Петък, 1 Ноември 2024

Цените на енергията няма да падат, поне не преди 2035 г.

Цените на енергията няма да падат, поне не преди 2035 г.
Публикация   08 Май, 2014   /     akcent.bg   /     681

Енергийният регулатор не трябва да зависи от поредните избори, казва генералният секретар на Eurelectric Ханс тен Берге

Ханс тен Берге е генерален секретар на Eurelectric - най-голямата секторна асоциация с членове от 32 държави в Европа, представляващи повече от 3500 компании, над 800 000 работещи, 200 000 000 клиенти, 500 млрд. евро годишен оборот. Бергe бе у нас, за да изнесе лекция, свързана с енергийния преход в България, по покана на Института за енергиен мениджмънт. От тази пролет институтът е пълноправен член на организацията.





- Господин Берге, у нас цените на електроенергията са ниски, разходите по производството й растат, а потребителите са недоволни. Как можем да се справим с тази ситуация, без да изгоним инвеститорите или да предизвикаме нови протести?


- Решението е във въвеждането на една стабилна рамка. Това означава, че не можете да повишавате цените от днес за утре. Все пак обаче с течение на времето цените трябва да се приближават до себестойността на електроенергията. Вижте, няма държава в Европа с по-ниски цени на дребно. Резултатът е, че често приходите от продажбите на електроенергия не могат да покрият разходите за нейното производство.

Когато казвам стабилна рамка, имам предвид също така, че гражданите, които не могат да си позволяват да плащат тази цена, може да бъдат подпомогнати. Трябва да се въведе такава система, при която държавата и регулаторът да поемат своите отговорности, така че инвеститорите да не бъдат изгонени. Не бих наблегнал в това отношение само върху случая с процедурата по отнемането на лицензиите на енергоразпределителните дружества, бих обърнал внимание върху средата като цяло. В България и държавните предприятия имат финансови затруднения и това определено не е климат, който е подходящ за привличане на капитали. Да, правителството трябва да се намесва, но това трябва да става в условия на добър климат за привличане на инвеститорите, ясни отговорности при подкрепата за енергийно бедните, така че всичко това да благоприятства развитието на пазара.

- В крайна сметка от противопоставянето държава - инвеститори губят и двете страни...


- Да, дружествата трябва да върнат доверието на своите клиенти. Те трябва да са прозрачни по отношение на своите разходи, комуникации, не би трябвало да изненадват клиентите си, като внезапно повишават цените. Доверие трябва да има и при останалите участници на пазара - електроцентрали, ВЕИ производители, електроразпределителни предприятия. Ако това доверие не се изгради, системата ще колабира.

Регулаторът има много важна роля в това отношение. Той трябва да улеснява тези процеси. Затова бих препоръчал незабавно да се премине към въвеждането на Третия енергиен пакет на ЕС. Регулаторът трябва да бъде независим от поредните избори. Колкото до процедурата по отнемането на лицензии - това няма да доведе до нищо друго освен до задоволяване на егото на някои хора. Нищо няма да се промени, проблемите ще останат. Не бива да крием глава в пясъка, а трябва да постигнем баланс. Затова аз мисля, че тази процедура трябва да се спре, да се спре с хвърлянето на камъни.

- Как изглежда този конфликт в очите на Европа?


- Аз съм против да се отправят такива заплахи. Най-доброто решение е да се седне на масата за преговори и да се коментира кое ще бъде най-добро за хората. Европа не е доволна от това, което се случва по отношение на отнемането на лицензиите. Това е санкция, която досега не е била налагана, и според нас налагането й би показало, че няма друго решение, че няма по-добро решение, което да замени този подход. Пак казвам, регулаторът трябва да е независим.

- Но за никого не е тайна, че у нас ДКЕВР не е напълно независима.


- Да, при вас регулаторът е повлиян от парламента, от политическите партии, той непрекъснато е в диалог с тях. Не можем да обвиняваме регулатора, но може да се изисква от правителството да не говори и да не предприема действия, преди регулаторът да се е произнесъл по някакъв въпрос. Нещо което, за съжаление, съм наблюдавал.

- Правителството у нас вярва, че с намаляването на цените на електроенергията ще подпомогне потребителите. Но това не е ли бомба със закъснител?

- Да, това не е трайно решение. Ако погледнем какви са прогнозите за цените на енергията - те няма да спадат, поне не и преди 2035 г. Единственият начин да се спести от разходи за енергия е да се използват по-малки обеми, тоест да се пести от употребата й. Тук говорим за енергийна ефективност - да се намалят разходите за осветление, за отопление на сградите. Така може да се постигнат по-ниски разходи. Задача на правителството е да въведе норми и правила, с които да провежда по-добра политика по енергийна ефективност.

- Много хора в България се боят, че либерализацията на пазара ще доведе до по-високи цени. Какво показва опитът ви?


- Не либерализацията ще доведе до по-високи цени. Те ще се повишават при всички случаи. Въпросът за това колко бързо следва да се либерализира пазарът не е ключов към настоящия момент. Истинският въпрос е как да се постигне балансът между реалните разходи в системата и приходите, които се реализират, така че да се получи добър климат за инвестиции. След като си отговорим на този въпрос, трябва да помислим за това дали да се осъществява либерализацията или не. Но не може да се говори за либерализация, когато самата основа на системата не е добра. А тя трябва да се изгради с участието на всички играчи на пазара.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още