Конкурентноспособността на Европейския съюз (ЕС) продължава да отслабва. Това сочи проучване на най-влиятелната организация на европейския бизнес - BusinessEurope. Анализът отчита, че едва 23% от препоръките от миналогодишното проучване са изпълнени, т.е. по-малко от 1/4 от реформите са реализирани. Междувременно останалите световни икономики не са били в застинало състояние, в изчакване Европа да се възстанови.
Според доклада общата данъчна тежест в ЕС в момента е 50% по-висока от тази в САЩ и 30% по-висока спрямо Япония. Средната данъчна тежест върху труда е 40% по-висока от тази в САЩ и Япония. През последните пет години китайският БВП е нараснал с 50%, а индийският - с 30%. Икономиките в САЩ и Япония вече изплуват от кризата, като се очаква през 2014 г. САЩ да реализира още 2.6% ръст.
Делът на ЕС в световните потоци на преки чуждестранни инвестиции падна на 24% спрямо 2012 г. и 40% спрямо 2000 г. Нарастващата конкурентоспособност на китайската и индийската икономики се отразява на повишената им атрактивност като инвестиционна дестинация. Макар ЕС все още да остава привлекателен за преки чуждестранни инвестиции, те намаляват, поради слабата икономическа перспектива и финансовата нестабилност на еврозоната.
Инвестициите в проучвания и иновации продължават да изостават от тези в САЩ и Япония, като делът на ЕС в приложните изследвания и патентите намалява. Също така административните изисквания за започване на нов бизнес в ЕС са три пъти по-тежки от тези в конкурентните икономики.
През последните пет години в ЕС са загубени 6 млн. работни места, в сравнение с 1 млн. в САЩ И 1 млн. в Япония. Заетостта в ЕС е около 68%, което е далеч от целта за 75% заетост, заложена в стратегията "ЕС 2020". Повишаването на производителността на труда в ЕС през последните години е предимно благодарение на направени съкращения на персонала в големите европейски компании или в цялостно закриване на по-неконкурентните фирми.
Общата данъчна тежест в ЕС е по-висока от тази на основните международни партньори и конкуренти на Европа. Държавите-членки трябва да продължат да стимулират растежа чрез фискална консолидация, намаляване на текущите държавни разходи и защита на инвестициите, вместо с увеличаване на данъчната тежест.
От особена важност за повишаване на конкурентоспособността и подкрепа на реиндустриализацията на Европа е постигането на действително интегриран единен пазар, особено в областта на цифровата икономика, телекомуникациите и енергетиката. От решаващо значение за конкурентоспособността е и лесният достъп до започване на стопанска дейност, ясни и правилно прилагани правила за насърчаване на конкуренцията, правна сигурност и ръст на производителността. Необходимо е да бъде разширена трансевропейската (вкл. националните) инфраструктура и да бъдат премахнати всички административни и технически пречки във всички видове транспорт, за да се гарантира адекватен достъп до инфраструктурните съоръжения. Решаваща предпоставка за успех особено в сферата на преработващата промишленост е сигурността на енергийните доставки на конкурентни цени.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай