Петък, 10 Януари 2025

Четвърт милион лева за дела на русенеца Галин Неделчев в "Ремотекс - Раднево"

Четвърт милион лева за дела на русенеца Галин Неделчев в
Публикация   08 Юли, 2014   /     akcent.bg   /     862

Той и съдружникът му Спахиев очакваха милиони за акциите си от държавата, но не се случи

   Задлъжнялото и спряло ремонтно предприятие "Ремотекс - Раднево", което държавата се готвеше да купи, но се отказа, вече има нов собственик. Промяната е станала чрез сделка за компанията-майка "Полет 21" и засяга и другите дъщерни дружества на фирмата. Цената за пакета е около 500 хил. лв., т.е. в пъти по-малко от това, което бившите собственици искаха от държавата, показва справка в Търговския регистър. Купувач е гръцкият гражданин Йоаннис Гиофкос, чието име се свързва със скандалната реституция на гора в Княжево преди няколко години. Самото прехвърляне пък е станало по сложна схема, в която ключов участник е надзорник от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) от квотата на ДПС.

             Сделка на стъпки

   Подготовката за продажбата е започнала още през февруари, когато Гиофкос е купил 50 дяла (10%) от "Полет 21" по номинална стойност. Така срещу 500 лв. той е станал съдружник в предприятието на Сабин Спахиев и Галин Неделчев. Това се е случило точно по времето, когато държавният Българският енергиен холдинг обяви конкурс за оценител на "Ремотекс" и създаде специално дружество, което се очакваше да бъде директният купувач на ремонтния завод (както и на "Химко").

   Три месеца по-късно е направена следващата крачка за пълното придобиване на предприятието. Тогава на сцената излиза Севджан Съдкъев, член на надзорния съвет на АПСК от ДПС, чиято роля, доколкото може да се съди от официалните документи, е чисто посредническа. С договор от 30 май Гиофкос му възлага да извърши всички необходими правни и фактически действия, така че гръцкият съдружник да купи и останалите 90% от капитала на "Полет 21". За целта Гиофкос му е предоставил заем, като е определил таван от 500 хил. лв. за заплащане на дружествените дялове. Сделката е трябвало да приключи в рамките на месец, като Съдкъев се задължава да прехвърли незабавно всички придобити от него дялове в "Полет 21" на гръцкия си поръчител. Срещу услугата му е определено възнаграждение от 2000 лв. Единственото обяснение за сложната транзакция, което може да се намери в документите в Търговския регистър, е странно - необходимостта "Полет 21" да се разплати с финансово-кредитни институции.

                   Крайното прехвърляне

   Самата продажба протича според плановете на Гиофкос. На извънредно общо събрание на 19 юни съдружниците подписват договори, с които на практика Спахиев и Неделчев излизат от компанията. На тяхно място Съдкъев получава 50% от дяловете, а Гиофкос добавя нови 40% към своите 10% и така двамата си поделят собствеността. За 90% от дяловете си бившите собственици на дружеството получават общо 500 хил. лв. (плюс 500 лв., които гъркът плаща за 10% през февруари). За сравнение, по информация на "Капитал" от държавата Спахиев и Неделчев са искали няколко десетки милиона лева, и то само за "Ремотекс – Раднево".

   Няколко дни по-късно (на 23 юни) Съдкъев спазва ангажимента си и прехвърля своите 50% на Геофкос, който става едноличен собственик. "Полет 21" е трансформирано в еднолично дружество с ограничена отговорност, променя адреса си в София, а за управител е назначен българският гражданин Мони Моис Катаривас.

   Междувременно на общо събрание на 20 юни, което е проведено на новия адрес на компанията на ул. "Шести септември" 1, е решено на "Полет 21" (респективно на Гиофкос) да бъдат прехвърлени движимите вещи на четири предприятия, на които "Полет 21" е мажоритарен или едноличен собственик. Става дума за "Ремотекс – Раднево", русенските "Тежко машиностроене – 97" и "Ковашко-пресов завод" – Русе и софийското "Самарт-58". Тези сделки също минават през сложна схема на прехвърляния. Решено е също Неделчев и Спахиев да бъдат освободени от ръководството на четирите дружества, както и от ръководството на "Ремотекс – системс", "Ремотекс – багнас" и "Ремотекс – Девня". За първите четири компании вече са насрочени общи събрания на 30 юли, когато промяната трябва да стане факт.

                     Какво следва

   До края на месеца трябва да се разбере и какво ще се случи с "Ремотекс – Раднево". Работниците са пуснати в още две седмици платен престой (в смисъл, че им се начисляват заплати и осигуровки, макар че пари засега не получават), а самото предприятие в момента се почиства и боядисва. Това каза за "Капитал Daily" председателят на КНСБ в община Раднево Бойка Боева. По думите й тя е имала среща с представител на новия собственик (представил се като Петров), който е обяснил, че до 2-3 седмици ще е ясно какво ще е ръководството и какво ще работи предприятието. Очакванията са дейността да се запази.

  В момента на работа в компанията се водят 280 души. За сравнение, когато миналата есен започнаха протестите за неизплатени заплати, в завода имаше близо 650 работници. Според Боева към момента предприятието дължи 5 млн. лв. за заплати и около 4 млн. лв. за осигуровки.

   В края на миналата година икономическият министър Драгомир Стойнев обяви, че държавата ще купи закъсалото предприятие, тъй като то е структуроопределящо и някои от ремонтните услуги, които предоставя на "Мини Марица-изток", не се правят от други компании. В началото на април обаче правителството се отказа от национализацията заради, по думите на Стойнев, огромните дългове, които "Ремотекс – Раднево" е натрупало през годините, и неясноти по отношение на реалното му състояние. Според източници обаче собствениците са поискали отказващо висока цена. Резултатите от оценката на предприятието така и не бяха обявени, но неофициално се говореше за активи от около 15 млн. лв. и близо 25 млн. лв. дългове.

    Най-важно е какво смята да прави новият собственик с това и другите предприятия на "Полет 21", при положение че не е известен с опит в производството и ремонтните услуги. Името му за пръв път влезе в медиите около скандалната реституция на 70 дка от Княжевската гора в периода 2007-2008 г. с подкрепата на тогавашния областен управител на София Тодор Модев.

    В началото на тази година пък дружеството му "Гиве консулт" беше сред кандидатите да правят оценка на подготвяните за приватизация Българска фондова борса и Централен депозитар. Процедурата беше организирана от АПСК и въпреки че няма опит, "Гиве консулт" беше допусната до състезанието. Тя подаде в пъти по-ниска цена от другите, но не спечели. Изборът обаче беше обжалван и съдът още не се е произнесъл.

 

  Министър Драгомир Стойнев посочи преди време, когато се афишираше намерението на правителството за реиндустриализация и купуване на завода от държавата, че исканата цена  от частника е 10 пъти над офертата на държавата и е в порядъка десетки милиони лева. Министърът посочи още, че предприятието е с натрупани дългове от 25 милиона лева. По думите на Стойнев, причината за финансовите затруднения на предприятието, приватизирано през 2002 г. за 9.3 милиона лева, е, че собствениците го източвали.

   За русенци  името на Галин Неделчев е известно и с това, че фигурира в различни фирми и развива разнородна бизнес дейност в града. П о- интересното обаче е, че Неделчев е съдружник в няколко дружества, в които името му се свързва с това на съпругата на покойния вече бивш кмет на Русе Димитър Калчев - Йорданка, както и с това на дъщерята на Калчев - Биляна Калчева. Именно заради тези бизнес връзки години наред в града се говореше, че Галин Неделчев е "човек на Калчев".

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha