Финалната версия на оперативна програма "Региони в растеж" остава с 67 града, които ще могат да кандидатстват за средства по нея представе проекта министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева. Европейската комисия настояваше подкрепата по програмата да бъде сведена до по-ограничен брой населени места. Българската страна ще отстоява сегашното число с мотива, че така ще се насърчи икономическото развитие на регионите и преодоляването на разликите между тях. Следващата седмица оперативната програма ще мине за одобрение от кабинета, а в края на месеца ще бъде изпратена на Европейската комисия. Общо средствата по нея през новия програмен период са 1.589 млрд. евро с включено национално съфинансиране от 15%.
За всеки по нещо
Очаквано над половината от средствата по програмата са предвидени за градско развитие. Те ще бъдат използвани за подобряване на енергийната ефективност, градската среда, образователната и социалната инфраструктура, градския транспорт.
Парите ще бъдат разпределяни между четири групи населени места. В първата попада София, като към нея са насочени най-много средства – 140 млн. евро. Населените места в останалите три групи са подбрани по няколко критерия – категория, население, капацитет за усвояване на средства, социално-икономически потенциал. По тях във втора група попадат девет големи града плюс Видин, в трета – 17, а в четвърта – оставащите 28.
По искане на Национално сдружение на общините в България (НСОРБ) средствата за столицата и за втората група населени места са завишени с по 20 млн. евро. Така през новия програмен период между големите градове от второ ниво ще бъдат разпределени 310 млн. евро.
Председателят на сдружението Тодор Попов обясни, че повечето пари са за сметка на намалените средства за третото ниво населени места (370 млн. евро). Тези за включените в последната група остават същите – 104 млн. евро. Като причина за корекцията Попов посочи, че градовете от четвърта група и десет от тези в трета могат да финансират проекти и по Програмата за развитие на селските райони.
Вътре в самите групи средствата също няма да се разпределят равномерно. Това ще става на базата на съотношение между показателите, според които са групирани в определеното ниво. Така вече има индикативните бюджети, които градовете да очакват по ОПРР през новия програмен период. Тодор Попов даде пример с няколко града от трето ниво на програмата, като за Ямбол очакваните средства са 17.4 млн. евро, а за Добрич – 18.8 млн. евро.
Най-много пари по оста за градско развитие са предвидени за инвестиции в подобряване на средата (паркове, градинки, площади...), както и за енергийна ефективност. Десислава Терзиева поясни, че при жилищните сгради съотношението между безвъзмездна помощ по програмата и собственото финансиране се запазва 75 към 25%. Собственото участие ще се финансира с кредити, но ще се търсят и други финансови инструменти.
Пътища, образование...
Инвестициите в пътна инфраструктура, образование и туризъм са другите по-големи оси по новата оперативна програма. За рехабилитация на пътища от втори и трети клас през новия програмен период са предвидени 194 млн. евро. Десислава Терзиева припомни, че средства по програма "Региони в растеж" могат да получат отсечки, свързани с транс европейската транспортна мрежа (ТЕN-T).
За ремонт на учебни заведения планираният бюджет по програмата е 133 млн. евро. От НСОРБ обаче възразиха срещу начина, по който ще бъдат подбирани те.
Председателят на сдружението Тодор Попов припомни, че 94% от общо 4500 училища и детски градини в страната са ангажимент на общините. В същото време кои от тях ще имат достъп до европейско финансиране по програмата ще зависи от Министерството на образованието, което ще подготви списък. Според Тодор Попов в него към момента влизат 2900 учебни заведения, но общините нямат яснота кои са те и как са подбрани.
Подобен списък на болничните заведения се подготвя от здравното министерство. Според Десислава Терзиева той ще е готов до края на месеца.
Другото голямо перо по програмата са туристическите обекти – паметници на културата от национално и световно значение. Десислава Терзиева уточни, че още се подготвят критериите за финансиране по тази ос на програмата. Плановете са да се надгражда по вече започнати проекти, но също така да се подпомагат и нови.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай