Четвъртък, 9 Януари 2025

GSM пазарът се сви с 18% през 2013 г.

GSM пазарът се сви с 18% през 2013 г.
Публикация   10 Юни, 2014   /     capital   /     343

Пазарът за мобилни телеком услуги се е свил със 17.9% през 2013 г. спрямо предходната, показват данните на последния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). В него е посочено, че се наблюдава преразпределение на пазарните дялове от "Мобилтел" към другите два телекома. Лидерът свива влиянието си с 2.6% до 40.7% на база на абонати, докато при приходи то е надолу с 2.3% до 42.3% дял. За сметка на това вторият по големина оператор - "Глобул", намалява разликата, като увеличава пазарния си дял с 0.8 процентни пункта на абонати до 37.2% и с 0.3 п.п. до 36.4% на база приходи. Най-печеливш от ситуацията е третият оператор – БТК. Лидерът при фиксирана телефония повишава броя на мобилните си абонати и достига дял от 22.1%, като увеличението е с 1.7%. При приходите то е по-голямо с 2% до 21.3%, се посочва в резюмето на доклада, публикувано на сайта на Комисията за защита на конкуренцията. Самият документ трябва първо да мине одобрението на антимонополния орган, за да може да бъде публикуван официално.

  В резюмето на КЗК се посочва, че "значение за това преразпределение и съответно за засилване на конкуренцията между участниците на пазара има и преносимостта на номерата, като през 2013 г. броят на пренесените номера е нараснал с 13.77%.

               Критичната 2013 г.

  За телекомите изминалата 2013 г. беше критична. Тогава се усети най-силно ефектът от регулаторните мерки, предприети от КРС за понижаване на цените на едро. Според годишните отчети на трите мобилни оператора само през изминалата година телекомуникационният сектор в България е изгубил около 242.2 млн. лева. Ако общо "Мобилтел", БТК и "Глобул" за 2012 г. са имали постъпления от 2.497 млрд. лв., за 2013 г. сумата за трите оператора вече е 2.255 млрд. лв. Трите оператора отчитат спад на приходите, а причини са известни: принудителното намаление на тарифите за термининиране на трафик в мобилни мрежи (таксите на едро за повиквания между мрежите), пак насилственото сваляне на цените на роуминга и допълнителното понижение на тарифите на дребно в резултат на борбата за пазарен дял - в крайна сметка целта беше да паднат крайните цени за потребителите.

  Според финансовите отчети за 2013 г. най-тежко е пострадал "Мобилтел", като постъпленията му са се свили с 14.9% на годишна база до 781.1 млн. лева. След това е "Глобул", който отчита спад на приходите от 9.4% до 661.9 млн. лева, а при БТК той е с 5.4% до 812 млн. лева. В тези резултати се включват не само продажбите на мобилни услуги, а на целия телеком спектър. "Мобилтел" и БТК все пак са сред лидерите в предоставяне на стационарен широколентов интернет, а бившата държавна компания е все още номер едно в обикновената фиксирана телефония. По този начин лидерът при мобилните оператори отстъпи първото място като общи приходи от дейност на БТК.

След като дълги години мобилните оператори отчитаха непрестанен ръст на абонатите си и проникването в страната надмина 150%. В един момент това доведе до негативен ефект – APRU-то или средномесечният приход от клиент започна да се понижава. През изминалата година той достигна до 5 евро на абонат, което накара телекомите да променят начина, по който се отчитат активните SIM карти. Така мобилните оператори в края на миналата година буквално изтриха два милиона клиенти. В резюмето на КЗК няма подробности колко в момента е проникването, нито колко е средномесечният приход от абонат. В отчетите на компаниите в края на изминалата година те отбелязваха повишение на ARPU, но през първите три месеца на 2014 г. отново беше регистриран лек спад от няколко процента.

   Забавяне на спада


  За момента мобилните оператори като че ли могат да си поемат глътка въздух, след като през първите три месеца на 2014 г. те отчетоха забавяне на спада на приходите. Постъпленията през периода са намалели с 6.4% за "Мобилтел", 7.3% за "Глобул" и едва с 0.5% за БТК. Това дава надежда, че компаниите са се адаптирали към новите реалности, които включват по-ниски цени на терминиране (на едро) на разговорите, както и на роуминга. Операторите все повече залагат на предложенията в пакети, при които се предлагат комбинации от две, три и повече услуги, като например мобилен и стационарен телефон с фиксиран интернет и телевизия. В доклада на КРС за изминалата година този тип оферти съставляват 13.8% от общия обем на пазара за електронни услуги, или това е увеличение с 2.6 процентни пункта. Като приходи това се равнява на 350.4 млн. лева, а броят на абонатите достига 2.03 млн. души, което пък е повишение с 8%, отбелязват от комисията.

   Ръст на качествения интернет

  На пазара за фиксиран достъп до глобалната мрежа в България продължава да разполага със стотици доставчици. Въпреки няколкото вълни на консолидация компаниите, които предоставят подобна услуга през 2013 г. са 614, или с 3% по-малко спрямо предходната година. Независимо от големия брой участници 68.6% от пазара се контролира от първите десет фирми, се посочва в доклада на КРС. Общият брой на абонатите на интернет услуги се е увеличил с 22% през 2013 г., а този на фиксирани линии - с близо 7%. Броят на клиентите на мобилен достъп до глобалната мрежа се е увеличил с 10%.

  За разлика от развитите държави в Европа България не разчита толкова на ADSL технологията за доставяне на интернет. През 2013 г. с най-висок дял от 40.8% в общия брой абонати с фиксиран достъп заема основно оптичните кабели до сградата FTTB/N/C. Втората най-използвана технология ADSL продължава да губи абонати, като през изминалата година те са намалели с 9.5% спрямо предходната. Потребителите на интернет през коаксиалния тв кабел (CaTV) се увеличават с 16.6% и пазарният им дял достига 1.4%. Със 7% спрямо 2012 г. намалява относителният дял на LAN абонатите. По-ниското използване на ADSL и локални мрежа за разпространение на интернет е основно за сметка на нарастване на дела на оптичната свързаност. Това води и до повишаване на качеството на предоставяната връзка, като към края на 2013 г. делът на потребителите на широколентов достъп, ползвали скорост на даунлоуд от международното пространство от 30 Mbps до 99 Mbps, се е увеличил с 5.2% спрямо предходната година. Освен това КРС отчита трикратно увеличение на потребителите, които ползват скорости на сваляне от чуждестранни сайтове от над 100 Mbps.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha