От всичко, което съм учил на тема икономика и разпределение на ресурси и производствени мощности в света, мога да заключа, че икономическа изолация на страни като САЩ, Русия, Бразилия, Китай е съвършено невъзможна, пише в-к 24 часа. Изолират се страни с ограничени ресурси, отворени икономики. Този механизъм обаче трудно работи при огромни икономики, които имат достатъчно разпределение - и отраслово, и продуктово, и териториално.
Сега САЩ и ЕС обсъждат икономически лостове за въздействие върху Русия, говори се за изолация и санкции. Какво може да се случи?
Разбира се, възможно е да се налагат ограничителни мерки, забрана за внос на петрол например, забрана за износ и т.н. Такива мерки обаче ще ударят икономиките, които участват в тях. Естествено, има необходимост от поддържане на единни политики в рамките на общности като Европейския съюз. Надявам се, ако се наложи да се въвеждат подобни забрани, щетите, които ще понесат отделните държави от подобни мерки, да се разпределят поравно. Ако Европейският съюз например вземе решение да спрем да внасяме от Русия каквото и да било, ние ще понесем една доста сериозна тежест.
Предполагам, че до решение чак за такива икономически санкции няма да се стигне. Всяка подобна ситуация обаче поражда купища проблеми изобщо на външната търговия. Ние имаме и износ към Украйна и към Русия, и внос, а това са потоци, които могат да бъдат застрашени. Разходите почти винаги нарастват при увеличаване на риска, тъй като най-малко застраховките нарастват. По същия начин ни се отрази впрочем и кризата в Близкия изток.
Обсъждат се и последствията от евентуално спиране на доставките от природен газ в резултат на кризата. Дори да се стигне до такъв развой, рисковете за нас не са чак толкова големи. От една страна, вече се задава средата на март и потреблението на газ спада, а имаме и запаси. От друга страна, не мисля, че една такава криза би могла да продължи твърде дълго.
При неблагоприятно развитие с доставките на газ Европейският съюз като цяло няма да бъде толкова засегнат, колкото при газовата криза между Русия и Украйна от 2009 г. Северен поток представлява донякъде алтернатива, а Норвегия е сериозен доставчик на западната част на Евросъюза.
В енергийната сфера впрочем резултатът от кризата вече е налице - цената на петрола се увеличи. Това е част от стандартната реакция на пазарите при военни действия, засягащи страни-производителки на петрол. Предполагам обаче, че цените на петрола ще се успокоят, когато се установи, че петролните доставки трудно ще бъдат засегнати - мисля, че това е случаят и с украинската криза.
Очаквам влиянието на кризата върху курса на еврото да не е сериозно и продължително. Дори по отношение на рублата и фондовите пазари в Русия първата силна страхова реакция премина в рамките на дни и в момента пазарите се успокояват и курсът на рублата и цените на акциите на фондовите пазари се връщат обратно, естествено, без да достигат предкризисните нива.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай