Вторник, 7 Януари 2025

Западните банки оценяват ефекта от кризата в Украйна

Западните банки оценяват ефекта от кризата в Украйна
Публикация   05 Март, 2014   /     capital   /     357

Сред най-засегнатите е австрийската Raiffeisenbank, която замрази продажбата на местното си звено

През последните години голяма част от банките на Запад разчитат на пазарите в Украйна и Русия за подсилване на резултатите си. Влошаващата се обстановка в едната страна и потенциалните санкции срещу другата носят лоши новини за финансовите институции в Западна Европа и САЩ, които вече изчисляват колко ще им струва всичко това.

             Най-засегнатите

  Най-голяма експозиция към Русия има австрийската Raiffaisenbank, чиито акции паднаха с 10% в понеделник, пише в материал по темата Financial Times. Изданието цитира анализ на германската инвестиционна банка Berenberg, според който през миналата година над половината от печалбата на Raiffaisen преди данъци и такси е била генерирана именно от руския пазар. Австрийската институция търпи негативи и по друга линия – в понеделник от банката обявиха, че замразяват планираната продажба на украинското си подразделение Aval Bank, чиито активи възлизат на 4.5 млрд. евро.

  Следващата институция със значителна експозиция към Русия е френската Societe Generale, която получава близо 4% от приходите си от местното си подразделение. През 2012 г. руската банка от групата беше принудена да отпише активи за 250 млн. евро, но миналата година успя да се върне на печалба, като допринесе със 165 млн. за крайния финансов резултат на Societe Generale, припомня FT. В понеделник акциите на френската група паднаха с 5.4%.

  Спад в цените на книжата си претърпяха и две от най-големите финансови институции в Русия – Сбербанк и ВТБ, които отчетоха най-сериозното сриване от близо шест години – съответно с 15% и 18%, отбелязва изданието.

                Отвъд Атлантика

  Представители на някои финансови институции не изглеждат особено притеснени. "Мисля, че ефектите ще бъдат ограничени", коментира пред FT топ мениджър от американска банка. Според други, както и при кризата от 2008 г., вторичните ефекти може да се окажат по-проблемни. По думите на главния изпълнителен директор на западна банка, когото изданието не назовава, екипът на финансовата институция е в процес на оценка на това кои от контрагентите й са най-застрашени от влошаващата се финансова ситуация в Русия.

  Още преди кризата в Европа част от американските банки, сред които JPMorgan Chase и Citigroup, вече предупреждаваха за очакваното слаби резултати от търговски приходи за тримесечието. Според мениджър, цитиран от FT, най-непосредственият и неизбежен ефект ще е влошаването на настроенията на инвеститорите.

  Миналата седмица властите в САЩ препоръчаха на местните банки да вземат "разумни" мерки по отношение на евентуалното подозрително движение на свързани с бившия украински президент Виктор Янукович активи в посока извън Киев, доколкото това би увеличило вероятността от замразяване на активи. По-голямата заплаха за американските банки обаче би било нареждане за замразяването на руски активи, отбелязва изданието. През последните години дейността в страната не е лесна – първо заради финансовата криза от 1998 г., а след това заради политическия риск, който контрастира на нарастващите възможности за бизнес в страната, припомня изданието. Въпреки това  банките от Уолстрийт участват в някои от най-големите инвестиционни сделки в Русия, като редица от тях инвестираха сериозно и в разширяване на мрежата си в страната, което ги прави уязвими в настоящата ситуация.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha