Банковите такси – касичка за милиони

Банковите такси – касичка за милиони
Публикация   03 Апр, 2014   /     Деян Василев, MoitePari   /     357

Приходите от такси и комисионни в банковата система за 2013г. е в размер на 930 милиона лева.

Сигурно на всеки един от вас се е случвало да платите минимална такса за някакъв документ и три пъти по-висока такса на самата банка. Това се случва от години по нашите географски ширини.



   Приходите от такси и комисионни в банковата система за 2013г., сумарно от всички продукти, предлагани от банките, е в размер на 930 милиона лева. Статистиката на БНБ сочи, че от 2007 до 2013г. има близо 24% увеличение на приходите от банките в това перо.

  Във връзка с предстоящите промени в Закона за потребителския кредит, Деян Василев направи аналог с
ипотечните кредити в Румъния, където още преди четири години е регламентирано таксите за предросно погасяване за е максимум един процент. Това е таксата за ипотечни кредити с фиксирана лихва, т.е. когато банката се ангажира да не променя лихвените условия. При ипотечените кредити с променлива лихва, клиента има право да погаси предсрочно кредита си без наказателна такса, според румънското законодателство.

В момента според промените в Закон за потребителския кредит, се предвижда таксата за предсрочно погасяване да отпадне, но само за нови
кредити. Реално има 9 млрд. лв. ипотечни кредити, които са вече отпуснати и те са с такса за предсрочно погасяване. При рефинансиране чрез заем от друга банка тя е между 3 и 5%. В Румъния пък има забрана при кредит банката да начислява такса за управление на кредита и по-висока такса за обслужване на сметката. В момента банките намаляват лихвите, но въвеждат такси. В северната ни съседка таксите за разглеждане на документи, за отпускане на кредит са фиксирани. Те не са процент от кредита, както е тук.

  Деян Василев уточни, че законодателят трябва да внимава в регулирането на таксите по
кредити. Специално такса за предсрочно погасяване такава не трябва да има. За другите такси обаче е нужно по-детайлно проучване на детайлите, тъй като законопроектът така както е написан дава общи постулати, че е добре да не се начислява два пъти една и съща такса. Дяволът е в детайлите. Добре е да се направят по-детайлни проучвания от типа на „разходи-ползи“ на даден законопроект.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha