Трима депутати напуснаха парламентарната група на ГЕРБ и станаха независими. Това разцепление в партията ли е, или има някаква външна намеса?
- Тримата народни представители, които напуснаха групата и останаха в парламента, не са свързани с партията. Колкото и те да се опитват да представят позицията си като принципна, не може да я разчетем като такава. Напускането на първите двама депутати в края на миналата година не беше финал на една политическа битка, а влизането в нова, но на страната на другите. Това показва, че отслабването на парламентарната група на ГЕРБ е режисирано отвън. То обаче не е разцепление, макар и да създава трудности за партията. Но е безспорен факт, че отделянето макар и на трима депутати създава проблеми на парламента и на обществото. Така се променя балансът на представителство в Народното събрание и допълнително се трупа омерзение в избирателите.
Кой има интерес от преструктурирането на парламентарното политическо пространство?
- Този, който има интерес да запази сегашното управление. Нямам предвид един човек. Става въпрос за интереси, които съвпадат. "Атака" има интерес да запази управлението, защото шансовете й към момента да бъде в следващ парламент не изглеждат големи. ДПС има интерес, защото тази конфигурация е изключително удобна за тях. Движението получи власт свръх тази, която може и би трябвало да получи. При БСП залогът за оставане е много голям както за лидера на партията, така и за утвърждаването на социалистическата партия. Зад тези ясни и видими интереси стоят и други, които са свързани с икономически позиции. Това, което прави управлението в момента, е преразпределяне на икономически позиции в държавата. Сплавта между икономическите и политическите интереси е много здрава и силна. Толкова, че както виждаме, може да прекрои парламентарното представителство.
Ако приемем, че това преструктуриране в парламента е в полза на БСП и ДПС, как би реагирала "Атака", защото това ще отнеме решаващата й роля в Народното събрание?
- От "Атака" вече реагират. Волен Сидеров заяви, че ще иска позиция по отмяната на плоския данък, по увеличаване на заплатите и какво ли още не до 10. Това по същество е репетиране на предизборния им конспект. Въпреки тази маневра "Атака" ще гласува, за да остане в този парламент по-дълго. Не вярвам тримата (засега) независими да могат ги заменят напълно. Вотът на отцепилите се осигурява гласуването, но компрометира решенията.
При какви условия европейските избори ще се окажат решаващи за това дали ще има предсрочни парламентарни избори?
- За мен изказванията на БСП и ДПС, че от резултата от европейските избори ще зависи дали ще има предсрочни парламентарни избори са "опорна точка". Нейната цел през лятото беше да отложи общественото напрежение. Сега я използва, за да мобилизира тези, които имат интерес това управление да остане по-дълго. Както и да се представи АБВ, БСП ще намери начин да пакетира резултата си като доказателство за достатъчна обществена подкрепа. Ще се броят заедно с ДПС, ако трябва, ще се броят заедно с АБВ и пак какъвто и да било резултат ще обявят като добър за тях. И тук е капанът на предварителната им декларация. Ако БСП получи добър резултат, ще има интерес да отиде на предсрочни избори, но няма да го направи, защото вече ще е обявила победа. Ако има слаб резултат, ще се загнезди във властта, за да не загуби и малкото, което би й останало. Тезата за европейските избори като лакмус за предсрочни ще създаде повече проблеми на БСП и ДПС, отколкото днес може да се предвиди.
Ситуацията в парламента е невъзможна и той не може да работи не само нормално, а изобщо. Големият проблем обаче не е в кворума, а в това, че заради липсата му в държавата нищо не се случва. В последните месеци няма нито един приет закон, който да е свързан пряко с икономиката, с осигуряване на растежа, с повишаване на доходите. Единственото, което правят в момента управляващите, е да отиграват политическите топки, които им се подхвърлят.
Затова толкова много усилия се влагат в приемането на Изборния кодекс. С него ще се отчете дейност, но няма да се постигне очакваният обществен ефект, който да успокои обществото. Ще се назначат обаче нови хора по нови правила в избирателните комисии. Те също, както и другите законодателни решения, имат една цел – да укрепят властта и да я подготвят за нови избори
Атаките на новата партия на Николай Бареков са насочени изцяло към Бойко Борисов и ГЕРБ. Каква е според вас целта?
- Трябва да разграничим целта на партията от целта на поведението. Целта на поведението е да привлече вниманието. Целта на политиката не може да се определи, защото все още няма дори и сериозен намек за такава. Изявленията не са политика. Тези, с които ни заливат обаче, показват отсъствие на такава, а и доста некомпетентност. Какво означава да кажеш, че ще арестуваш този или онзи, когато станеш премиер? Ако искаш да си такъв, се очаква да знаеш, че в една демократична държава премиерът не може да арестува. Това може да се случи само в Северна Корея. Големият проблем, надявам се повече хора да го осъзнаят, е генезисът на тази партийна заявка. Преди няколко седмици лидерът й беше казал, че ще направи дарение на партията си и така ще покаже как тя се финансира. Това не се случи, защото някой очевидно им обърна внимание, че партийните дарения не могат да надхвърлят 10 000 лв. Темата изчезна, а отговорът откъде се финансира този проект няма да бъде измислен скоро. Това е доста нелепо, много смешно и в крайна сметка жалко за държавата ни.
Каква роля ще играе тази партия?
- Ако успее да мине изборната бариера, тя няма друг шанс, освен да бъде патерица на ДПС. На практика тази партия ще се опитва да запълни някоя коалиционна дупка, за която ДПС няма да е достатъчна. В последните месеци гледам различни социологически изследвания и разчитам в тях, че подкрепата за тази партия дори не достига нивата, които имаше формацията на Меглена Кунева, когато направи политическата си заявка.
Този рейтинг, който в момента й дават различни социологически проучвания, нереалистичен ли е?
- Много е трудно да се отчете реалният рейтинг на една партия, която не е минала през избори. В такива случаи той отразява само познаваемостта. Нека изчакаме да видим на европейските избори какъв вот ще събере. Ако там не премине бариерата, няма шансове и за парламентарните избори.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай