Ако за две секунди можеш да измислиш как да заобиколиш един закон, той не работи. Така един от големите собственици на земеделска земя коментира предлаганото от БСП изискване за уседналост на купувачи, които искат да стъпят на пазара, пише в-к "Капитал". А именно: гори и обработваеми площи да придобиват само граждани, които поне три години са пребивавали в страната, или местни фирми със същия период на регистрация. За компаниите с по-кратка история се изисква съдружниците или учредителите им (при акционерни дружества) да покриват горното условие. Темата за земеделската земя е гореща предвид изтичането на 7-годишния мораториум за покупка от граждани на ЕС в началото на годината. Неуспешният опит на парламента за удължаването му (Конституционният съд отмени решението) бе заявка, че този пазар ще се превръща в поле на все по-развихрящ се популизъм. В подкрепа на това сега левицата предлага нови законови ограничения.
Очаквано, още преди приемането им, пазарът измисли как да ги заобиколи. Решението обаче минава през сделки със скрити зад фирми "с история" купувачи и едва ли ще допринесе за повече продажби, растящи цени и ясна собственост на земеделската земя. Още по-малко ще реши проблема със спекулативните покупки, каквито са заявките на левицата с предлаганите текстове. Едно обаче е сигурно: отсега нататък дори сериозен чужд производител да погледне към българския пазар на земя, мигом ще отвърне поглед. А той удобно ще бъде ограничен до вече влезлите на него играчи.
Некачествено бързане
Най-малкото, което може да се каже за описаните законови текстове, е, че са неясни и набързо подготвени. За това говори фактът, че са включени сред предлаганите промени в Закона за собствеността и ползването на земеделската земя без никакви съпътстващи мотиви. А още преди обсъждането им валят заявки за по-прецизни формулировки.
Пред "Капитал" председателят на парламентарната комисия по земеделие Светла Бъчварова увери, че изискванията към юридическите лица – купувачи на земя, ще бъдат допълнително уточнени. Посоката е, че при нови дружества ще е достатъчно само един съдружник или учредител да докаже тригодишно пребиваване в страната преди сделката.
Зам.-председателят на парламентарната група на "Коалиция за България" Янаки Стоилов също заяви, че законопроектът ще търпи промени, но в рестриктивна посока. Преди второто четене ще бъдат включени разпоредби, които не допускат търговски дружества, създадени от чужди юридически лица извън ЕС, да придобиват и притежават земеделски земи. "Също така трябва да се въведе изискване такива дружества да притежават земеделска земя само когато техните акции са поименни, а не на приносител", допълни Стоилов.
И той, и Светла Бъчварова изтъкнаха, че целта е да се пресекат спекулативните сделки на пазара (при които се преследва печалба само от поскъпването на актива), а земята да се използва за производство. Не стана ясно обаче как с 3-годишния срок за уседналост ще пребори това явление.
Логиката на вносителите е, че никъде в ЕС няма напълно либерализиран пазар на земя. А 3-годишният срок е минимален в редица законодателства, за да придобиеш право да купуваш. "Проучили сме цялото законодателство на ЕС. Изискването е за 3 или за 5 години", посочи Светла Бъчварова. Според нея това време е достатъчно този, който ще купува земеделска земя, да реши за какво ще я ползва и как да инвестира в нея.
Инвеститори обаче смятат, че ефектът ще е обратният – бариерата ще отблъсне сериозните играчи, а спекулативните капитали ще намерят начин да я заобиколят.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай