Вторник, 7 Януари 2025

Растежът на икономиката през 2013 г. е бил 0.9%

Растежът на икономиката през 2013 г. е бил 0.9%
Публикация   06 Март, 2014   /     capital   /     360

Потреблението на домакинствата продължава да намалява, и то с по-бързи темпове от първоначалните оценки

Почти един процент е бил реалният ръст на икономиката през 2013 г., показват  предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за брутния вътрешен продукт на страната, публикувани в сряда. Очакванията на повечето анализатори бяха за ръст от около 0.5-0.6% за цялата 2013 г. По-добрите резултати идват от ревизиите в данните, най-вече по-силният ръст при инвестициите за последното тримесечие. Експресните оценки всъщност показваха спад на инвестиционната активност за периода октомври - декември 2013 г. Европейската комисия също повиши очакванията си за българската икономика с есенната си прогноза. Тя е за увеличение от 1.7% през 2014 г. (старата прогноза беше за 1.5%).

  Годишният ръст през последните три месеца пък е успял да премине прага от 1%, колкото показваха експресните данни на НСИ, и е достигнал до 1.2%. След ревизията е изчезнал и спадът от 0.1% през второто тримесечие на 2013 г. Оказва се, че всъщност икономиката е нараснала с 0.2% за периода април - юни спрямо първото тримесечие на годината. Данните на националната статистика обаче затвърждават усещането за свито потребление и ниско доверие в домакинствата.

     Все още недоверчиви

  Вътрешното потребление на домакинствата продължава да спада вече четвърто поредно тримесечие с темпове между 1.5% и 2.2% (виж. графиката). Първите данни за брутния вътрешен продукт, които националната статистика публикува в средата на февруари, показаха че при този показател има постоянен спад, но той беше далеч по-малък. През последното тримесечие на годината той беше пет пъти по-нисък, отколкото показват ревизираните данни (от -0.3% до -1.5%). Правителствените харчове също не са успели да компенсират колебанията на домакинствата въпреки заявките, че увеличението на пенсиите (още от кабинета "Борисов") ще има положителен ефект върху потреблението. Така общо индивидуалното и колективното потребление също са спадали в продължение на цялата година. Данните по сектори също не са много обнадеждаващи. Търговията се е свила с 1.5% на годишна база. Показателни са и очакванията на самите търговци за оборотите им през тази година - застой на бързооборотните стоки и предпазливи купувачи, което всъщност не е неочаквано при вече шест поредни месеца дефлация в страната.

  Според анализатори възстановяването на вътрешното търсене е един от основните фактори, който може да гарантира устойчив ръст на икономиката. Причината е, че през следващото десетилетие притокът на капитал от развитите икономики ще остане по-нисък от нивата, наблюдавани в годините отпреди кризата. Не на последно място дефлационните процеси, които се развиват през последните шест месеца, означават, че реалните лихви по кредитите се покачват. Така няма изгледи да започне и по-силно кредитиране на домакинствата, което да задвижи потреблението. Добрите новини все пак са, че при домакинствата не се наблюдава отлагане на големи покупки, смятат икономисти. Това е сигнал, че дефлацията се дължи основно на външни процеси и няма риск да остане трайно в икономиката.

               Непостоянни инвеститори


   Инвестициите в основен капитал пък са ревизирани нагоре - до 2.5% ръст. Оценката на НСИ от средата на февруари показваше спад от 0.7%. Предварителните данни за първите девет месеца на годината обаче показват точно обратното. Показателят бруто капиталообразуване в основен капитал е спадал непрекъснато с темпове между 0.4 и 4.6% на годишна база (експресните данни показваха ръст). Така за цялата 2013 г. инвестициите са се свили с 0.3%. Според икономисти подобни спадове в инвестиционната активност са фатални за икономика като нашата и минусът показва, че бизнесът изчаква с инвестиционните си намерения или пък се отказва от инвестиционни проекти.

                 Кой се справя най-добре

   Засега отговорът продължава да бъде износът (виж. графиката). Той започна да се завръща по-убедително в Европа след подобряването на икономиките там. В сряда европейската статистическа служба публикува втората си оценка за ръста там, които потвърждават (и дори малко завишават) данните от експресната им оценка, която излезе в средата на февруари. В еврозоната ръстът е от половин процент, а за 28-те страни-членки увеличението е с 1.1% през последното тримесечие на миналата година. Така логично експортът на България също ще се справя по-добре. Ръстът на износа за ЕС обаче е за сметка на търговията с трети страни, където спадът се очаква да продължи и през 2014 г. И двата ни най-големи търговски партньора извън общността - Турция и Китай, очакват забавяне на икономическия растеж. Политическите трусове и ударното покачване на лихвата на централната банка в Анкара не вещаят големи ръстове за тях през 2014 г. В Китай пък паричната политика е насочена към ограничаване на кредитния балон там, което ще се пренесе в по-нисък икономически ръст.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha