите", се казва още в документа, според който ръководните постове са заемани от директори, счетоводители, секретарки, организатори, шофьори, охранители, боркери и т.н.
Тези обвинения съвпадат с разкритията от разследване на "Капитал" от март 2013 г., когато по събрани данни от публични регистри вестникът посочи експозиция на КТБ към свързани с Василев компании за над 1 млрд. лв. към края на 2011 г., което превишава законовите лимити над десет пъти. По данни към края на 2013 г., с които вестникът разполага и публикува (виж таблицата на най-големите кредитополучатели), експозицията вече надхвърля 3.5 млрд. лв., а по информация на "Капитал" преди влизането на квесторите в банката тя вече е 4.6 млрд. лв. (в което влизат и касовите липси за 200 млн. лв., за които прокуратурата говори).
Документът е подписан от осем души, които доскоро се приемаха за изключително доверени на Василев. Сред тях е доскорошният изпълнителен директор на "Мел финанс" (акционер в ЗАД "Виктория") Бисер Лазов, който вече даде показания и пред прокуратурата. Други ключови имена са дългогодишният управител на "Бромак" (едноличното дружество на Василев, чрез което той е мажоритарен акционер в КТБ) Иван Стойков, изпълнителният директор на "ТЦ-ИМЕ" Теодора Танева, изпълнителният директор на "Кен трейд" Людмила Петрова. Лазов, Стойков и Петрова съставляват целия борд на "Бромак телеком инвест", дружеството чрез което Василев владее 44% от БТК. Другите подписали обръщението са Албена Андреева, Венета Николова, Емил Галов и Тихомир Иванов. Справка в Търговския регистър показа, че вече в част от дружествата някои авторите на обръщението са освободени от управленските си постове. Например Стойков вече не е управител на "Бромак", а е заменен от Здравко Босаков.
Според един от подписалите документа, има и много други лица, които се страхуват да излязат с имената си, както и такива, които се надяват Василев да се завърне и да ги защити.
Подставените директори и собственици на компаниите с кредити от КТБ неколкократно подчертават, че всичко това са дружества и сделки на Цветан Василев, като те се чувстват излъгани след като той дава изявления от чужбина, но не е "заявил по един достоен начин своята отговорност за ситуацията, с което да освободи нас и другите наши колеги от формалната ни роля на собственици и/или управляващи на дружествата кредитополучатели, а с това и от отговорността ни за десетките милиони кредитни задължения и касови наличности, които дружествата имат". Те се оплакват и от натиск да прехвърлят дружества и активи, като призовават квесторите и държавните институции, тъй като не са в състояние да осигурят обслужването на кредитите и да опазят собствеността им.
Призивът на подписалите да бъдат освободени от отговорност не е реалистичен, доколкото тези сделки през годината са ставали с тяхно съгласие и с техните подписи. Техните обвинения обаче дават сериозни основания на прокуратурата да потърси отговорност за случващото се и далеч над тях.
В blitz.bg няма информация откъде разполагат с документа, като не е ясно дали изтичането му през сайта не е начало на поредна атака от страна на депутата Делян Пеевски към Цветан Василев с цел по-лесно овладяване на активите от бизнес империята му. До ликвидната криза в банката се стигна след разривът между двамата, който доведе до координирана кампания от медиите собственост на майката на депутата Ирена Кръстева, подпомагана от прокурорски и съдебни действия в част от фирмите, чиито мениджъри вече открито наричат "на Василев".
Бисер Лазов и Теодора Танева са едни от основите свидетели по разследването за длъжностното присвояване на 206 млн. лв. от КТБ, по което бяха обвинени главната касиерка на банката, главната счетоводителка и нейната заместничка и изпълнителният директор на банката Орлин Русев. Показания срещу Цветан Василев е дал и бившият изпълнителен директор на Бромак Иван Стойков, както и системният администратор на КТБ.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай