Четвъртък, 9 Януари 2025

Предизборно правителствотo обеща още 50 млн. лв.

Предизборно правителствотo обеща още 50 млн. лв.
Публикация   19 Май, 2014   /     capital   /     552

За четири месеца и половина кабинетът е раздал допълнително 450 млн. лв.

Дни преди евроизборите правителството отново одобри извънредни разходи - този път около 40 млн. лв. допълнителни средства от бюджета, и обеща още 10 млн. лв. за реклама на туризма, които все още не са били гласувани. Това стана ясно на заседание на Министерския съвет във Варна в събота. Така груба сметка показва, че общо разпределените през април и май допълнителни средства са набъбнали до около 200 млн. лв. Заедно с първите три месеца на годината пък допълнително разпределените пари за годината доближават 450 млн. лв.

  Голяма част от тях идват от т.нар. централен бюджет, който се ползва като буфер от кабинета. Само малка част са вече предвидени средства от резерва за допълнителни и неотложни разходи. Колко пари има в централния бюджет обаче е тайна, след като финансовият министър Петър Чобанов отказва информация за размера му.

          За какво

  Новораздадените средства са в различни сфери и са в стил за всекиго по нещо.

  Най-големият разход е от 35 млн. лв., които ще отидат за мерките за справяне с миграционния натиск по границите на България, съобщиха от правителствената пресслужба. Те ще бъдат разпределени по бюджетите на Министерството на вътрешните работи, здравното министерство, Българския червен кръст и община Болярово. Подробно обяснение за какво точно ще се изхарчат средствата няма освен най-общото - за оградата, засиленото присъствие на полицаи в региона и за агенцията за бежанците.

  Министерският съвет (МС) увеличава размера на държавните гаранции за студентските кредити за 2015 г. до 50 млн. лв. (или с 10 млн. лв. над сумата за тази година). Средствата вече са предвидени в Закона за държавния бюджет за 2014 г., се казва в прессъобщението на МС.

Почти 1.7 млн. лв. ще бъдат дадени на 23 общински училища за ремонт на тоалетните там. Средствата идват от централния бюджет в частта за структурни мерки и програми за развитие на образованието, уточняват от пресцентъра на МС в съобщението си. Става дума за предвидените в бюджета още при гласуването му 100 млн. лв. за образование.

Допълнителни над 1.8 млн. лв. са отпуснати по бюджета на съдебната власт. Средствата са за оборудване на новата сграда на Софийския районен съд с компютърна и звукозаписна техника, автоматизирани точки за достъп и комуникационно оборудване.

  След заседанието на кабинета зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Бранимир Ботев обеща и още 10 млн. лв. за национална реклама на туризма, а до края на годината можело да стигнат 18 млн. лв. Той уточни, че до няколко дни ще се събере междуведомствен съвет, който ще преценява как най-рационално да бъдат похарчени средствата.

  В края на миналия месец имаше предложение и за допълнителни пари за съдебната власт в размер на 25.4 млн. лв., които трябваше да отидат за увеличение на заплатите на съдии, прокурори и следователи. Въпреки че проектът на правителствено постановление за тези пари беше публикуван на правителствения портал за обществени консултации, такова решение все още не е гласувано. Но е много вероятно този разход скоро също скоро да мине.

           И откъде

  Голяма част от допълнителните пари, които кабинетът одобрява, идват от т.нар. централен бюджет, който е част от държавния. Практиката да се отпуска извънредно финансиране имаше и до момента, но сега по силата на приетия от ГЕРБ Закон за публичните финанси допълнителните разходи сега трябва да се одобрят от Министерския съвет, т.е. сумите стават видими.

  Размерът на централния бюджет обаче не се обявява от финансовото ведомство. Според източници на "Капитал" миналата година този буфер е бил в размер на около 1 млрд. лв. и е бил от този порядък и предходните години.

  За първите 3 месеца на годината извънредните пари, раздадени оттам, са били 250 млн. лв. Те обаче продължават да набъбват - изчисление за последния месец и половина показва още почти 100 млн. лв., като в сметката не влизат харчените средства от перото "резерв за непредвидени и неотложни разходи".

  От централния бюджет дойдоха например допълнително почти 58 млн. лв. за великденски добавки за пенсиите, както и 8 млн. лв. за еднократните енергийни помощи в края на отоплителния сезон.

  Друга, по-малка, част от отпуснатите допълнително пари пък идват от "резерва за непредвидени и неотложни разходи". Такива са например средствата за предотвратяване на бедствия, парите за образование (включително и за ремонтите) и тези за насърчаване на иновационната дейност на малки и средни предприятия по бюджета на икономическото министерство, а най-вероятно и тези за повишаване готовността за реагиране при засилен миграционен натиск (виж таблицата).

  Проблемът с раздаването на допълнителни пари е, че докато част от тях наистина имат извънреден характер и затова отпускането им през централния бюджет е оправдано, други представляват обичайни разходи. Те биха могли да бъдат предварително разчетени и да са част от официално одобрения бюджет. Така например финансовият министър Петър Чобанов вече обяви, че в бюджета за следващите години ще бъдат изрично предвидени пари за коледни и великденски добавки към пенсиите и тези средства вече няма да се отпускат от централния бюджет. В противен случай обаче харченето на пари от буфера на правителството оставя съмнение дали щедростта на държавата не е свързана с предстоящите избори. И дали тези разходи не разклащат бюджетно здраве.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha