Държавата губи годишно поне 440 млн. лв. заради укриването на осигуровки и данъци и плащането на служителите в плик, показва доклад на НАП, с който „Преса“ разполага. Плащането на част от заплатата на ръка и осигуряването на служителите на минималните прагове за дейността е сред най-честите нарушения на работодателите.
Бизнесът има и друг вариант за неплащане на данъци и осигуровки - като декларира, че служителите му работят по 4 часа, а всъщност персоналът е зает по-дълго.
Загубата за хазната не е за пренебрегване. Според официалните данни годишно от данъци за физическите лица и осигуровки се събират 8,394 млрд. лв. Така излиза, че 5% от сумата не влиза в бюджета. Ако погледнем пък постъпленията от ДДС и акцизи (11,421 млрд. лв.), които всеки един от населението плаща, като потребява, излиза, че 26,5 на сто от тях не са подплатени с осигуровки и налози.
За това, че бизнесът у нас в последните години масово укрива различни видове плащания и оборот, свидетелстват и редица изследвания. Според последното международно проучване делът на сивата икономика у нас е 31,2% от БВП, или 25 млрд. лв.
Анализът на данъчните показва и притеснителната тенденция 54% от работодателите потенциално биха укрили пълните заплати на работниците си. Според изследване на Института за пазарна икономика около 25% от наетите лица в страната са наети на минималния праг за професията си. Така реално от 2,23 млн. наети души над 550 хиляди са с най-ниското за сектора възнаграждение.
Рисковите сектори са търговията, строителството, ресторантьорството, туризмът, транспортът, инженерните дейности и рекламата, става ясно от данните на НАП. Данъчните смятат, че най-проблемни са големите градовете, в които има голяма концентрация на населението и по-висок стандарт на живот.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай