Двата текста от Кодекса на труда, които уреждат възможността за увеличаване или намаляване на работното време, да не важат за предприятия до 50 души. Това предлага депутатът от БСП Петър Кънев, който е и зам.-председател на комисията по бюджет и финанси в парламента, пише вестник "Сега". Корекциите са внесени към законопроект на Министерския съвет (МС), с който се предлагат промени в кодекса, става ясно от публикувано от КНСБ становище. Правителственият вариант вече беше гласуван на първо четене в зала и вероятно редакциите на Кънев са внесени между първо и второ четене и предстои да бъдат гледани от социалната комисия в парламента. Засега обаче текстовете не са качени на сайта на Народното събрание.
Идеята на измененията, които депутатът предлага, е да облекчат малките предприятия. Експерти, цитирани от "Сега", обаче предупреждават, че така написани, текстовете може да ограничат възможностите на малкия бизнес за гъвкаво работно време. От КНСБ се обявиха срещу измененията с аргумента, че те ще орежат правата на работници и служители за сметка на тези на бизнеса.
Какво се предлага
За дребните предприемачи не трябва да важат ограниченията за удължено работно време и за непълен работен ден, смята Петър Кънев, цитиран от "Стандарт". "В България има 320 хиляди микрофирми средно с по 1.8 души персонал. Не може да искаме от тях да водят същия обем документация като големите", допълва депутатът. Сега в Кодекса на труда е записано, че удължаване на работното време се допуска за срок до 60 работни дни през календарната година, но за не повече от 20 работни дни последователно. Бизнесът може да намали работното време за не повече от 3 месеца, когато има спад в обема на работа. По думите на Кънев често става дума за фамилни фирми - предприемачът и жена му, и те сами трябва да могат да решат колко да работят.
Друго предложение на Кънев предвижда да отпаднат графиците за отпуските за предприятията с персонал до 250 души, което означава, че едва около 700 фирми ще правят такива, пише "Сега".
Защо се възмущават синдикатите
Ако за малките предприятия отпаднат двата текста за удължаване и съкращаване на работното време обаче, изглежда, ще отпадне и задължението им за "предварително съгласуване с представителите на синдикалните организации и на представителите на работниците и служителите", което е записано в съответните членове (136а и 138а) на Кодекса на труда. В официалната позиция на КНСБ се казва, че предложенията за отпадане на близо 10 члена от кодекса са "опасни, необмислени и противоконституционни", дискриминационни за работещите в микро-, малки и средни предприятия и ги поставя в неравностойно положение спрямо работещите във всички останали предприятия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай