Може ли Крим да запали война? Ще оцелее ли украинската държава и какви са полезните ходове пред новата власт в Киев? Потърсихме мнението на украинския посланик у нас Микола Балтажи.
- Ваше Превъзходителство, как ще приключи драмата в Украйна?
- Украйна преживява най-сложния и драматичен етап в своето развитие като независима държава. Фактически под реална заплаха са поставени светая светих на украинската държава - нейният суверенитет и териториалната цялост. Затова опазването на единството на държавата, недопускането на сепаратизма в Автономна Република Крим - това е приоритет номер едно в дневния ред на новата власт.
Оказа се, че една съседна държава - гарант на сигурността на Украйна във връзка с нейното присъединяване към Договора за неразпространяване на ядреното оръжие (Будапещенския меморандум от 1994 г.), отказа да спази задълженията си, наруши редица двустранни спогодби, в това число за статуса и условията за пребиваването на руския Черноморски флот на територията на Украйна, Договора за приятелство, сътрудничество и партньорство, фундаменталните принципи на Статута на ООН и международното право, отказа да проведе неотложни двустранни консултации и вместо това започна нелегално военно нахлуване в територията на Крим под предлог за "защита на руско говорещето население". Само слепият не вижда, че никаква заплаха за тяхната сигурност нямаше, а следователно и никакво основание за открита военна намеса.
- Какво може да направи украинското правителство в тази ситуация?
- Украинското правителство предприема всички възможни мерки с цел мирно урегулиране на кризата, като квалифицира действията на Руската федерация като акт на агресия и официално поиска свикването на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, обърна се към други държави - гаранти на Будапещенския меморандум (САЩ, Великобритания), а също така към ОССЕ, НАТО и ЕС. Международната общност ясно се солидаризира с украинския народ. Има обръщане и от Върховната Рада на Украйна към президента на Русия да не се допусне въвеждането на въоръжените сили на Русия в Украйна.
Новото правителство с всички конституционни средства ще контролира сигурността на гражданите и ще осигури правата на всички национални малцинства и етнически групи.
Много важна задача е подновяването на евроинтеграционния курс на държавата, подписване на Спогодбата за асоцииране с ЕС, включително създаване на задълбочена и всеобхватна зона на свободна търговия при спазването на конструктивните отношения с Русия, а също така и в посока на по-нататъшното либерализиране на визовия режим.
Не по-малко важна е подготовката за провеждането на честни и прозрачни президентски избори, които ще се състоят на 25 май. Това, че по дата те съвпадат с изборите за Европарламент, означава, че Украйна ще продължи трудния си и платен с висока цена път към европейската интеграция.
- Как новата власт в Киев ще се разбере с Русия?
- Новата власт в Украйна ще изгради нов тип на отношения с Русия. Те ще се градят на наистина равноправна и добросъседска основа като с държава, признаваща европейския избор на украинския народ. Правителството на Украйна е готово да възобнови пълноценния двустранен диалог, в това число в рамките на институциите на Украинско-Руската междудържавна комисия. В контекст на последните събития политиците и обикновените ми сънародници непрекъснато адресират послания, че не искат война, а желаят добро на руския народ.
- Какво ще бъде бъдещето на Крим, където вече има хиляди руски войници?
- Автономна Република Крим е съставна част на Украйна, върху която се разпространява действието на конституцията и на законите на Украйна. Принципите на държавния суверенитет, териториалната цялост, неприкосновеност на границите и не могат да бъдат предмет за дискусия. Сценарият, който се реализира днес, не е нов и е изваден от арсенала на миналото. Убеден съм, че той няма да стане реалност, защото става дума за реална заплаха не само за региона, но и за международния мир и сигурност. Следователно, трябва с общи усилия да спрем играта с огъня.
- До какво ще доведе задълбочаващото се противопоставяне между населението на Източна и Западна Украйна?
- В момента за Украйна това е най-важната и чувствителна тема. Убеден съм, че противопоставянето е изкуствено и се дължи на съветските стереотипи, провокиращи действия на корумпирани чиновници и необективни медии. Аз съм роден в Одеска област и добре знам, че хората в Южна Украйна или Крим и в Западна Украйна няма какво да делят. Напротив, тях ги обединява общата цел за възстановяване на достойнството, откритостта и прозрачността на властта, справедливостта на правосъдието, избирането на една чуваема до техните искания власт - всичко това, което наричаме европейски ценности. А това може да стане реалност чрез обединени усилия в единна държава. Сегашното напрежение показва, че обикновените граждани добре разбират това.
Правителството прави всичко възможно с цел да се нормализира ситуацията и хората да се върнат към нормален живот. Нека си спомним и за неотдавнашното обръщение на лвовската интелигенция и на кмета на града към жителите на Източна Украйна, а също и обръщението на одеския губернатор, който чудесно говори украински. В този контекст бих отбелязал и наложеното вето от и.д. президента на Украйна на решението на парламента за отмяната на закона за езиците на националните малцинства от 2012 г. и взетото решение за изработване на нов закон за езици. Убеден съм, че изкуственото противопоставяне на хората по регионални, национални, етнически, религиозни и други признаци няма бъдеще. Украинското общество винаги е било пример за толерантност.
- Каква е обществената подкрепа за промяната, която отмени набелязания със съдействието на ЕС, президента Янукович и Русия план за изход от острата политическа криза в страната?
- Хората излязоха на Евромайдана с искания за подписване на Спогодбата за асоцииране и европейско бъдеще на страната. Обаче след като нямаше никаква реакция, мирните демонстрации бързо се трансформираха в широк народен протест срещу несправедливостта, корупцията, безнаказаността на чиновниците, цензурата в медиите и т.н. Никога в новото украинско общество е нямало такова високо ниво на патриотизъм, солидарност, гражданска отговорност. Загиналите на Майдана герои разбудиха цялата нация и я поставиха пред необходимостта за морално пречистване. Обаче и новата власт ще бъде следена под лупа от цялото общество, а не само от радикалните сили, чиято роля се възприема нееднозначно.
- Финансовото и икономическото положение на Украйна е много тежко и продължава да се усложнява. Какъв е изходът?
- Имитацията на реформи и корупцията доведоха икономиката до ръба на фалит. Трудно е човек да си представи, че страна с толкова голям индустриален, аграрен и интелектуален потенциал ще стигне до такъв огромен външен дълг, намалени валутни резерви и ниско доверие към националната валута. Новото правителство предложи програма, която предвижда спешни и непопулярни мерки за възстановяването на икономиката, стабилизирането н финансовата система с помощта на международните финансови институции като МВФ, Световна банка и т.н. Много важна е ролята и на Европейския съюз.
- Как преценявате официалната българска позиция за кризата в Украйна?
- За нас са изключително важни сигналите, които се излъчват от българския президент Росен Плевнелиев и българския външен министър Вигенин за активна подкрепа на държавния суверенитет и териториалната цялост на Украйна, на реформите и евроинтеграционния курс. Това напълно отговоря на духа на нашето приятелство и партньорство между нашите страни и народи.
- В Украйна е най-голямата българска диаспора. Какво очаква нашите сънародници в бъдеще?
- Българите в Украйна са съставна част на нашето общество и дълбоко преживяват трагичните събития в страната. В южната част, където компактно живее най-голямата част от българската общност, тя основно демонстрира неутралитет. Украинските българи свикнаха и искат да живеят в единна държава. Имаше българи сред протестиращите на Майдана. С това не можем да не се гордеем, защото те заедно с украинците се бориха за един достоен живот, за едно достойно европейско бъдеще. А това без борба не се случва.
Представители на българската общност са включени и в състава на работната група, създадена неотдавна в парламента с цел да се подготви нов закон за езиците, който изцяло би отговарял на задълженията на Украйна пред Съвета на Европа и на интересите на всички национални малцинства и етнически групи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай