Сряда, 8 Януари 2025

Ръстът на банковите печалби се ускорява

Ръстът на банковите печалби се ускорява
Публикация   01 Апр, 2014   /     akcent.bg   /     333

Свиването на разходите за обезценки и лихви движи положителния резултат и през февруари

Намаляването на обезценките и свиващите се разходи за лихви продължават да оказват положителен ефект върху печалбата на банковата система и през февруари, показват данните на БНБ. През втория месец на годината местните финансови институции са реализирали печалба от 76.7 млн. лв., което е с 59.3% повече спрямо нетния резултат за февруари 2013 г.

  Натрупаната от началото на 2014 г. печалба също расте и достига 149.1 млн. лв., като се увеличава с 34.5% на годишна база. Така февруари е третият пореден месец, в който статистиката показва годишно нарастване на финансовия резултат в сектора, след като през януари беше отчетен ръст от 15%, а през декември системата реализира първото годишно увеличение на печалбата си (3.11%) от рекордно добрата 2008 г. насам.

         Свиване на разходите

  Както и през миналия месец, съществен ефект за подобряването на резултатите на сектора оказват намаляващите обезценки, които банките правят. През февруари обемът им е 111.5 млн. лв., което е с 26.2% по-малко спрямо година по-рано. Само за месеца размерът им е 40.5 млн. лв. при 70.9 млн. лв. през януари. Фактор за свиването на разходите за обезценки най-вероятно е протичащият в банковата система процес на отписване на заеми, които финансовите институции смятат за несъбираеми. Влияние оказва и продажбата на пакети от кредити на специализирани институции за събирането им.

          Положително въздействие върху финансовия резултат на сектора се наблюдава и по линия на намаляващите разходи на банките за лихви. И към февруари статистиката отчита запазване на тенденцията на увеличаване в обема на привлечените от фирмите и най-вече от домакинствата депозити (виж таблицата). Нарастването обаче е с доста по-умерени темпове в сравнение с отчитаните в разгара на кризата двуцифрени ръстове. Същевременно предлаганите от финансовите институции лихви за привличаните спестявания на гражданите и бизнеса също са относително по-ниски в сравнение с офертите от периода на депозитната война. Така след пет години на трайно намаляване на печалбите, секторът отново започна да отчита ръстове на финансовия си резултат.

  Реализираните от началото на годината от банките нетни приходи от такси и комисиони достигат 125.6 млн. лв., което е с 4.5% по-малко спрямо същия период на 2013 г.

            Вяло кредитиране

  И през февруари кредитната активност в банковата система остава относително слаба. За последния месец данните на БНБ показват месечно увеличение в обема на отпуснатите заеми за бизнеса с близо 1%, или 369.3 млн. лв. Поради общия застой в сегмента през последните години, както и заради факта, че пазарът е относително малък, дори и единични по-големи сделки често водят до подобни изменения в обема на банковите портфейли. От друга страна, възможно обяснение за такъв ръст може да бъде и обратно изкупуване на пакети от заеми от страна на финансовите институции.

  При кредитирането на дребно не се наблюдават съществени изменения. За последния месец обемът на жилищните ипотечни заеми за домакинствата намалява с 16.8 млн. лв., а при потребителските кредити е отчетено свиване с 23.4 млн. лв.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha