От 1 юли цената на тока за домакинствата и другите потребители в регулирания пазар най-вероятно ще се увеличи. Причината са разходите за електричество от възобновяеми източници (ВЕИ) през последните две години, които досега не са били отразени в цените.
Дефицитът в електроенергийната система по това перо възлиза на поне 430 млн. лв. и е в основата на възникалния финансов спор между Националната електрическа компания (НЕК) и EVN, ЧЕЗ и "Енерго-про". Между юли 2012 и юли 2013 г. НЕК и трите разпределителни компании са плащали за зелена енергия по силата на т.нар. "задължения към обществото", с които те са натоварени със закона за енергетиката. По закон те имат право на компенсация, която Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) досега не вкара в цените на тока.
Миналата година правителството и ДКЕВР решиха, че ще запълнят финансовата дупка с пари от продажбата на държавни въглеродни квоти. По всичко личи, че от планираните близо 500 млн. лв. няма да бъдат събрани и половината, т.е. дефицитът е дори по-голям и най-вероятно ще бъде запълнен през цените на тока за бита.
Признание
Конкретният механизъм за компенсиране на разходите на мрежовите компании ще бъде изработен до 30 юни, съобщи председателят на ДКЕВР Боян Боев в петък след открито заседание на комисията. "Редно е в ценовият период от 1 юли да бъде разгледан такъв механизъм за компенсиране. Тези разходи не са само в крайния снабдител, НЕК също има разходи, които не са компенсирани", каза Боев. На директен журналистически въпрос дали това означава поскъпване на тока шефът на ДКЕВР обаче предпочете да не отговоря по същество: "Нищо не означава, длъжни сме да изготвим такъв механизъм".
От ДКЕВР не обясниха защо компенсирането е забавено с почти две години. Изготвянето на методиката не е свързано с исканите от НЕК плащания от страна на доставчиците на ток и с процедуратата по отнемане на лицензите им, стана ясно от думите на Боев.
Междувременно от EVN съобщиха, че няма да платят 216.6 млн. лв., за които НЕК претендира, че са доставена енергия за клиентите на дружеството в Югоизточна България. "EVN България Електроснабдяване" няма да извърши исканото от ДКЕВР плащане към НЕК, тъй като вече е заплатила въпросната сума през посочения по-горе период, в изпълнение на законовите си задължения към ВЕИ производители", се казва в позиция на дружеството. Регулаторът ще изслуша засегнатите страни, включително и НЕК, на открито заседание на 7 април.
"Изненада" след изборите
След три поредни решения през 2013 г., с които регулаторът административно свали тарифите за домакинствата с общо 15%, сега увеличението изглежда неизбежно, най-малкото за да не се лишават компаниите по енергийната верига от средства за поддържане на мрежата. По ирония на съдбата обаче това поскъпване ще се случи около месец след изборите за членове на Европейския парламент, които са насрочени за края на май.
Пред журналисите Боев отказа да коментира по същество тази последователност. "Това е проблем, който съществува в системата, и се извършват дадени действия от един лицензиант спрямо друг от много по-ранен етап отколкото говорим за всяко политическо говорене", каза председателят на регулаторния орган.
Двойният регулаторен аршин
Докато хвърля отговорността върху доставчиците на ток, самата НЕК не се разплаща с електроцентралите, от които купува енергия, но това явно не е проблем за регулатора. Боев каза, че досега не е получавал жалба срещу държавната компания.
Минути по-късно от ЧЕЗ обясниха в прес-съобщение, че в петък са сезирали ДКЕВР. Причината е, че НЕК има необслужвани дългове към ТЕЦ "Варна", собственост на чешката енергийна група от 2006 г. Към сряда просрочията са за 27.3 млн. лв., а с лихвите сумата набъва до 35.4 млн. лв.
В стила на държавните компании като НЕК, които изтъкват социалните измерения на дейността си, и от ЧЕЗ обръщат внимание на ефекта от задълженията върху персонала им: "Застрашени са и работните места на повече от триста български енергетици, а оттам и препитанието на повече от триста български семейства". ТЕЦ "Варна" финансово потъва все повече – централата е отчела загуба от 67.6 млн. лв. за финансовата 2013 г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай