- Г-н Борисов, най-сетне оставката на кабинета е факт. Радвате ли се?
- Тя е толкова закъсняла тази оставка, че не можах да й се зарадвам.
А и като знам и каква разруха оставят след себе си...
- Добре, кажете тогава защо сте посетил посолството на Германия, след като си тръгнахте от Народното събрание днес.
- Посетих ги, да. Освен с посланика, разговарях и със социалния им министър, който е тук.
- По какъв повод?
- Искаха да чуят мнението ми за ситуацията в България - чуждите инвестиции и всичко останало. Икономика, енергийни проекти.
- Някакви препоръки отправиха ли ни с оглед на това, че вероятно вие ще сте в управлението на държавата от есента?
- Не, не. Не съм оторизиран да давам информация от тяхно име.
Посланикът напуска страната ни на 30-и.
- Имаше ли реакция по вашия план за КТБ, за който вече получихте подкрепа от финансисти и банкери
- Мисля, че ще е извън доброто възпитание да кажа повече от това. Ако сме давали пресконференция или съм ги питал дали да правя изявления, разбирам. Фактът е, че са ме поканили и съм направил среща там. Това няма смисъл да го крия. Изказал съм си мнението по всичките теми.
- А реакция по вашата стратегия за КТБ от други среди, включително от политически централи получавате ли?
- Приема се от всички много добре. Всъщност БНБ трябва да си свърши работата, която е вменена по закон. Така че по този план, който предложих, проблем не би трябвало да има.
- Възмутихте се от писмото на Иван Искров до председателя на парламента Михаил Миков, което пък той препрати до вас, председателите на парламентарните групи. И в което гуверньорът на БНБ изразява готовност да даде оставка, но само след като Народното събрание излъчи единна кандидатура за поста му. В какви обозрими срокове ще се стигне до смяната на управителя? Ще се чака ли чак до есента, или ще измислите някакъв буфер?
- Не, не може да се измисли буфер. Ако не се направи сега смяната, остава за следващия парламент. Не искам да коментирам повече тези теми. Ще кажат, че търсим уйдурма с тези или онези.
- Не ви питам персонално за човек. Но какво да се направи, за да не се губят тези месеци, още повече, че самият вие казвате, че присъствието на Искров и Гунев (подуправителя на БНБ - б.а.) срива доверието в банковата система.
- Да си подават оставката тогава - и Искров, и Гунев! Незабавно. Тогава - дали ще е в този или в следващия парламент, те да имат депозирана оставка, ще се намери специалист.
- Изразихте възмущение, че на последното си заседание правителството ще вземе решение за "Уестингхаус". Но в дневния ред на правителството такава точка не фигурира. Подозирате, че ще се вземе на тъмно такова стратегическо решение ли?
- Има го сигурно като секретна точка, защото зам.-министърът, който отговаря за това, е в момента там. Ще го следим въпроса.
- След като правителството подаде оставка и влезете в пленарна зала за последните дни на този парламент, ще подкрепите ли актуализация на бюджета на касата?
- Ние искаме да има оставка и актуализация на целия бюджет На касата само - премиерът Орешарски и здравният министър казваха, че не е необходима.
- Няма време обаче да се пише актуализация по целия републикански бюджет, преди да бъде разпуснато това Народно събрание на 5 август.
- Е, аз ли съм виновен? Да си се съберат тройната коалиция - БСП, ДПС и "Атака", и да си гласуват. Какво искат от мен?
- При положение, че до края на седмицата гласувате оставката на кабинета "Орешарски", кои две или три неща поставяте като приоритет за следващата, последна седмица на този парламент?
- Какво е необходимо да влезе последните дни с оглед на работата на служебното правителство, трябва да го каже вече президентът.
- Наистина ли не се чувате изобщо с него?
- Наистина. Не се чувам и се старая по никакъв начин да не бъда привързан към служебното правителство. Умишлено съм се дистанцирал. Аз ще вляза в тази пленарна зала само за оставката. И още веднъж само ако има актуализация на целия бюджет
Посетих посланика и социалния министър на Германия. Питаха ме какво става в държавата
CV
Роден на 13 юни 1959 г. в Банкя Главен секретар на МВР от 1 септември 2001 г. до 14 септември 2005 г. Кмет на София от 10 ноември 2005 до 27 юли 2009 г., когато се заклева като премиер Създава партия ГЕРБ на 3 декември 2006 г., която като кмет няма право да оглави. Избран е за председател на 10 януари 2010 г., след като вече е станал премиер
Министър-председател на Република България от 27 юли 2009 до 13 март 2013 г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай