Неделя, 22 Декември 2024

В град Русе се появиха Въглеродни Детективи!

В град Русе се появиха Въглеродни Детективи!
Публикация   29 Апр, 2011   /     Р. Николаев   /     588

Ученици от СОУ „Христо Ботев” успешно се представят в европейската екопрограма



   Ученици от VIа клас на СОУ „Христо Ботев” показват, че успешната борба с екологичните проблеми започва с промяна на всеки един от нас. Макар всички да сме в различна степен запознати с последиците от нарушаването на екологичния баланс, в по-голямата си част сме склонни да проектираме екологичната отговорност извън периметъра на собствената си жизнена активност. Благодарение на подкрепата от своя класен ръководител - г-жа Ирена Ганчева, децата с голям ентусиазъм се включиха в европейската програма "Въглеродни детективи", състезавайки се с ученици от 6811 училища от България, Австрия, Чехия, Литва, Германия, Ирландия, Великобритания, Румъния и други европейски държави. Проектът обхваща ученици на възраст между 8-14 години. Главната цел е чрез забавни и иновативни образователни инструменти да се повиши информираността за промените в климата и важността на енергийната ефективност за съхраняване на нашата планета и нейните ресурси и за бъдещите поколения. Програмата се осъществява с подкрепата на Европейската комисия – Програма Intelligent Energy.

   Отличаване на най-добрите ще състои на 14.05 в град Варна (за участниците от Северна България и по-късно в София за  Южна България) и учениците от VIа клас на СОУ „Христо Ботев” са сред номинираните. Многобройни са инициативите, чрез които малките еколози успяха да напомнят на своите връстници, че планетата Земя е една, тя няма двойник и само от нас зависи да я опазим за бъдещите поколения. Мероприятията включваха агитационни материали, разработени от самите ученици, формиране на екипи за наблюдение на разходите за енергия в училище и навиците на децата за пестене на такава, сътрудничество с младежката секция на Ротари клуб в Русе за промоциониране на пестене на енергия чрез разделно събиране на отпадъци, конкурс за предмет, изработен от отпадъци и модел на алтернативни източници на енергия.  Във връзка с деня на Земята, в училището бяха  обявени „Седмица без найлонови торбички” и „Ден без пластмасови опаковки„ и „ Час без електрическа енергия”.

Работата не спира до тук и стремежът е дейността да излезе извън този клас и това училище.

   Предстоят разговори с общинското ръководство за реализирането на спонтанно възникнала идея за обособяване на зелена площ в града, в която всяко училище ще може да намали своя въглероден отпечатък, чрез засаждането на едно дърво. За това, децата разчитат на подкрепа и на съответните институции.

   Дано я получат, за да повярват, че промяната започва от теб и от нас, и всеки може да се опита да „предаде нататък”!

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha