Увеличаване на горските площи чрез усвояване на незалесени територии, насърчаване на сдружаването на собствениците на гори, въвеждане на електронна система за документи за сеч и транспорт на дървесина, развитие на ловен туризъм, устойчиво производство на биомаса за електричество. Това са част от целите, записани в проекта на стратегически план за развитие на горския сектор до 2023 г., който е публикуван за обществено обсъждане от земеделското министерство, разкрива capital. Документът се изработва като следствие на приетата през миналата година стратегия за горския отрасъл и към момента няма изготвен финансов план. В следващите седмици могат да бъдат изпращани коментари по него, след което ще бъде внесен и в окончателен вариант на заседание на правителството.
Повече гори
В документа е записано, че ще се работи по увеличаване на горските масиви в страната, като това трябва да се случи чрез усвояване на незалесени площи, включително изоставени земеделски земи, горски територии, подходящи за залесяване, застрашени от ерозия площи извън градовете, увеличаване на градските паркове и др. За целта ще се търси основно финансиране от бъдещата програма за развитие на селските райони, където е предвидена схема за създаване на нови гори, както и средства от държавния бюджет или други програми. Планира се залесяването на 30 хил. дка държавни територии и 35 хил. дка територии на други собственици. Собствениците на гори пък ще бъдат насърчавани да се сдружават чрез проекти от европейски и други донорски програми.
Енергия от биомаса
Сред заложените приоритети в новия стратегически план е насърчаване на устойчивото производство и потребление на биомаса за електричество. В документа се казва, че трябва да бъдат създадени условия за изпълнение на енергийната стратегия на страната и достигане на 16% дял на енергията от възобновяеми източници в потреблението след 2020 г.
За целта се предвижда да се изготви национална схема за производство и потребление на дървесна биомаса за енергийни нужди, която да съдържа критерии за устойчивост. Трябва да бъде изработен и документ с добри практики за създаване на интензивни горски култури за добив на биомаса, както и да се определят нормативно нормите за остатъците след сеч, които да се ползват за такова производство, се посочва в плана.
В плана е записано още, че ще се работи за развитие на ловния туризъм, като предстои да бъде изготвена стратегия и за него. Данните на земеделското министерство показват, че през последните години има увеличение на посетителите в ловните стопанства.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай