Вторник, 7 Януари 2025

Рекордно ниска инфлация през февруари -2,6 процента

Рекордно ниска инфлация през февруари -2,6 процента
Публикация   14 Март, 2014   /     akcent.bg   /     354

Понижението идва главно от по-евтините горива и храни

Понижението на цените се запазва за седми пореден месец, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) към февруари. Поевтиняването на живота спрямо януари е с 0.4%, а на годишна база цените са се понижили с 2.6%. Средногодишната инфлация също продължава да се понижава и за пръв път от 1996 г. насам (откакто НСИ поддържа статистика) достигна отрицателни стойности от -0.2%.

  От гледна точка на икономиката дефлацията е проблем, тъй като очакванията за запазване в спада на цените водят до забавяне на покупките и спад в потреблението. Това от своя страна принуждава бизнесът да понижи цените и да работи при по-ниски маржове и печалби. В резултат на това компаниите се оказват принудени да свият и разходите си, което често става чрез свиване на заплати или чрез съкращаване на служители. Така се стига до допълнително свиване на потреблението и съответно до ново забавяне на икономиката.

  "В момента сме в дефлационна ситуация, като за последните поне четири години цените за крайните потребители се успокояват и темповете им на нарастване намаляват", отбелязва Георги Стоев, управляващ партньор в Industry Watch. По думите му това не е толкова опасно за икономиката, като в момента потребителите печелят от ниските цени. "Що се отнася до това дали предприятията биха загубили конкурентоспособност, ако цените на международните пазари продължат да спадат – действително има фирми, които са доста разходонеефективни и разчитат на външните фактори за растеж", отбелязва той. "В този смисъл нашата препоръка винаги е била компаниите да разчитат на ръста на производителността си и на иновациите", допълва анализаторът.

                 Изкуствено понижение

   Низходящата тенденция започна през второто полугодие на миналата година, като двигател за свиването беше административното понижение на цената на електроенергията през август (след като вече беше намалена през март). Ефектът се подсилва и от последвалото през декември поредно понижение в стойността на тока, което дава основания да се очаква, че статистиката ще продължи да отчита дефлация и през следващите месеци.

  Според данните на НСИ през февруари дефлацията е била -2.6% на годишна база, а понижението спрямо предходния месец е с 0.2%. Свиването през януари отново се дължи основно на намаляването в цените на облекла и обувки – съответно с 1.6% на месечна и с 3.1% на годишна база. Съществено понижение е отбелязано и при цените в транспорта, които намаляват с 2.3% спрямо януари. Спадът им на годишна база е с 3.7%. След намаляването, отчетено в цените на хранителните продукти през януари, данните за февруари показват отново възходяща посока, като повишението за последния месец е с 0.2%.

    Външни фактори

  Същевременно влияние за запазването на низходящия тренд оказва и продължаващата ниска инфлация в страните от ЕС и еврозоната, към които е насочен основно българският износ. През последните месеци инфлацията в еврозоната се запазва на равнища около 0.8%, които са доста по-ниски от определените като целеви от Европейската централна банка (ЕЦБ) 2%.

   Понижението на цените на суровините на международните пазари също допринася за низходящата тенденция. "За последната година цените на основните суровини, измерени в евро, са се понижили с близо 11% - най-вече при металите, но макар и не толкова, поевтиняване има и при храните", отбелязва Стоев. По думите му може да се очаква при запазването на тази тенденция дефлацията също да се задържи. "Една рязка промяна в цените на основните суровини в световен мащаб обаче веднага ще се отрази и на българския пазар", посочва той.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha