Сряда, 1 Януари 2025

Емил Хърсев, икономист: От МВФ ни трябва не заем, а заверка на мерките за стабилизация - това дава доверие

Емил Хърсев, икономист: От МВФ ни трябва не заем, а заверка на мерките за стабилизация - това дава доверие
Публикация   30 Юни, 2014   /     24 часа   /     573

- Г-н Хърсев, стабилен ли е валутният борд?
- Няма никакъв риск бордът да падне, свръхобезпечен е. Във валутния борд има близо 28 милиарда лева при необходимо покритие около 18 милиарда лева. Близо 10 милиарда лева имаме свръхпокритие. Това са едни пари, които нашият закон забранява на БНБ да ползва за каквото и да било друго.

Банките не са фалирали, държавата не е фалирала и това са все предпоставки при едно добро управление на ситуацията негативните фактори сравнително бързо да бъдат овладени.

- Имаме ли според вас нужда от заем от МВФ?
- Според мен - не. Първо, защото размерите на проблема не са толкова големи, че да не можем да се справим с със средствата, с които разполагат БНБ, правителството и банковата система. Второ, заем от МВФ не може да се получи за по-малко от 2 месеца. Трето, едно от правилата на МВФ е, че фондът финансира икономики, които нямат достъп до финансовите пазари. А България има достъп до финансовите пазари, т.е. може сама да се финансира на тези пазари, както преди два дни завършихме пласмента на последната емисия при изключително добри условия, най-добрите които България е имала от 1989 г. досега. И това не е случайно. Това е реална оценка, за разлика от български хомункулуси, които се упражняват с коментари на тема банково дело, сякаш с единственото желание да те видят колко ругатни знаеш. И затова у нас всички авторитети са обругани.

Така че заем от МВФ - няма как, а няма и нужда. От фонда, от Европейската комисия и Европейската централна банка ни трябва просто внос на доверие. И българските вложители, и банките, и чуждестранните инвеститори по този начин се чувстват по-сигурни, като видят, че - да, правителството се вслушва, централната банка съгласува действията си със специалистите отвън.

По същата причина съществуват всички одиторски компании - те не дават заеми на компаниите, но удостоверяват, че това, което е извършено, е правилно. Удрят печата, това се нарича assurance. Създават по този начин доверие. Това ни е нужно от фонда.

- Какво конкретно означава внос на доверие?
- Тройката Европейска комисия, Европейска централна банка и МВФ да дойде, да провери какво правим и да каже - да, правилно. Ако сме действали правилно, нищо друго няма да ни трябва освен "заверка". Иначе ще трябва някой да ни коригира, ако продължаваме неправилно, и заем ще ни трябва, а ако пазарите не ни го дадат, тогава ще ни трябва МВФ като кредитор. Но това са 4 степени на грешки, аз се надявам да не
допуснем нито една. В момента имаме нужда от възстановяване на доверието. Не става дума само за клиентите на българските банки. Става дума и за чуждестранните финансови институции, и за чуждестранните инвеститори.

- Действията на БНБ адекватни ли са?
- Абсолютно адекватни и навременни в рамките на закона. БНБ е доказала, че си знае работата и си я върши добре, включително и в момента. БНБ има неща, които може да предложи като програма, но не може да ги реши. Но някои от политиците се възползват от ситуацията, за да печелят точки. Това е опасно - който печели на гърба на кризата,
причинява загуби на нацията.

- А какво трябва да направят политиците?
- БНБ трябва да бъде подкрепена единодушно от българския парламент.
Избрали са много добри професионалисти да я ръководят. Но БНБ не може да създаде правила, трябва да ги създаде парламентът, БНБ и Министерството на финансите ще ги изпълнят.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha