Обществени обсъждания относно разработването на Стратегия за инвестиционен и сити маркетинг и Стратегия за устойчиво енергийно развитие за периода 2014-2020г. се проведоха днес в Община Русе. Стратегическите документи към секторните политики за местно икономическо и енергийно развитие се разработват като част от изпълнението на проект „Община Русе – инвестиционно привлекателна и енергийно независима“. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет“, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Стойността му е 74 231,80 лв., които са 100 % безвъзмездна финансова помощ в рамките на приоритетна ос 1 „Добро управление“, подприоритет 1.3 „Ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики“.
Изпълнението на проекта осигурява въвличането на всички заинтересовани страни в процеса на формулиране на местните политики на Община Русе чрез консултиране на секторните стратегии за периода 2014-2020г. Основната цел на обсъжданията бе събирането на различни гледни точки и предложения, което е основа за идентифициране на цели и предложения за бъдещи действия. Това осигурява възможност да се заложат потребностите на заинтересованите страни, да се вземат под внимание техните мнение и предложения, както и да се отговори на нуждите и интересите им.
В обсъжданията участваха представители на целевите групи на проекта и на всички заинтересовани страни на местната политика за икономическо развитие, насърчаване на инвестициите и сити маркетинг на Русе, както и заинтересовани страни относно политиката за устойчиво енергийно развитие.
Зам.-кметът по Европейско развитие Страхил Карапчански отбеляза, че високата ангажираност на всички заинтересовани страни гарантира на Община Русе откритост и прозрачност в изпълнението на секторните политики. „Доброто планиране на местните политики е определящ фактор за ефективността на тяхната последваща реализация като това рефлектира не само върху дейността на администрацията, но и създава условия за устойчив икономически растеж в община Русе. Провеждането на консултации с основните заинтересовани страни в процеса на формулиране на секторни политики и разработване на стратегии е в унисон с принципите на доброто управление”, допълни той.
Преди обсъждането на визията за разработването на двете стратегии от всички заинтересовани страни, проектът беше представен от Николай Симеонов, ръководител на екипа за управление. Модератори на дискусиите бяха г-жа Даниела Йорданова и г-н Стоян Янев, преподаватели в Русенския университет.
По време на публичните обсъждания се дебатираха силните и слаби страни на Русе и възможностите за развитие относно двете секторни политики. Открои се концепцията за развитие и утвърждаване на Русе като силен индустриален център на Северна България. В полза на това бяха акцентирани обстоятелствата, свързани с историческите дадености, стратегическото географско положение и не на последно място, че Русе има нужда от индустриално развитие, което ще създаде работни места, икономически растеж и ще го направи привлекателно място за живеене, бизнес и обучение. В контекста на Стратегията „Европа 2020“ беше поставен акцент на мерките за енергийна ефективност на сградния фонд, инвестициите в зелена икономика и енергия.
Участниците в дискусиите се обединиха около становището, че сътрудничеството между публичния, стопанския и неправителствения сектор представлява най-ефективния и целесъобразен начин за провеждането на секторни политики, отговарящи на местните условия и потребности. Желанието на всички заинтересовани страни е с общи усилия да превърнем Русе от периферен център за България в европейски център за развитие в Дунавското пространство за Европа.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай