Петък, 1 Ноември 2024

Войната е за архивите на КТБ, не за парите й

Войната е за архивите на КТБ, не за парите й
Публикация   05 Юли, 2014   /     Юлиана Бончева   /     552

Избори на 5 октомври е най-удобната дата за ДПС, твърди Гроздан Караджов от Гражданския съвет на Реформаторския блок

   - Г-н Караджов, след консултациите при президента е ясно, че изборите за парламент ще са на 5 октомври. Този хоризонт приемлив ли е за Реформаторския блок?

   - Позицията на Реформаторския блок беше и е за оставка на правителството веднага, назначаване на служебен кабинет и избори на 28 септември. Бързото назначаване на служебно правителство щеше да успокои напрегнатата политическа и икономическа ситуация. Определената дата за изборите - 5 октомври, съвпада с втория ден на Байрама. Това е голям мюсюлмански празник, за който в България традиционно се завръщат над 300 хиляди, живеещи в Турция наши сънародници. Подозирам, че изборът на датата не е случаен и че ДПС, които се славят като господари на контролирания вот сред българските турци, ще направят всичко възможно да подобрят изборния си резултат.

   - Какво е вашето обяснение за "жегата" на банковия фронт? Какво точно се случи и защо?

  - Българските банки са стабилни и това бързо се видя. Проблемът не е в тях, а в нас. Избликът на паника и тегленето на средства от трезорите дойде в резултат на собствените ни страхове, основани на паметта ни за катастрофата през 1996-1997 г. Тези страхове бяха събудени от избухването на една наглед прозаична "локална" война около една банка между две олигархични групи - на Делян Пеевски и на Цветан Василев. Но бизнес сблъсъкът Пеевски-Василев е само видимата част на айсберга. Невидимата част е политическата. Корпоративна търговска банка е най-известното име на предприятие, символ на срастването на високите етажи в политиката с олигархичните кръгове. Сътрудничеството Пеевски-Василев отдавна се свързва с търговия с влияние, разпределяне на обществени поръчки за свързани с тях фирми, финансиране на банката с държавни средства, кредитиране на свързани лица за приватизация на държавни активи, нерегламентиран натиск върху регулаторите и съда за решения в тяхна полза и др.

    Докато Василев въртеше бизнеса, а Пеевски - политиката, всичко, поне на повърхността, изглеждаше наред. Като че ли политическият проект "България без цензура" и относителният му успех на евроизборите отключи враждата между ДПС и Цветан Василев. Това е война за придобиване от страна на ДПС на банката и на проекта ББЦ. Засега БНБ спаси банката, но политическата формация на Бареков вече е на командване от сараите.

    - Но на прицел се оказаха и други банки освен КТБ...

   - Ахмед Доган и ДПС се опитаха да осъществят злонамерено превземане на КТБ през Пеевски, но изпуснаха контрол над ситуацията и огънят се разпростря върху други банки. Всичко започна с нескопосания им опит за натиск върху Цветан Василев, като шумно ангажираха полиция и прокуратура за арест на псевдоатентатори срещу Пеевски. Медийната бомба за готвеното му убийство и контролирания теч на информация, че управляващите са евакуирали от трезора стотици милиони левове на големите държавни дружества, предизвикаха масово теглене на влогове от гражданите. Банката се огъна и поиска помощ от БНБ, назначиха й квестори. Точно тук ДПС натисна към фалит на банката - нека си спомним за публичното връчване на обвинение на подуправител на БНБ. Тези действия забавиха реакцията на БНБ с цели шест дни - време, необходимо за проправяне на пътя за купуване на КТБ от руската ВТБ или от Оманския фонд. Централната банка постави КТБ под специален надзор и така временно предотврати овладяването й от ДПС. Това блокира и плановете на политици, които финансираха през КТБ огромните си сделки за закупуване на медии, на разпространителски вериги, на "Булгартабак" и др., които искат да фалират банката, за да не платят дълговете си.

   Ако квесторите, назначени от БНБ, пристъпят към незабавно преструктуриране на кредитите в изпълнение на всички надзорни изисквания на централната банка, завесата ще падне и ще стане ясно кой тресе държавата и защо се рискува финансовата й стабилност. За нас отговорът е ясен - това е властелинът на обръчите, октоподът с пипала в законодателна, изпълнителна и съдебна (прокурорска власт) - почетният председател.

   - Но защо е толкова важна КТБ и защо сте сигурен, че Доган има интерес?


  - Няколкостотин милиона лева невърнати кредити от корпорацията в сараите на фона на милиардите, с които се облагодетелстваха, не представляват сериозен интерес. В КТБ има нещо по-скъпо от парите - това са архивите, заради които ДПС толкова я искат. Документацията й е "политическата кутия на Пандора" на последните четири правителства, от които ДПС са участвали в три. Тук са мръсните тайни на партиите на статуквото и псевдополитиците от изминалите десетина години. Затова и страхът да се повдигне капакът е голям.

  Възходът на банката започна с идването на власт на царя и ДПС и продължи при тройната коалиция, при ГЕРБ и при сегашната тройна коалиция. Трусовете около КТБ вдигнаха на крак всички политици, заинтересовани от запечатване на взривоопасната кутия и затваряне на устата на знаещите. Ако капакът й бъде отворен, в страната, а и из цяла Европа, ще се разпълзят злините на политическия ни елит през последните 10 години - кражби, корупция, несправедливости, безправие, грабеж на собствения народ и др. Единственият им изход е да разклатят страната и да отвлекат вниманието ни. Правят го по зловещ начин - като извикват страховете на народа от Виденовата зима. Чрез евтиния политически театър, който ни играят, като вещаят финансова катастрофа, фалити на банки, падане на борда, заеми от МВФ и т.н., се надяват българите да се молят за някакво правителство на "националното спасение".

  В момента главните играчи се пазарят помежду си как служебното правителство да не извади на показ кредитите на КТБ за фирми и лица, свързани с партиите на статуквото. Заговорят ли архивите на тази зловеща банка, улиците ще се изпълнят с "народна любов", която ще сполети политиците, довели страната до остра политическа криза.

  - Само "сараите" ли са виновни за тази остра криза?

  - Всички, които избирателите изпратиха в Народното събрание, са виновни. Първо, свидетели сме на рекордно неодобрение към правителството и парламента - това е институционална криза, породена от ерозията на доверието на гражданите в институциите. Второ, имаме финансова криза, породена от неизпълнението на бюджета и невъзможността да се запълни зейналата в него дупка. Трето, енергийната криза, породена от огромната задлъжнялост на БЕХ и НЕК към подизпълнители.

  Основни виновници са ДПС и БСП, защото не управляват в обществен интерес, а в интерес на олигарсите и обръчите от фирми около себе си. Надеждите им, че европейските избори ще "запечатат" статуквото и ще им осигурят още време във властта, не се оправдаха. Напротив, провалът на БСП оголи непримиримите корпоративни противоречия на политическите ортаци. ДПС нападнаха първи, като обявиха оставката на кабинета за изненада и на коалиционния си партньор, и на самото правителство. Станишев се оказа в менгеме между натиска на ДПС за предсрочни избори и недоволството в собствената си партия от мизерната роля, която политическият партньор им е отредил. Ахмед Доган пенсионира председателя на БСП Сергей Станишев, като му остави само един път за политическо спасение - служба в европарламента.

   - Според лидера на ГЕРБ положението на България е толкова трагично, че който и да управлява, ще трябва да извика МВФ, за да се крие зад гърба му, когато започнат голямото рязане на разходи и неизбежните непопулярни реформи.

  - Няма спор, че от кризата ще излезем само със смели и бързи реформи. Но ние от Реформаторския блок не смятаме, че трябва да се крием зад нечий гръб. Аз лично съм свидетел и участник в процеса на излизане от кризата през 1996-1997 г. Положението изглеждаше трагично, но още тогава се видя, че едно силно правителство с воля и с ясна визия може бързо да изведе България от кризата. Днес българинът има нужда преди всичко да възвърне доверието си в българските институции, да спре да се страхува непрекъснато за живота, имуществото и спестяванията си.

  Хората искат работа и по-добри доходи. Затова са необходими спешни стабилизационни мерки за спасяване на българската икономика от финансовата криза, в която се намираме. Много важен момент е спирането на източването на европейските фондове. Тези пари трябва приоритетно да бъдат насочени в нови производства, а оттам и в нови работни места. България очаква почти 8 милиарда лева от фондове от ЕС и ако с тях не успеем да разкрием поне 160 000 работни места, това ще бъде национално престъпление. Монополите трябва да бъдат поставени на място, така че хората да не се чувстват безпомощни пред тях. Спешно трябва да бъдат притиснати всички картели, за да се осигури конкуренция на пазара.

  Важно условие за изход от кризата е промяна в начина на работа на полицията, прокуратурата и съда, така че да върнем усещането на хората за справедливост. Необходимо е да се направи и административна реформа, която да повиши ефективността на работа на администрацията и да я постави в услуга на гражданите.

  Всичко това изглежда много трудно, но всъщност е постижимо - въпрос на политическа воля е. Затова моят съвет е българите да гласуват и да подкрепят млади и почтени политици, незамесени с олигарсите и мафията.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още