Публикация 26 Юни, 2014 / Юлия Кулинска / 1944 Чрез хипноза могат да се лекуват болести, смятани за неизлечими, твърди психотерапевтката
Бойка Трифонова е психолог и психотерапевт. Тя е единствената психотерапевтка у нас, която лекува наднормено тегло чрез хипноза. Родена в София. Завършила е гимназия със златен медал. Има магистърска степен по българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". През студентските си години се запознава с учението за психоанализата на Зигмунд Фройд, което я заинтригува и променя живота й. По-късно завършва психология в Нов български университет. Учи в Института по психодрама и индивидуална психотерапия "Бернхард Ахтерберг", където е защитила бакалавърска степен и й предстои да вземе магистърска степен. Той се ръкъводи от двама известни психолози - Георги Антонов и д-р Димо Станчев, който е председател на Българската асоциация на психотерапевтите. Хипноза учи при Калин Цанов, който е председател на Българската асоциация по хипноза, където е изкарала двата основни курса. Предстои й дистанционно обучение по хипноза в известен американски институт.
- Каква е вашата диагноза за психичното здраве на българина?
- Смята се, че в България 20 на сто от населението имат един или друг вид психично разстройство. Аз смятам, че са доста повече. Ако 20% са 1 от 5, аз смятам че 4 от 5 имат някакъв вид по-дълбок или по-лек проблем с психиката. Само шизофрениците у нас са над 50 000 души и това са диагностицираните болни. Но се смята, че те са около 200 000, защото повечето от тях не са потърсили помощ. Иначе леките разстройства (които са леки, леки, но когато човек изпадне в депресия и отслабне с 10 кг на месец, това съвсем не е леко разстройство) са изключително често срещани. На практика ми се струва, че няма българин във възрастта между 25 и дълбока старост, който да не е болeдувал поне веднъж от някакво психично разстройство. Проблемът е, че тези неща не се диагностицират. Хората не търсят помощ от психиатър и затова моят съвет е - какъвто и психичен дискомфорт да имат, първо да се обърнат към психиатри. Те са достатъчно компетентни да преценят кои пациенти са за медикаментозно лечение и кои за психотерапия. Искам да уточня, че психолозите не поставят диагнози. Това е в компетенциите на лицата с медицинско образование, каквито са психиатрите.
- Вие помагате на хората чрез хипноза. Българинът обаче все още приема с недоверие този метод и в известен смисъл се страхува от него. Какво се случва всъщност с психиката и тялото на човек, когато е под хипноза?
- Това е особено състояние на съзнанието, при което човек нито е буден, нито е заспал. Може да се сравни с усещането, което човек изпитва точно на границата между заспиването и будността. Има един такъв момент, в който човек не си чувства тялото и е почти заспал, но все още долавя какво се случва с него, тъкмо преди да заспи. Подобно е усещането и в хипнотичния транс, но при хипноза това състояние продължава 30-40-50 минути, в зависимост от това колко се налага. В това състояние хората обикновено са изцяло в реалността, чуват всички звуци около себе си, не губят връзка с реалността и с всичко около себе си. Така че ако преценят, че нещо ги застрашава в този момент, те преспокойно могат да изскочат от състоянието на хипноза и да се защитят. Но не им се иска. Защото състоянието, в което потъват хората след въвеждането, може да се нарече с израза "истинско блаженство". Техниката на въвеждане обездвижва тялото, обезчувствява го, човек започва да се чувства лек като перушинка и на практика цялото усещане от тялото изчезва. Това освобождава главния мозък от ангажимента да поддържа двигателните мускули, които държи под постоянно напрежение, и енергията, който се освобождава, се пренасочва към самолечение. И това донякъде обяснява защо хората оздравяват спонтанно, независимо към какво е насочена хипнозата. Тя може да бъде насочена към конкретен проблем, но като цяло самото състояние на дълбока релаксация, което се постига с хипнозата, се оказва лечебно. Тези 30 минути, в които човек е в истинската хипноза, защото първите 20 са за въвеждането, се равняват на около 30 часа дълбок, лечебен сън. И това възстановява психиката невероятно бързо.
- Всъщност най-добре разработената теория за несъзнаваното, създадена от Зигмунд Фройд преди стотина години, е тъкмо въз основа на работата с хипноза.
- Да, така е. Фройд е съвсем млад лекар, невролог, който работи с психично болни. Сътрудничеството му с други лекари, работещи с хипноза, го насочва към преосмисляне на психичните процеси, което кара Фройд да създаде най-добрата до момента теория за структурата на човешката психика. Сравнява я с айсберг - 10% видима и предвидима, 90% несъзнавана. Хипнозата, както тогава, така и сега, работи с онази несъзнавана част, която управлява човека, без той да знае как и защо. Несъзнаваната част ни тика накъдето поиска, понякога с драстични мерки като рак, или с по-малко страшни, като просто измисля хитър начин да плачем под формата на алергия, понеже ние не си го разрешаваме.
- Кои заболявания се повлияват най-добре от лечението с хипноза?
- Най-добре и най-лесно се повлияват различните фобии. Добре се повлиява тревожността, която намалява. Добре се повлиява депресията с изключение на много тежките й състояния, при които наистина се налага да се намеси психиатър с някакво медикаментозно лечение, и много добре се повлиява кръвното налягане. Хора с високо кръвно излизат след сеанса с нормални диастолични и систолични граници. И оттам нататък има още един куп спонтанни оздравявания, които се смятат за нелечими. При мен дойде една клиентка, която е с увредени бели дробове в резултат на прекарана туберкулоза. Била е отглеждана по домове за сираци. Когато дойде при мен, дишаше със силен хриптящ звук. След първия сеанс на хипноза тя започна да диша нормално. С всеки следващ сеанс настъпваха още добри промени - нормализираха се кръвните показатели и кръвното налягане, изчезна алергията към полени, изчезна постоянният глад, стана по-общителна и по-спокойна, подобри социалния си живот .
- Вие основно помагате на хора с алергии и с наднормено тегло...
- Да. В момента работя усилено върху състояния на затлъстяване за намаляване на теглото, защото ми е мъчно да гледам как хората стават все по-дебели и все по-дебели. И това не е по тяхно желание. Убедена съм, че няма човек, който умишлено да напълнява наднормено. Всички искаме здравата, млада фигура, която сме имали на 18-20 години. В момента светът е така устроен, че ударно ни карат да поглъщаме храни, от които реално нямаме никаква нужда. Около 70 на сто от храните в супермаркетите могат да изчезнат и човечеството може да продължи да живее, без дори да усети тяхната липса. Освен това в България почти никой не работи върху намаляване на теглото. Има много колеги, които работят с хипноза, по индивидуални заявки, но систематизирано да се работи за тегло - никой не го прави. В Холивуд това е един от най-популярните начини за отслабване, но могат да си го позволят само много богати хора, защото е изключително скъпо. Във Великобритания пък има цели институти за отслабване с хипноза. У нас, за съжаление, на хипнозата все още се гледа като на шарлатания, като на нещо магическо, като фокусничество. Сигурно си има причина за това, защото този метод е дошъл у нас със сценичното изкуство. Реално в света хипнозата се използва от лекари.
- Кое ви провокира да се заемете с хипнозата като метод на лечение на наднормено тегло?
- Провокира ме спонтанното отслабване на една млада жена, която е цял живот над 100 кг още от 7-8 клас. Това й се отразило жестоко на живота. Тя нямаше никакви социални контакти, никакви любовни връзки, и беше с високо кръвно налягане. Реших да й помогна и да й обясня какви упражнения трябва да прави вечер, за да си регулира кръвното. Трябва да отбележа, че човек може да си прави автохипноза, ако е обучен на това. Въвеждам я в хипноза и ми направи впечатление, че тя много бързо потъна в дълбок транс, което се случва рядко. Обяснявам си го с това, че високотревожните хора копнеят за пълно отпускане. В момента, в който тревожността се премахне с хипноза, те потъват с огромно удоволствие в транс, и когато ги извеждам, те не искат да излизат. Та, въвеждам момичето с хипноза, и тя трябва да изхвърли от съзнанието си три неща, които пожелае. Това могат да бъдат материални и нематериални неща, спомени, емоции, чувства и т.н. Срещам я след 6 месеца и виждам, че тя е отслабнала много. Питам я какво се е случило!? А тя ми отговаря, че с нищо не е променила начина си на живот и на хранене и прави същите неща, които е правила и преди да дойде при мен. Сподели ми, че след хипнозата е свалила 22 кг. Този случай ми даде стимул да започна да работя за сваляне на килограмите без хапчета, без химия, без диети. А какво по-хубаво от това? Но отслабване с един сеанс едва ли може да се случи при всички хора. Ако се случи - добре, но правя всичко възможно да подсигуря постигането на истински ефект върху тялото.
- Доколко е важно доверието между клиента и психотерапевта за крайния резултат от лечението?
- Доверието е много важно, но когато се работи с хипноза, то възниква от само себе си. Хипнозата се прави в легнало положение, а човек ляга само на защитени места. Но аз явно не съм ги видяла тези хора, които ми нямат доверие, защото те не са дошли за помощ. Аз работя от 4 години като психолог, но вече съм помогнала на около 40 човека да отслабнат успешно. Трябва да призная, че има няколко души, които се отказаха и не издържаха докрай. Те сигурно имат проблеми, които ги провокират да се подкрепят с храна. Не знам какво се е случило, защото те не се върнаха и не са ми разказали проблемите си. Вратата ми винаги е отворена за тях, ако искат да дойдат отново. Но с всички останали имам успех, независимо от това колко килограма са свалили. Някои клиенти свалят много малко, но пък се отървават от мазнините, което е много добре. Знаете, че при най-популярните монодиети се сваля само вода, което всъщност не е отслабване, а загуба на течности, на мускулна и органна тъкан, което е много страшно. След сеансите на хипноза се топят мазнини и се увеличава мускулната маса. Но една от най-забележителните промени, които настъпват, е, че хората стават по-добри. Това е лесно за обяснение. В себе си всеки човек е добър. Твърдо вярвам в това. Но високата тревожност, ежедневното напрежение и страховете правят някои хора малко по-заядливи, по-сърдити, по-ядосани от останалите. Което кара другите да ги възприемат като лоши и да ги избягват.
- Значи хипнозата прави хората по-добри?
- Да. Хипнозата прави хората по-здрави, по-стройни и по-добри.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай