Понеделник, 23 Декември 2024

„Дунавски звуци” и „Дунавски вълни” с участие на ММД на 24 март

„Дунавски звуци” и „Дунавски вълни”  с участие на ММД на 24 март
Публикация   22 Март, 2014   /     akcent.bg   /     541

Единадесетата фестивална вечер (25 март) е посветена на Барока

Програмата на 24 март е празник за меломаните и публиката на МФ „Мартенски музикални дни”. Участниците: Русенска филхармония, хор „Дунавски звуци” при НЧ „Ангел Кънчев” и хор „Дунавски вълни” при ОбДЦКИ, под диригентството на маестро Найден Тодоров, представят творби с ярко присъствие в концертния афиш.

 

Първо ще бъде изпълнен Третият клавирен концерт от Панчо Владигеров. Копозиторът пристъпва към създаването му веднага след написването на операта Цар Калоян (1936). Цялостната партитура носи датата 9 юни 1937. Владигеров сам осъществява премиерата с Държавна филхармония – София (диригент е Цанко Цанков) за откриването на новата концертна зала България на 3 октомври 1937. Само няколко дни по-късно творбата има и своята европейска премиера с Букурещката филхармония и диригент Джордже Джорджеску.

Сюрприз и подарък за фестивалната публика е изпълнението на концерта от пианиста Людмил Ангелов, осъществил през сезон 2009/10 запис на петте клавирни концерта на Владигеров за английската компания Toccata Classics и известен с упорството си да представя българската клавирна музика по света.

     Месата Въоръженият човек от Карл Дженкинс има над 1000 изпълнения в 20 страни. Композиторът е удостояван с много награди и почетни звания, а през 2008 е номер 1 в Топ 10 на живите композитори на радиостанция Classic FM с месата Въоръженият човек: Меса за мира. Творбата е написана по поръчка на Кралския оръжеен музей в Лийдс за празнуване на Милениума и първоначално е посветена на жертвите от репресиите в Косово.

     Солистичните партии са поверени на артистите от Държавна опера – Русе Даниела Караиванова (сопран), Андреана Николова (мецосопран), Александър Баранов (тенор) и Момчил Миланов (бас).

    

     Единадесетата фестивална вечер (25 март) е посветена на Барока. В програмата ще открием прелестни инструментални ансамбли от големите майстори на епохата – Антонио Вивалди, Георг Хендел и Жан-Мари Льоклер. Тя е знакова за фестивала предвид първото гостуване в България, специално за фестивала «Мартенски музикални дни», на знаменития Бароков оркестър „Венеция” и италианския цигулар Джулиано Карминьола - един от най-големите майстори на бароковата цигулка в света.

Участието на знаменития ансамбъл и световноизвестния цигуляр във фестивала се осъществява с любезното съдействие на Италианския културен институт в София.

 

 

Джулиано Карминьола започва изпълнителската си кариера с успешно участие в няколко международни конкурса. На ранен етап прави истински пробив като излиза на сцената вместо своя учител Л. Феро по време на турнето на неговия ансамбъл Виртуозите на Рим в големите концертни зали на Европа и САЩ. В периода от 1978 до 1985 е концертмайстор на оркестъра на Венецианската опера Teatro La Fenice, като изпълнява камерна музика с водещи солисти и ансамбли и работи с едни от най-добрите оркестри под палката на диригенти от ранга на Клаудио Абадо, Петер Мааг, Елиаху Инбал и Джузепе Синополи.

Започва междувременно да работи и с ансамбли и оркестри, специализирани в бароковия репертоар и старата барокова инструментална техника, сред които основно са ансамбълът Sonatori della gioiosa Marca, а по-късно и Venice Baroque Orchestra, един от главните ансамбли на Италия за барокова музика, с диригент Андреа Маркон, който вдъхновява интереса на Карминьола към музиката от това време. Това го провокира да започне собствено изследване на италианския бароков репертоар за цигулка. В изпълнението на Четирите годишни времена на Вивалди, в записа от 2000 г., той и Маркон привнасят нови нюанси в интерпретацията на соловата партия и в трактовката на цялата басова част, като правят любопитна препратка от концертите към специфичната смяна на сезоните във Венеция. В същия запис Карминьола представя още три концерта за цигулка на Вивалди, незаписвани никога преди това.

Карминьола е чест участник във водещи барокови музикални фестивали в цяла Европа, в т.ч. фестивалите в Брюж, Виена, Брюксел, Барселона, Залцбург и Люцерн. През 1999 е назначен за преподавател по цигулка във Висшето музикално училище в Люцерн, а през летния семестър на 2000 година преподава музика в Accademia Musicalе Chigiana. Преди това в продължение на 10 години преподава цигулка в Консерваторията Бенедето Марчело във Венеция.

Свири на цигулка Пиетро Гуарнери,  изработена във Венеция през 1733.

 

Основан през 1997 от бароковия учен и клавесинист Андреа Маркон, Бароковият оркестър Венеция е признат за един от водещите ансамбли в света, посветени на бароковата музика и автентичния бароков инструментариум. Оркестърът получава широкото одобрение на критиците и публиката навсякъде по света – Северна Америка, Европа, Южна Америка, Япония и Корея.

Сред забележителните събития в настоящия сезон на оркестъра са голямото турне в САЩ, концертът по случай откриването на сезона в Камерната зала Auditorium Parco della Musica в Рим, както и голямото европейско турне с изключителния контратенор Филип Яруски, Джулиано Карминьола, мецосопраното Ромина Басо и френския челист Готие Капюсон.

 Бароковият оркестър Венеция се финансира от Фондация Cassamarca в Тревизо.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha