Четвъртък, 9 Януари 2025

Фирмите ползват предимно кредити за оборотни средства. Сумите нарастват.

Фирмите ползват предимно кредити за оборотни средства. Сумите нарастват.
Публикация   04 Юни, 2014   /     akcent.bg   /     613

Размерът на ползвания кредит се задържа в диапазона до 20 000 лв.

 

 

      През месец април - май 2014г. MoitePari.bg проведе анкета за нагласите на бизнеса при ползването на бизнес кредити, кредити по насърчителни програми и други форми на финансиране. В анкетата се включиха 104 фирми, представители на различни сектори на бизнеса. Втора по рода си анкета след миналогодишното издание на форума „Финансиране на бизнеса“. 66 % от фирмите с годишен оборот до 200 хил. Лв.  53 % до 5 служители,  27 % до 20 служители.  40 % от София, 11 % от Пловдив, 49 % от други градове.

 

      Все още бизнесът е предпазлив и се въздържа от ползването на банкови кредити.  На въпрос какъв тип банково финансиране ползват, 51% от отговорилите посочват, че не ползват такова. 

Въпреки, че половината от фирмите се въздържат от банково финансиране, известни промени настъпват сред тези, които все пак ползват такова. Както миналата година, така и сега, фирмите основно използват кредити за оборотни средства (20%). Спрямо предходната година се забелязва леко предпочитание към инвестиционните кредити (19%) за сметка на фирмените овърдрафти (17%), които вече заемат трето място в предпочитанията спрямо второ (с 19%), година по-рано.

 

      Размерът на ползвания кредит се задържа в диапазона до 20 000 лв.  (15% от далите отговор, спрямо 16% преди година). Впечатление прави значителният ръст на ползваните кредити за оборотни средства за суми между 200 000 – 500 000 лв. Преди година техният дял е бил 1%, докато според данните сега, такова финансиране ползват 5% от далите отговор. Чувствително се свиват ползващите кредит в диапазона 20 000 – 50 000 лв. От сумарно 12% през 2013 г., сега отговорите на анкетираните показват, че кредити в този диапазон ползват  точно  наполовина (6%) от далите отговор.

Рязко спада ползването на банкови гаранции и мостово финансиране – от съответно 6% и 2% на 2% и 0%, според отговорите на анкетираните фирми.

Обръщането към инвестиционните кредити се потвърждава и от сумите, които ползват анкетираните фирми.  12% от далите отговор ползват суми между 50 000 и 100 000 лв., с което тези суми се нареждат на първо място по предпочитание. За сравнение през 2013 г. най-предпочитани са били сумите до 50 000 лв. (11%). 

Трудности при кандидатстването и скъпи кредити

 

      Все повече се затвърждава оценката, че фирмените кредити са скъпи. На подобен въпрос, 26% от далите отговорите отговор, посочват, че кредитите за бизнеса са скъпи. 25% от дадените отговори са били такива и през 2013 г. С намаляване на негативното влияние на финансовата криза и подобряването на условията по кредити, оценката за цената им също се подобрява.  Значително намалява процентът на считащите, че кредитите са много скъпи (31% през 2013 г.). Настоящите данни сочат, че такова мнение имат  вече 18% от далите отговор. Оптимистично е и това, че се увеличава процентът на тези фирми, които определят цената на кредита като нормална, дори ниска. От 11% сумарно през 2013 г., на 13% понастоящем.

 

      Въпреки, че условията по бизнес кредити се подобряват и някои фирми придобиват повече смелост търсейки по-често и по-големи кредити, все още съществуват трудност и проблеми, които възпрепятстват този процес. Като такива най-често се сочат условията по кредити. 33% от отговорилите споделят, че най-големи трудности срещат при изпълнение на изискванията за обезпечение, а в допълнение ги затрудняват и лихвените нива. Тази констатация е без промяна спрямо 2013 г., когато процентът на отговорилите по този начин е същия.

Растящ интерес към Финансиране по европейски програми от еврофондове

 

      Както през 2013 г., така и сега финансирането по такава линия е сред най-предпочитаните. През 2013 г. на въпрос дали е ползвано финансиране от такъв вид през последните 12 месеца, 21% от далите отговор са отговорили положително. Сега този процент нараства почти двойно до 39%.

 

Другата желана форма на финансиране е лизинг на фирмен автомобил или производствено оборудване. Макар да се запазва високият интерес към него (20% от отговорите), той губи известни позиции спрямо 2013 г., когато това финансиране са предпочели 30% от далите отговор. Фокусирането към финансиране по европейски програми от еврофондове се потвърждава и от плановете на фирмите за следващите 12 месеца. 33% от далите отговор на въпрос в тази посока посочват, че именно към такова финансиране ще се насочат. Това са зявявали и 28% от далите отговор на този въпрос през 2013 г., когато този вид финансиране също е бил сред най-предпочитаните. Данните потвърждават, че заявените намерения преди година, в голяма част са били реализирани.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha