Петък, 10 Януари 2025

Цените в България са над 2 пъти по-ниски от средните за ЕС

Цените в България са над 2 пъти по-ниски от средните за ЕС
Публикация   20 Юни, 2014   /     akcent.bg   /     360

Индивидуалното потребление през 2013 г. също е най-ниско- 49 на сто от средното за съюза

 

 

 

Цените на потребителските стоки и услуги в България през 2013 г. са били най-ниски в целия Европейски съюз. Ценовите нива у нас са 48% от средната стойност за всички 28 страни членки. Това показват разпространените вчера окончателни данни на Евростат, базирани на паритета на покупателната способност. Ден по-рано европейската статистическа служба пусна данни и за индивидуалното потребление в страната ни. Както може и да се очаква, то също е на дъното - 49% от средното за Евросъюза.

  Проучването обхваща над 2400 стоки и услуги, групирани в 6 категории. Цените на хранителните стоки в България са на ниво от 69% от средните за ЕС, колкото и в Румъния. По-евтино е само за поляците - те плащат за храна само 62% в сравнение със средния европеец. На обратния полюс е Дания - за храна там се плащат 140% от средната стойност за ЕС.

Ако се съди само по цените, България би трябвало да е рай за чуждите туристи. Хотелите и ресторантите у нас струват едва 47% от тези в целия ЕС, а алкохолните напитки и тютюнът са на ниво от 59%. Това са най-ниските нива сред всички 28 държави в съюза. Хотелите и ресторантите са най-скъпи в Дания - със 149%, и в Швеция - 146% над средното. Заради високите акцизи стойността на алкохола и тютюна скача драстично в Ирландия и Великобритания - съответно 178 и 161% над цените в ЕС.

  Близо до средните стойности за ЕС България има при цените на облеклата - 82%. При личния транспорт, където се включват цени на автомобили, мотоциклети и велосипеди, цените са 85% от средните за ЕС, за да достигнат 95% при битовата електроника. Точно при електронните изделия разликите в цените между отделните държави са най-малки и отклоненията не са така фрапиращи.

  Българските цени са по-ниски дори от балканските ни съседи, които кандидатстват за ЕС, като изключим Македония. Там стоките и услугите са само с 1% по-евтини, отколкото у нас - 47% от средните. В Албания те достигат 51%, в Босна и Херцеговина - 53%, в Сърбия - 54%. Далеч над нашите нива са цените в Черна гора - 56%, и Турция - 64% от средните за Евросъюза.


             ПОТРЕБЛЕНИЕ

  Индивидуалното потребление на глава от населението в България през 2013 г. е било най-ниското в ЕС - 49% от средното за съюза, показват данните на Евростат. Най-близо до нас са Румъния - 54%, и Хърватия - 61%. Начело в тази статистика е Люксембург със 138%, следвана от Германия - 125% и Австрия - 119%. Индивидуалното потребление се състои от стоките и услугите, консумирани от един потребител, независимо дали са платени от домакинствата, правителството или неправителствени организации. Изчисленията за нивата в различните страни се правят на база на последните данни за Брутния вътрешен продукт (БВП) и броя на населението и се приемат за измерител на благополучието на домакинствата. България има и най-нисък БВП на човек - 47% от средното за ЕС, докато в следващата най-слаба страна - Румъния, е 54%. По този показател лидер е отново Люксембург - 264%, следван от Германия и Австрия. От съседните страни пред нас отново е Турция. Там потреблението е 60% от средното за ЕС, а БВП на човек - 55%.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha