БТК има 71 млн. евро депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщиха от телекома в четвъртък вечер. Така компанията на практика поправя собственото си изявление от 23 юни, с което твърдеше, че притежава в поставената под специален надзор от БНБ финансова институция 6.5 млн. евро. И в момента обаче дружеството продължава да бъде в стабилна финансова позиция и дейността му не е застрашена, подчертават от там.
Юнските трансфери
На 23 юни (понеделник и първи работен ден след петъка на 20 юни, когато БНБ постави под особен надзор КТБ) БТК излезе с информация до инвеститорите на страницата си в интернет, че кешовата й наличност по сметки в банката на Цветан Василев е 6.5 млн. евро. Това, което на практика се е случило, е, че телекомът е наредил определени трансфери на пари в четвъртък и петък - 19 и 20 юни. След прекратяването на операциите на КТБ и спирането и на електронното банкиране от финансовата институция е било невъзможно да се види дали въпросните преводи реално са извършени. Така реално съобщението от 23 юни се базира на очакването, че трансферите са факт.
Юлската реалност
По последна информация, с която БТК разполага, някои трансфери, които са били наредени от компанията, на практика не са били направени именно заради спрените от БНБ операции на КТБ, пише в сегашното съобщение на телекома. Като резултат по последни данни балансът на компанията в КТБ е 71 млн. евро, добавят от там. Тази информация е станала достъпна след 30 юни. За момента от компанията се въздържат от прогнози дали ще подновят нарежданията си за преводи след 21 юли, когато се очаква банката да отвори.
"Vivacom (търговското наименование на БТК - бел. ред.) продължава да генерира положителни финансови потоци от оперативната си дейност, а финансовото й състояние е стабилно, с повече от 20 млн. евро в брой в други обслужващи банки", пишат от телекома в изявлението си до инвеститорите.
Самата БТК към момента е собственост мажоритарно на самия притежател на КТБ Цветан Василев и на VTB Capital.
В петък инвеститорите реагираха негативно на новината, като доходността по облигациите на телекома се повиши (виж графиката). Спадът в цените на книжата започна още при влизането на КТБ под специален надзор, но се задълбочи при съобщението за блокираната голяма сума.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай