Очаква се днес Консултативният съвет при президента да начертае ясни стъпки за излизане от кризата с КТБ, в която са затворени милиарди левове на граждани, фирми, общини, ведомства. В петък, на заседание на бюджетната комисия в парламента, депутатите изслушаха управителя на БНБ Иван Искров, но не се стигна до обсъждане на законопроект, който да осигури провеждането на спасителната операция. БНБ пое ангажимент на 21 юли клиентите на поставената под специален надзор банка да могат да разполагат с парите си. Проектозаконът, за който се говори от миналата седмица, ще позволи малката дъщерна банка на КТБ "Креди агрикол България" да бъде одържавена, капитализирана от държавата и под ново име - Българска търговска банка - да поеме операциите с клиентите на КТБ, чийто лиценз ще бъде отнет. Според запознати със специалния закон ще бъдат изменени и други закони, за да се проведе цялата мащабна операция, без прецедент у нас.
Междувременно стана ясно, че политици и финансисти се разминават в мненията си доколко държавата трябва да се ангажира финансово и дали наистина трябва всички депозити в КТБ да бъдат защитени и изплатени - вкл. и тези над 100 000 евро, които по закон са гарантирани. Някои твърдят, че щом КТБ ще фалира, трябва да се прилага законът, който защитава само парите до 196 000 лева. Други обаче, вкл. и БНБ и правителството, уверяват, че всеки лев ще бъде гарантиран.
Няма никаква яснота за финансовите измерения на операцията, която трябва да подсигури с достатъчно пари новата банка, в случай че много от клиентите решат да си изтеглят парите оттам въпреки пълната държавна подкрепа. Според банкера Стоян Александров е добре новата банка да предложи малко по-високи лихви от средните за България, за да мотивира вложителите да й поверят парите си.
ЧЕЛЕН СБЛЪСЪК
Напрежението около КТБ доведе до тежък сблъсък и размяна на обвинения между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и вицепремиера Цветлин Йовчев.
Първо Борисов изригна срещу институциите и призова за арести. "Така, както Цветан Цветанов го влачеха по съдилищата, трябва тези да ги видя всичките там повлачени - от Цветлин Йовчев до Владимир Писанчев (шефа на ДАНС, бел. ред.) - всичките. Орешарски пръв", обяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ.
Борисов уточни, че призивът му за арести е към главния прокурор. Той каза, че има пълно доверие на прокуратурата и трябва да й се дава кураж, защото в момента само тя е на ход. "Иван Искров излезе и с цялата си наглост каза: "Политиците са на ход". Ама защо ние да сме на ход? Когато взимахте големите заплати, ние ли бяхме на ход. Премиерът взимаше 3200 лв. Те взимат 30 хил. на месец - откъде накъде? Било каквото било - вече сме други, стига с тези глупости. Арести на тези хора", призова бившият премиер.
"От всички несвързани приказки на Бойко Борисов не разбрах в какво точно ме обвинява", коментира пред агенция "Фокус" министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев. По думите му "това е поредната глупост на Борисов. Очевидно е много уплашен, вероятно има защо. Според обвинението на прокуратурата източването на КТБ е започнало от 2011 година и може би хората ще си зададат въпроса кой позволи този бомбастичен ръст на КТБ по време на неговото управление. Кой позволи именно тогава да стане това източване на тези пари и тъй като той коментира и говори, какво е трябвало да направи МВР, трябва някой да му припомни кой беше министър на вътрешните работи през 2011 г. по това време", контрира Йовчев.
"Интересно е, ако по неговите думи МВР си беше свършило работата и беше разкрило това източване, кой щеше да бъде арестуван - познайте от три пъти. По отношение на идеите му и призивите му към прокуратурата искрено се надявам, че никога няма да живеем в общество, в което един бивш охранител с връзки, с лица, свързани с организираната престъпност, ще арестува, ще обвинява и ще издава присъди. Мисля, че сме отминали тези времена, и бих посъветвал Бойко Борисов да не ми използва името напразно", отсече вицепремиерът.
КОМЕНТАР
Драмите около КТБ влязоха във фокуса и на американското сп. "Форбс". Според изданието "всичко изглежда доста мътно" и има твърде много въпроси без отговор. "Форбс" припомня, че ударът срещу КТБ е започнал със скандала между банкера Василев и главния вложител в банката Делян Пеевски, който е изтеглил от нея авоарите си след конфликт със собственика й Цветан Василев. Самият Василев бе обвинен, че обрал КТБ в деня, преди тя да бъде поставена под особен надзор.
"Ясно е, че Пеевски - като вложител - не може да бъде обвинен за обира на банката само защото е изтеглил авоарите си. Но въпросът е защо въобще ги е изтеглил? Каква информация е имал, за да стигне до това решение, и откъде е получил тази информация? Знаел ли е за измамата? Трудно е да се разбере защо би си изтеглил авоарите, освен ако не е знаел, че предстои нещо много лошо. Той трябва да е бил предупреден", разсъждава авторката Франсис Копола. Тя допуска, че е възможно Цветан Василев да е прав, че това е кампания с цел умишленото му дискредитиране. "Тогава ще излезе, че не става дума само за измама и корупция, а за сложна политическа игра на българските олигарси с участието на банката, нейни служители, а може би и БНБ като пионки в играта. Ако случаят е наистина такъв, залозите действително са много високи. Победителят взема контрола върху финансовата система и вероятно върху управлението на България, а победените свършват в затвора, в изгнание или мъртви", пише Копола, като се застрахова, че може би е прекалила с гледането на сериала "Игра на тронове".
РАЗНОГЛЕДИЩА
Вложителите в КТБ са защитени не само от банковото законодателство, но и от българската конституция. Затова те трябва да бъдат обезщетени в пълен размер, обясни пред "Фокус" бившият конституционен съдия Георги Марков във връзка с обявяването на КТБ в несъстоятелност. "В чл. 7 изрично се посочва, че държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица. В сагата "КТБ" пред очите на цяла България една дузина държавни институции със свои погрешни и незаконни актове, действия и бездействия способстваха за разгрома на банката. Аз се надявам, че на срещата при държавния глава всеки ще носи конституция в ръка, за да прочетат изрично текста за отговорността, която в случая носи държавата поради неадекватни действия на цяла дузина различни органи. Оттук нататък държавните органи трябва да спазват конституцията", обясни Марков. По думите му става въпрос за това, че вложителите са защитени от българската конституция неограничено. И сега държавата е тази, която трябва да направи анализ на действията на своите органи и длъжностни лица по време на тази криза и да отговорят адекватно на прякото действие на българската конституция. В противен случай по съдебен ред хората, юридическите лица ще си търсят правата.
Държавата е длъжна да защити потребителите, които се явяват вложители в групата на КТБ, и трябва да изплати пълния размер на средствата на хората, не само гарантираните от закона до 100 000 евро, се казва и в позиция на асоциация "Активни потребители", подписана от нейния председател Богомил Николов. В нея се настоява на 21 юли 2014 г. всички депозити и спестявания на граждани да бъдат гарантирани в пълен размер заедно с натрупаните до този момент лихви както за физическите, така и за юридически лица. Според Николов това е от първостепенно значение за запазването на банковата система.Общините и фирмите също трябва да могат да използват блокираните си финансови ресурси, защото осигуряват хиляди работни места. Всяко друго решение би довело до несправедливи фалити на предприятия, които ще остават хиляди хора без работа и доходи, се посочва в позицията. С нея се настоява действията, довели до ощетяване и източване на банката, да бъдат нееднозначно разследвани и хората, които са злоупотребявали с банковите правила, да понесат отговорността си.
От ГЕРБ пък са категорични, че не трябва да се изплащат от държавата влоговете в КТБ над законово гарантираните 100 хиляди евро. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на Общото събрание на младежката организация на ГЕРБ. Според сега действащия закон фондът за гарантиране на влоговете и държавата са длъжни да възстановят влоговете до 100 хиляди евро. На пресконференцията на БНБ в петък обаче стана ясно, че от централната банка готвят законови промени, с които да се гарантира пълното възстановяване на влоговете на всички клиенти на банката, които не са свързани със собствениците й. "Това, което се случва в държавата, следващите поколения ще го плащат - и вие, и ние", обясни Борисов. Вината е персонална - на целия кабинет и на БНБ, каза лидерът на ГЕРБ по повод на ситуацията с КТБ. Той посочи, че и в момента има действащ банков закон, който е най-добър в Европа и той казва всичко ясно и точно - "рискуваш си парите, слагаш ги за голяма лихва, държавата солидарно ти дава 100 000 евро". Това е в цяла Европа, оттам нататък рискът е твой, допълни Борисов.
....
БЕЛ.РЕД. По молба на пресдиректора на Българската народна банка уточняваме, че управителят на БНБ Иван Искров никога не е определял събитията около Корпоративна търговска банка "грабеж на века".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай