Държавен фонд „Земеделие” дава 40 милиона лева като първи транш за хуманно отношение към свине и птици, съобщиха от пресцентъра на ДФ „Земеделие” (ДФЗ).
Помощта се отпуска на земеделски производители, поели 5-годишен ангажимент за хуманно отношение към свине или птици. Това реши в петък Управителният съвет (УС) на ДФ „Земеделие”.
Бюджетът за първия транш по всяка от двете схеми е 20 млн. лева. Документи за подпомагане ще се подават от 14 до 30 април 2014 г. в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес за физическите лица и едноличните търговци и по адрес на регистрация на юридическите лица. Срокът за сключване на договорите и изплащане на първия транш от помощта е до 15 май 2014 г. Плащането е на база броя декларирани птици или прасета за угояване.
Хуманното отношение към свинете включва осигуряване на по-голяма площ за всяко от животните във фермата и на изкуствена светлина за 11 часа от денонощието. Тези мерки водят до повишаване на двигателната и хранителната активност при свинете и подобряват здравословното им състояние. Хуманното отношение към птиците включва осигуряване на питейна вода и богата на аминокиселини и растителни протеини храна. Кандидатите по двете схеми трябва да осъществяват постоянен лабораторен контрол на фуражите и да следят за правилното съхранение на зърното. Всички тези допълнителни разходи, възникнали от изискванията за хуманно отношение, се компенсират от ДФ „Земеделие”.
Броят на прасетата в Европейския съюз (ЕС) може да се понижи с 10%, а цената на свинското месо силно да се повиши, след като през следващата година влязат в сила нови правила за отглеждането на животните, съобщи Reuters преди почти 2 години.
Някои фермери вероятно ще закрият дейността си, най-вече в Испания, която е водещ производител на свинско месо, тъй като проблемите с кредитирането могат да затруднят прилагането на европейските правила. Според правилата на ЕС от началото на 2013 г. няма да могат да се използват обичайните клетки за бременни свине, които вече са забранени във Великобритания и Швеция.
През 2012 година влязоха в сила нови правила за отглеждане на кокошки, в резултат на което се стигна до драстичен ръст на цените на яйцата в много страни от Европейския съюз, включително и България.
Сега групи за защита на правата на животните твърдят, че клетките, в които свинете се отглеждат през бременността си, са толкова тесни, че животните не могат да се обърнат или да общуват по между си. Единственото "упражнение", което прасетата могат да правят, е да лягат на земята и да стават.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай