Татяна Дончева е лидерът на партия "Движение 21". Преди десетина дни делото за регистрацията на партията мина в съда. В края на 2013 г. тя напусна БСП, на която беше член. Аргументът й е, че БСП не може да бъде реформирана, затова трябва да бъде създадена нова партия в левия спектър. Това предизвика спекулации, че "Движение 21" ще влезе в коалиция за европейските избори с движението на бившия президент Георги Първанов АБВ, който беше изключен от БСП и също имаше претенции за реформиране на социалистическата партия. Татяна Дончева е юрист и беше три мандата народен представител от "Коалиция за България".
След като регистрирахте партията си "Движение 21", ще участвате ли на изборите за Европейски парламент?
- Самостоятелно вероятно не, защото те са прекалено близо и според мен сега нямат съществено значение за развитието на "Движение 21". Ние нямаме толкова разгърната мрежа от структури, която да позволи получаването на приличен резултат. Другото ми се струва излишно. Тепърва ще представяме своите лица, ще разширяваме местните си структури, за да обхванем всички региони.
Ще участвате ли в обща листа с АБВ?
- Не.
Защо?
- Какво е АБВ? За политическия правен свят е нищо. Това е една фикция. Една абревиатура, зад която не стои статут. А трябва да има такъв, за да може да участва в избори или да участва пълноправно в политическия живот.
Но социологическите проучвания му дават 7,8% на европейските избори.
- И какво от това? Само че хората, които евентуално ще подкрепят АБВ, си въобразяват, че това ще е нещо, но то е в техните глави. А какво ще е АБВ ще бъде ясно на старта на европейската кампания, когато стане ясно кой участва. Няма как партия "Движение 21" да влезе в коалиция, защото това означава да я зачеркнем веднага щом сме я регистрирали. Тя трябва да наложи своята идентичност.
Възможно ли е да участвате в евроизборите, ако АБВ поискат вашата регистрация?
- Тогава ще се казва "Движение 21". Това е друга работа и друг мач. Но ако трябва да правим ние коалиции с формации, които не са особено популярни, формации от миналото, не виждам причина да правим това. А ако иска, Георги Първанов може да участва с техните регистрации.
Защо напуснахте БСП и се отказахте от реформата в нея?
- Защото тя е невъзможна.
Защо?
- Клиентелизмът е проял структурите на БСП от върха до низините. От години се отглежда едно ядро активисти, чиято единствена задача е да преизбират ръководството на конгреса. От тях никой не иска да си създадат влияние в съответната област, община, да се развиват професионално, да имат съответен професионален авторитет... Защото всичко - от голямата далавера на върха на партията до малките ползи на хората от общините, е подчинено на принципа, че "без партията не можем да си намерим работа", нито дори дребни доходи. БСП е неизмерима дори с ДПС. Защото, ако ДПС се борят за двете яхти на Доган, в БСП се борят за два борда на директорите. Дето се казва, тя и кражбата им една такава - никаква.
Мислите, че основният проблем на БСП е, че се е превърнала в клиентелистка партия?
- Да.
Но това е проблемът на цялата българска политика по време на прехода.
- Да, обаче БСП е най-голямата партия. БСП позволи на практика ДПС абсолютно да ги обсеби и да ги използва за всевъзможни кадрови експерименти. Лидерът на нито една партия досега не си е позволявал да даде на един бизнес кръг бял лист и той да напише правителството, както направи Сергей Станишев...
Кой е този кръг, той има ли си име?
- Около Корпоративна банка и Делян Пеевски... И нито националният съвет, нито изпълнителното бюро, нито регионалните структури реагират на това. За мен това означава, че смяната на Сергей Станишев не решава никакъв въпрос. Знаете ли, че в БСП има регионални структури, които на местни избори, самостоятелно могат да вземат 5-6 процента. Което е ужасяващо, като се има предвид възрастовият състав на привържениците на БСП, това означава, че само за няколко години всичко това ще се стопи. Но за мен най-големият и нерешим въпрос е дори извън сегашните бизнес обвързвания, които правят БСП марионетка в ръцете на един бизнес кръг, който безжалостно експлоатира партията.
Какъв е този въпрос?
- Ако през 1990 г. БСП се изправи на изпит пред историята, пред народа, да обясни изминалите 45 години, това, което се е случило в тях, и трябваше да посрещне обвиненията за изграждане на тоталитарна система, Партията имаше и много сериозни доводи за постигнато жизненото равнище на страната, за нивото на здравеопазването, за постиженията на нацията как от една земеделска страна България е станала модерна индустриална и космическа ядрена държава и много такива неща, то сега като се яви на изпит след тези 25 години преход, мисля, че БСП няма да може да каже нищо, което е направила за трудовите хора на България, които по дефиниция би трябвало да представлява и чиито интереси да защитава.
Мислите, че БСП е заменила социалната си платформа с бизнес интереси?
- Да. Тя няма кауза.
Това е в общи линии и позицията на бившия президент Георги Първанов и лидер на АБВ.
- Пред БСП има такъв проблем, който не може да бъде решен от никакво ръководство - дори от много модерно такова. Друг е въпросът, че модерна позиция би било да признаеш тези проблеми, да покажеш желание да преодолееш това, но то е невъзможно, защото тук става въпрос не само за морални отношения, а за бизнес отношения. Това е повече от омерта. Първанов не говори за тези неща.
А за какво говори той според вас?
- Първанов говори за бизнес кръга на Станишев, Станишева и отношенията им с определени бизнес структури, които им диктуват държавните решения, което е така.
Но и Първанов казва, че БСП е загърбила социалната си платформа.
- Аз не ви говоря дори за социалната платформа. И за това дали се е отказалa БСП от това да бъде лява партия. Какво ще каже БСП на левите хора, какво е направила за тези 25 години - трансформирала е капиталa от държавен в частен…
Това са обвиненията към Иван Костов и правителството на СДС.
- Не! Изваждането на парите през банковата система, задграничните дружества, парите на Комсомола и ТНТМ, ами всичко останало от 1990 г.? Те на коя сметка ще се пишат - на Костов? Костов направи упражнението с масовата приватизация през РМД на втори етап, но Костов беше след 1997 г. И го направи така подредено, по лукановски. А от началото на 90-те години кой направи богатите хора на България, кой реши кой да е богат и кой да е беден, каква връзка има това със защита на трудовите хора на България. Защо това богатство не беше дадено на мениджърите. Да развиват фабриките, да управляват и който може да оцелее и хората да имат заетост и работни места. А кой реши това всичко да стане на скрап?
Кой реши?
- Ами това всичко не е ставало без върхушката на социалистическата партия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай