Общо 1,043 млрд. лв. депозити бяха изтеглени от българските банки и не са депозирани обратно в други трезори през критичния месец юни, показва статистиката на БНБ. Това означава, че парите са изтекли в чужбина или се пазят в брой.
На 20 юни Корпоративна търговска банка беше поставена под специален надзор, след като в предходните дни около един милиард вложения бяха дръпнати оттам. Последва атака срещу Първа инвестиционна банка. От трезора признаха, че само за ден - 27 юни, оттам са извадени 800 млн. лева. Паниката засегна и други кредитни институции, за които се носеха зловредни слухове в интернет.
Данните на централната банка показват, че в края на юни в банките има депозити за 56,983 млрд. лв. Най-сериозен отлив се отчита при домакинските влогове. През миналия месец граждани са изтеглили 478 млн. лв. от трезорите, но не са ги депозирали в други банки, които смятат за сигурни. Така депозитите на домакинствата са на стойност 38,584 млрд. лв. без лихвите в края на шестия месец на тази година. Фирмите са дръпнали от банките 334 млн. лв., а застрахователните и пенсионните компании други 231 млн. лв.
Това е първият голям отлив на влогове поне от средата на 2009 г. досега. По време на кризата домакинствата спестяваха ударно „бели пари за черни дни“, а кредитирането достигна мъртва точка. Именно от 2009 г. насам в банките започнаха да се наливат внушителни суми - от порядъка на 3 до 5 млрд. лв. годишно.
Междувременно работодатели и синдикати разпространиха писмо, с което настояват БНБ да учреди надзорен комитет за КТБ, в който да участват органи, компетентни в санирането на банки. В него трябва да влязат авторитетни банкери, финансисти и юристи и други. Целта е да се възстанови максимално бързо дейността на банката.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай