Петък, 10 Януари 2025

S&P: Сътресенията в банковия сектор няма да засегнат рейтинга на България

S&P: Сътресенията в банковия сектор няма да засегнат рейтинга на България
Публикация   04 Юли, 2014   /     capital   /     396

От Fitch посочват, че банките с чужда собственост в страната имат по-добро корпоративно управление и по-силно управление на риска

Сътресенията в българския банков сектор няма да засегнат непосредствено и веднага рейтинга на страната. Това се посочва в съобщение на международната агенция Standard & Poor s (S&P). Оценката й за България е "BBB-" със стабилна перспектива. В анализа си S&P има предвид ликвидния натиск върху Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ) от изминалите десет дни.

  Мнението на агенцията е на база усилията от страна на държавата да предотврати заразяване на останалата част от банковата система, посочват още анализаторите й. Те отбелязват като позитивен сигнал и полученото от Европейската комисия разрешение на властите в България да използват държавна помощ в размер на 3.3 млрд. лв. (4.2% от БВП) като кредитна линия за ликвидна подкрепа в банковата система. Оценката на S&P за България е на основа на допускането, че тези събития са изолирани и няма да доведат до влошаване на икономическото и фискалното положение.

  Все пак анализаторите на агенцията припомнят оценката си за страната от миналия месец, в която се посочва, че България има слаба институционална ефективност и лошо държавно управление. В случилото се с КТБ и ПИБ през миналата седмица от S&P виждат именно отчасти отражение на тези настройки на политиката. Оттам отбелязват още, че политическата среда в България вероятно ще остане променлива през следващите месеци и няма да бъде благоприятна за осъществяване на реформи.

        Слабо корпоративно управление

  В същото време от другата международна рейтингова агенция - Fitch, посочват в свое съобщение, че тегленето на депозити от две големи български банки е подчертало проблемите на корпоративното управление на компании на вътрешния пазар, притежавани от местни собственици. След сътресенията около КТБ и ПИБ с тегленето на депозити от тях в кратък срок ликвидните рискове за всички банки в България са се увеличили.

  Тези с местни собственици обаче са по-уязвими по отношение на загуба на доверие на вложителите заради слабости в корпоративното им управление, се казва в съобщението на Fitch. "Слабото корпоративно управление, включително потенциалното кредитиране на свързани лица и фирми, е отразено в оценката ни за ПИБ от b- в рейтинга за устойчивост (Viability Rating), която е притежаваната от български собственици", обясняват още от агенцията.

  Оттам посочват, че банките с чужда собственост в България имат по-добро корпоративно управление и по-силен маниджмънт на риска. Те държат голяма част от местните депозити, но въпреки това са по-малко изложени на загуба на доверие от страна на клиентите и може да спечелят от ситуацията с теглене на депозити по време на сътресенията.

          Проблем на доверието

  Оценката на Fitch за развитието на ситуацията е, че държавата е предприела бързи действия за успокояване на ситуацията с ПИБ, включително и възможността за предоставяне на ликвидна подкрепа на банковия сектор. От агенцията посочват, че ПИБ е пострадала в резултат на злонамерени слухове, а не толкова като кредитни фундаменти. В допълнение на предоставената ликвидна подкрепа властите в страната са действали бързо и за предотвратяване на слуховете.

  Банките, които рейтингуваме в България, са със солидна капитализация, като очакванията ни са капиталовата им позиция да остане стабилна. Настоящите проблеми са свързани повече с доверието, отколкото с платежоспособността, е заключението на Fitch.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha