Подобряване на заетостта, особено сред младите, намаляване на бедността, деинституционализация на деца и възрастни, интеграция на маргинализираните общности, модернизиране на институциите на пазара на труда, социалното включване и здравеопазването. Това са основните приоритети на новата оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР), която ще функционира до 2020 г.
Миналата седмица тя бе приета от Министерския съвет и изпратена за съгласуване до Европейската комисия (ЕК). Очакваме само техническите коментари, програмата трябва да бъде одобрена до края на годината, коментира Светлана Дянкова, зам.-министър на труда и социалната политика. Целта на министерството е ОПРЧР да стартира официално в началото на 2015 г., макар че не се ангажираха с конкретни срокове. Реално програмата вече започна още преди да получи одобрение от ЕК със схема за стажуване на стойност 35 млн. лв. Засега тя ще се финансира от националния бюджет, а впоследствие парите ще бъдат възстановени по линия на програмата.
Бюджетът на новата програма е 895 млн. евро, или близо 2.036 млрд. лв. с включено национално съфинансиране. Ресурсът е с 20% повече от предния програмен период, отчитат от социалното министерство. Средствата за политиките за заетост и социално включване са увеличени с над 580 млн. лв. (виж графиката). Над 60% от общия бюджет на програмата са заделени за политики за заетост, 30% са за социално включване, а 4% за модернизиране на институциите на пазара на труда, социалното включване и здравеопазването.
Субсидии за предприемачество
Над 100 млн. лв. за развитие на предприемачеството са заложени в новата програма - 46 млн. лв. са за помощ на безработни лица да стартират собствен бизнес, а останалите над 60 млн. лв. са за създаване на социални предприятия (бизнес, създаден от хора от уязвими групи, напр. хора с увреждания).
При субсидиите за започване на собствен бизнес ще бъдат отстранени основни грешки от предходния период, обеща Росица Янкова, зам.-министър на труда и социалната политика. Така например преди всеки безработен трябваше първо да регистрира фирма, след това да кандидатства за финансиране. Впоследствие обаче немалка част от кандидатите не получаваха одобрение, а междувременно трупаха разходи, пояснява Янкова. Сега безработните първо ще кандидатстват с бизнес идея и ако тя получи одобрение, ще бъдат обучавани на предприемачество, като през първите няколко месеца до половин година от старта на бизнеса им ще получават и подкрепа с услуги като счетоводство и т.н.
Предварителните разчети предвиждат един безработен да разчита на около 20 хил. лв. за начален капитал, наем на помещение, оборудване и т.н. Над половината от бюджета на схемата обаче реално ще бъде инвестирана в обучения и консултации. Очаква се помощта да стигне до около 1000 безработни с предприемачески дух.
Концепцията за кандидатстване с бизнес идея и последващи обучения е предвидена и при социалните предприятия. Идеята е продуктите или услугите, които тези предприемачи ще създават (и за които се предполага, че няма да са с качеството на серийно производство), да бъдат предлагани на социално слаби семейства на по-ниски цени, коментира Янкова.
Средства за бизнеса
Вече съществуващи малки и средни предприятия пък ще могат да кандидатстват за подобряване на условията на труд, за разработването на стратегии за кариерно развитие на служителите и обучение на персонала.
Ще има и приоритетни сектори, които още не са фиксирани, като целта е те да бъдат определени заедно с представителите на бизнеса. По думите на министър Янкова с приоритет биха могли да се ползват компаниите, които създават "зелени" (т.е. работни места, които по някакъв начин допринасят за опазването на околната среда) и "бели" работни места (в сферата на здравеопазването). Сред приоритетните може да бъде и секторът на информационните технологии с идеята да се насърчава развитието на "дигитални работни места".
Помощ за уязвими групи
Младежката заетост ще е един от основните фокуси на новата програма. Предвидени са общо 235 млн. лв. за насърчаване на младежката заетост. Те ще получат възможности за стаж, посреднически услуги на пазара на труда и субсидии за развитие на предприемачество. Приоритетни ще бъдат действията за подкрепа на младежите, които не са нито заети, нито пък учат.
През новия програмен период ще се постави акцент не само на деинституционализацията на децата, но и на възрастните, подчерта зам.-министър Дянкова. Общо 122 млн. лв. ще бъдат насочени за интеграция на маргинализираните общности, в т.ч. роми, мигранти, чрез достъп до пазара на труда, развитието на здравни услуги и образование
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай