Сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли искат трите електроразпределителни дружества, стана ясно от думите на председателя на енергийния регулатор ДКЕВР Боян Боев.
По думите му ЧЕЗ и Енерго-Про искат ръст на цената на дневната енергия с 13-14% от 1 юли, а EVN – с 8%.
"Нощната е горе-долу по две", обясни Боев пред журналисти.
Това означава, че трите дружества искат от ДКЕВР да повиши цената на нощния ток с 16-28%.
Какво повишение иска НЕК обаче Боев не отговори. Тяхното съм го пропуснал, оправда се той.
Шефът на регулатора не отговори директно и имат ли основание исканията за толкова високи цени. Ще анализираме тепърва, обясни той. Последната дума за цените на тока е на ДКЕВР, а комисията има време до края на юни да вземе решение ще има ли поскъпване и с колко.
Първоначалният анализ показвал, че в тези заявления за по-високи цени не са включени разходите за "зелена енергия" за минал период, които ДКЕВР чакаше до 31 март, тоест дружествата са пропуснали да сложат в ценовите искания „прихванатите“ разходи, които им били дължими и за които се компенсираха, неплащайки на НЕК.
Шефът на регулатора съобщи, че очаква до 15 април да бъдат преведени дължимите за първото тримесечие суми от новата 20%-на такса ВЕИ, която управляващите наложиха с промени в Закона за държавния бюджет.
Боев беше изслушан от парламентарната енергийна комисия за казуса с ЕРП-тата. Както Dnes.bg писа, регулаторът стартира процедура по отнемане на лицензиите на трите дружества заради неправомерно прихващане на суми, дължими на НЕК. С тях те компенсирали собствени разходи, но от ДКЕВР настояват, че дружествата първо трябва да ги предявят пред комисията, а не да изземат функциите на регулатора.
Боев обясни, че ако се стигне до решение за отнемане на лицензиите на дружествата, те ще имат възможност да го оспорят в съда. При отнемане на лицензиите ДКЕВР трябва да назначи особен търговски управител. Той следва да управлява дружеството, но не може да се разпорежда с неговата собственост.
Отнемането на лицензиите няма да е предпоставка за прекъсване или ненормалното подаване или снабдяване с електрическа енергия, нямаме никакви опасения в това отношение, увери той.
Боев беше категоричен, че ако се налага, ДКЕВР няма „никакви скрупули“ да отнеме лицензиите на електроразпределителните дружества за снабдяване с електрическа енергия. Комисията ще има открито заседание по казуса на 7 април.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай