В Русе има само двама милионери, според декларираните от тях за данъчно облагане доходи през 2013 г. по чл. 50 от ЗДДФЛ. В националната класация от общо 147 физически лица, с печалби над 1 млн. лв., първият се нареждат на 129-то място със заработени над 1, 112 млн. лв, а вторият е 137-ми с 1, 083 млн. лв.
Двойно повече са били милионерите, които през миналата година декларираха доходите си от 2012 г., а рекордът от 7 милионери в региона е за доходи през 2011 г., когато русенец зае 14 място в страната със заработени 3, 485 млн. лв. От обработените до момента декларации в офиса на НАП в Русе се формира и група от 21 данъкоплатци с доходи между половин и 1 млн. лв. Сред тези преуспяващи бизнесмени, най-много са земеделските производители, но има и еднолични търговци, предлагащи транспортни, юридически и туристически услуги.
До крайния срок за деклариране на данъците по чл. 50 от ЗДДФЛ 30 април в офиса на НАП в Русе бяха регистрирани 15 366 годишни данъчни декларации. В първите работни дни на май по пощата пристигат още хиляди декларации, а и много са изпратените по интернет. От обработените вече формуляри се забелязват няколко основни грешки в попълването им, заради което ще е необходимо гражданите да посетят за уточнения приходната администрация. Най-много са грешките при изчисляване на дължимия данък . Ако вписаната сума е по-малка от дължимата, инспекторите ще проверят дали това не е опит за укриване на данък . По-рядко са декларации с непопълнени или сбъркани ЕГН.
Има изпратени суми с платежни нареждания, в които не е вписан БИН код. За грешни данни в декларациите, наказанието стига до 500 лв., ако те не са умишлени. При технически грешки наказание няма.
За неплатен до 30 април данък наказанието е основният лихвен процент плюс 1/365 от дължимото за всеки ден просрочие.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай