Четвъртък, 9 Януари 2025

Монбат: Ако цената на оловото се запази, няма да изпълним прогнозата за 2014 г.

Монбат: Ако цената на оловото се запази, няма да изпълним прогнозата за 2014 г.
Публикация   01 Юли, 2014   /     Investor.bg   /     347

Ще продадем завода в Сърбия заради политическия и конкурентен натиск, заяви председателят на СД Атанас Бобоков

Общото събрание на Монбат АД, проведено вчера, гласува за разпределянето на 0,23 лв. дивидент на акция за 2013 г., като за първи път правото на глас в българска публична компания е било упражнено от акционери преди събранието чрез кореспонденция.

По време на събранието са били зададени въпроси от акционери, на които е отговорил председателят на Съвета на директорите на дружеството Атанас Бобоков. Предлагаме на вашето внимание въпросите и техните отговори.

(Йордан Чуков) - Как се развива дружеството към момента?

Първите пет месеца са добри, отчитаме спад на продажбите, но в същото време увеличение на печалбата и EBITDA в сравнение със същия период на миналата година. Това се извършва на фона на ниската цена на оловото. Към момента средната цена на оловото е около 1532 евро на тон, а както знаете нашите прогнози са изготвени при прогнозирана цена на оловото от 1700 евро на тон. Както вече е известно, колкото по-висока е цената на оловото, толкова рентабилността е по-висока. Ако оловото остане на тези нива, няма да успеем да изпълним прогнозата за 2014 г.

Спадът на продажбите се дължи на целевата преориентация на комапнията – колко да се произвежда и на каква цена да се продава. В тази връзка сме взели решение при ниски цени на оловото, каквито сега се наблюдават, да не се продава олово на трети лица, а да се  трупат запаси и да се използват целенасочено в собствено производство. Опитваме се да разширим портфолиото на държавите, в които продаваме, като включваме страни от Северна Африка. Търсим нови пазари.

(Йордан Чуков) - Как се развиват предприятията в Сърбия и Румъния?

Заводът в Румъния работи добре. Към момента работи при натоварване до 90% от капацитета. През годината предстои технологична профилактика и по тази причина годишният капацитет ще спадне до 85% на годишна база.

Заводът в Сърбия не работи поради липса на суровина и съответно поради политическия и конкурентен натиск, който ни беше оказан в последните няколко години. В тази връзка сме взели решение да се пристъпи към неговата продажба в бъдеще.

(Йордан Чуков) - Как се развива бизнесът на Окта Лайт и какви са перспективите?

Бизнесът е изключително перспективен, но възвръщаемостта е бавна. Очакваме масово производство до края на 2014 г. Това е много високотехнологично производство като бизнес, поддоставчиците обаче в България не могат да отговорят на нашите изисквания и това създава затруднения. Всички изделиля от палитрата са сертифицирани и отговарят на европейските изисквания, включително тези за опаковка и маркировка на изделията.

 (Мариян Йорданов) – Има информация, че сте намерили пазари в Близкия изток, вярно ли е това?

Да, това е вярно, стъпили сме на пазара в Израел, Ливан, Саудитска Арабия, а също добре продаваме и в Северна Америка.

(Любомир Пешев) – Забелязва се спад на полския пазар, от какво е продиктуван?

На полския пазар сме продали запаси от рециклирано олово, поради което е имало значително повишение на оборотите към тази страна и съответно при нормализиране на оборота се отчита спад.

(Мариян Йорданов) – Планирате ли в бъдеще разпределението на дивидент в размер на 40-50% от печалбата?

Принципно и ние бихме искали да разпределяме по-висок дивидент и в зависимост от резултатите и наличните парични потоци би могло да се случи.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha