Понеделник, 6 Януари 2025

Плащанията за данъци и осигуровки ще се разделят

Плащанията за данъци и осигуровки ще се разделят
Публикация   07 Фев, 2014   /     capital   /     418

Финансовото министерство обмисля два варианта за промяна на единната сметка

Министерството на финансите обмисля два варианта за промяна на единната сметка, след като Конституционинят съд обяви, че сега действащият режим противоречи на основния закон. В първия случай единното платежно ще остане и ще се попълва един документ, но в него ще се посочват четири подсметки за основните видове задължения (данъци, социални осигуровки, здравни осигуровки и вноски за втора пенсия). При втория вариант ще се попълват 4 отделни документа. "Възможно е разходите на фирмите и гражданите отново да се увеличат", заяви финансовият министър Петър Чобанов. Той обаче обеща да се търси най-оптималния вариант както за държавата, така и за данъкоплатците.

   Как ще работи

  Фирмите ще могат да продължат да плащат накуп данъците и осигуровките, които дължат, а системата на Националната агенция за приходите ще продължи да погасява задълженията по реда на тяхното възникване. Разликата е само, че плащания за данъци няма да се месят с плащания за осигурителната система. Например ако една фирма има невнесени осигуровки, когато плати своето ДДС, няма да се насочва за покриване на осигурителни задължения. Ако обаче има неплатен корпоративен данък с падеж преди подаването на ДДС декларация, плащането ще се насочи първо за неговото погасяване.

   В стария режим до 14 февруари


  До създаването на нова схема за плащане погасяването на задълженията ще се извършва по сега действащия механизъм. Това важи както за задълженията за личен подоходен данък, от които може да се ползват 5% отстъпка (ако се платят преди 10 февруари), така и за дължимия ДДС, който трябва да се внесе до 14 февруари, съобщиха от финансовото ведомство. Управляващите имат срок за реакция от 18 дни, считано от сряда, след което решението на Конституционния съд влиза в сила и ще трябва да се върне стария режим с 11 платежни.
"Ще работим максимално бързо за промяна на сегашната система. В понеделник ще проведем и консултации с бизнеса, преди да решим, за да сме сигурни, че след това ще предложим най-доброто решение", обясни финансовият министър. Той допълни, че са подготвени както варианти за законодателни промени, така и технологични решения, но за да се премие към действие, трябва да приключат консултациите с бизнеса.

  Единното платежно нареждане бе въведено миналата година и позволява на хората и фирмите да правят само един превод към НАП, като средствата им автоматично се насочват за погасяване на най-старото от задълженията, за което настъпи падеж. Независимо дали става въпрос за данъци или осигуровки. Механизмът спестяваше транзакционни разходи, тъй като замести действащите 11 различни основания за плащане на данъци и осигуровки и по информация на финансовото министерство остави в частния сектор 26 млн. лв., които иначе биха постъпили в банките под формата на такси.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha