Неделя, 22 Декември 2024

Горивата и храните надуват инфлацията до 5,6 на сто през март

Публикация   13 Апр, 2011   /     akcent.bg   /     451

Увеличеният акциз оскъпи алкохола и цигарите заради по-високите акцизи от януари

 


 Инфлацията в България продължава да се ускорява и през март. На годишна база (спрямо март 2010 г.) тя е достигнала 5.6 %, докато през февруари беше 5.2%. В основа на поскъпването стоят отново хранителните стоки и горивата - фактор, който постоянно тежи през последните месеци.


Само за март цените на стоки и услуги са се повишили с 0.6%, а от началото на годината - с 2.4%. Тенденцията следва и рекордното поскъпване за последните две години на цените на едро на храните, отчетено през март от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

На дребно през март най-много са поскъпнали транспортните услуги (+1.8%), храни и напитки (+1.3%). При отделните продукти повече са се повишили цените на брашното (5.2%) и ориза (2.6%). Рекордьор е зелето с поскъпване от 52 на сто.

През месеца са поевтинели свинското месо - с 0.8 %, трайни колбаси с 0.3 %, доматите с 9.9 %, а краставиците са били надолу с 14.7 %. При горивата най-голямо е поскъпването на дизела - с 2.9 %. Най-масовият бензин А95 е добавил 2.7 %, а А98Н се е покачил с 2.6 %. 

На годишна база най-голямо е поскъпването (22 %) при алкохола и цигарите заради повишените акцизи от януари. Транспортът пък е с 10.6% по-високи цени заради ръста при горивата. При храните годишното поскъпване е 7.7%.

За цялата 2011 г. правителството прогнозира инфлацията да е 3.6%. В пролетната прогноза на Международния валутен фонд за България е заложена 4.8% за тази година и 3.7% през следващата. Засега прогнозите са, че може да има успокояване на цените през летните месеци заради сезонни фактори - по-големи добиви на селскостопанска продукция.

Цените на храните са фактор, който тежи от средата на миналата година. Тогава по-лошата зърнена реколта в глобален мащаб даде началото на нова вълна от поскъпване, която се пренесе по цялата верига за производство на зърнени и месни храни - от суровините до крайната продукция.

Подобна беше ситуацията и през 2007-2008 г., която в комбинация с високото търсене преди кризата доведе до рекордни цени на храните - наложило термина агфлация. В комбинация със скъпия петрол и горива това помпа инфлацията не само в България, но и по света.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha