Сряда, 1 Януари 2025

Проф. Ваньо Митев: Къде в България има мандатност, та да има при ВУЗ-овете?

Проф. Ваньо Митев: Къде в България има мандатност, та да има при ВУЗ-овете?
Публикация   19 Фев, 2014   /      Румен НИКОЛАЕВ   /     528

Изборът на ректори е един от най- демократичните и независими избори, които се правят в страната

 

Предложението на правителството да се премахне мандатността при избора на ректори предизвика в обществото дискусия. „България” на гражданите” изрази своя позиция против тази промяна.

Ето и мнението на проф. Ваньо Митев, Председател на Съвета на ректорите на висшите училища в страната.

 

-                            Проф. Митев, кое наложи да се променя възможността ректорите на един университет да имат повече от два мандата?

-                            Изборът на ректор на един ВУЗ  в смисъла си е мажоритарен избор. Той представлява поредица от тайни гласувания, които няма как да бъдат манипулирани. Например мен ме избират 400 души, от които три четвърти са професори и доценти. Нали не смятате, че тези хора ще се поддадат лесно на външни внушения. Освен това- Академичният съвет не се назначава от ректора, той също се избира.

          Освен това, кажете ми къде в България има мандатност? Не миждам защо във ВУЗ-овете трябва да има някакво ограничение, след като такова няма при избор на кметове, на депутати, на директори на болници, на шефове на БОК или на БФС? Председателят на Съюза на учените вече го ръководи 4 или 5-и мандат.

Освен това, никой не е казал, че непременно мандатността ще отпадне. Но това го решава автономнията, ВУЗ-а. Ето например Софийския университет иска това да се запази.

-                            Как преценявате новите промени по отношение на държавното финансиране на специалностите във ВУЗ-овете. Не се ли получава противоречие- да се намаляват таксите за специалности, където има и без това прекалено много завършили и учещи, икономика например?

-                              Университетите трябва да поддържат и развиват специалности, в които са най-добри. Ако вземем за пример Русенския университет /аз се чувствам русенец и го помня като ВИММЕС/, то би било добре да се акцентира именно в специалности, в които са ценени  специалистите и има добре подготвени преподаватели. В България има 60 000 студенти, които учат икономика и 27 000 – държавна администрация и управление и това се определя като половината от следващите в страната.

Всеки ВУЗ трябва да развива, а държавата да подкрепя силните направления.

-                            А как ще коментирате анкетата на Търговско- промишлената палата, че бизнесът е недоволен от качеството на висшето образование?

-                            Няма как да се съглася с подобни твърдения. Нека да видим как стоят нещата при медиците. Едва ли ще се реализират като „топъл хляб” в чужбина, ако нямаха адекватно образование. Не може и не трябва да се правят подобни обобщения. И не само лекарите. Много добри кадри се реализират в чужбина….Като бях на посещение в Турция ми споделиха, че за медицинско образование там се харчат годишно 5 млрд. долара, но тези пари не произвеждат наука…

-                            Все пак няма да отречете, че има и не малко завършили с дипломи, които са успели единствено това да направят…

-                            Да, така е, но този проблем може да бъде решен чрез обвързване на рейтинговата система за ВУЗ-те с държавното финансиране. В момента то е едва 4 процента. Когато този процент нарасне достатъчно, и това изкривяване да се плаща на студент ще намалее значително.

 

Професор Ваньо Иванов Митев е роден на 26.03.1954 г. в гр. Русе. Завършва средното си образование във Френската гимназия в гр. София през 1967 г., а висшето си образование по „Медицина” завършва в Медицинска Академия - София през 1982 г. Женен е с две деца.

 

На 07.02.2012 г. е избран за Председател на Съвета на Ректорите на Висшите училища в България.

Удостоен е със званието "Doctor Honoris Causa" на Медицински университет - Пловдив и на Медицински университет гр. Лвов, Украйна.

Избран е за "Почетен гражданин" на три града гр. Враца, гр. Мизия и община Горна Малина.

Бил е заместник-декан, заместник-ректор и сега е втори мандат ректор на Медицинския университет в София

На 23.10.2012 г. проф. д-р Ваньо Митев беше избран от Съвета на академиците за член-кореспондент на БАН.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha