Петък, 20 Септември 2024

Холандия тотално детронира Бразилия с 3:0

Публикация   13 Юли, 2014   /     akcent.bg   /     437

За първи път в историята си „лалетата“ печелят бронзовите медали

За първи път в своята история Холандия спечели бронзовите медали на Световното първенство 2014, след като нанесе крайно болезнено второ поредно домакинско поражение на Бразилия с 3:0 на Мондиал 2014.

Във втората минута Ариен Робен бе задържан и повален в наказателното поле от Тиаго Силва, който бе последен в защитата, но не получи червен картон от съдията Джамел Хаймуди. Зад топката застана Робин ван Перси и по ефектен начин в горния ляв ъгъл реализира 4-ия си гол за "лалетата" на Мондиал 2014, с което завършва турнира като отборен топ реализатор.

В 17-ата Дейли Блинд се възползва от лоша преценка на Давид Луис и необезпокояван от десетина метра разстреля Жулио Сезар за втори път. В 91-ата минута нова грешка при позиционирането в наказателното поле на бразилците позволи на Джорджинио Вайналдум без проблеми от три метра да реализира за 3:0 след пас на Дарил Янмаат.

Така домакините за първи път от 1940-та година губят два поредни двубоя на собствена територия и приключват в бедствено положение домашния си шампионат на планетата, след като бяха унищожени с 1:7 от Германия на полуфиналите и остават на 4-то място.

Холандия за първи път в своята история приключва световни футболни финали без поражение, като спечели 50-ия юбилеен мач (последен за Луис ван Гаал) на шампионати на планетата – само Мексико има повече изиграни двубои от „лалетата“ без да е печелил титлата.

Под ръководството на Луис Фелипе Сколари Бразилия допусна два унизителни антирекорда – загубата с 1:7 от Германия и инкасираните общо 14 гола на Мондиал 2014, което е най-големият брой в историята, след като през 1938-ма във Франция бразилците са вадели топката от мрежата си 11 пъти. „Селесао“ става първият домакин, който приключва турнира с най-слабата защита.

С приключването на този дуел Бразилия става вторият отбор след България, който не успява да вкара гол в „малкия финал“ за 3-то място на световни първенства – само два пъти в последните 11 издания на Световното по футбол (през 94-та и сега през 2014-та) един от участниците в мача за бронзовите медали не успява да се разпише.

За първи път в историята си обаче „лалетата“ печелят бронзовите медали – те имат четвърто място през 1998-ма година и второ през 1974-та, през 1978-ма и през 2010-та. Бразилия завършва 4-та за втори път след 1974-та, като иначе има 5 титли (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), два загубени финала през 1950-та и 1998-ма, както и два бронзови медала през 1938-ма и 1978-ма.